ضیافت افطار فعالان اقتصادی با رییس جمهوری به روایت نمایندگان بخش خصوصی (3)

حمایت از استارت‌آپ‌ها کامل نیست

تاريخ 1398/03/04 ساعت 14:39

فرزین فردیس، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، با اشاره به دیدار کارآفرینان، فعالان اقتصادی و نمایندگان بخش خصوصی با رئیس‌جمهور از مقاومت برخی وزارتخانه و مانع‌تراشی در برابر گسترش فعالیت بنگاه‌های استارت‌آپی و کسب‌وکارهای نوین گفت.

 عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با بیان اینکه بسیاری از وزارتخانه‌ها هنوز نتوانسته‌اند انتظارات و خواسته‌های بنگاه‌های استارت‌آپی و کسب‌و‌کارهای نو را برآورده کنند، از طرح مسائل مربوط به بنگاه‌های این بخش در جلسه کارآفرینان و فعالان اقتصادی با رییس‌جمهوری که چند روز گذشته برپا شد، خبر داد.

فرزین فردیس در گفت‌و‌گو با روابط عمومی اتاق تهران، افزود: در این نشست به نمایندگی از جامعه کارآفرینان حوزه کسب‌و‌کارهای نو، به نقش پررنگ شرکت‌های استارت‌آپ در اقتصاد ایران طی سال‌های اخیر اشاره کردم و اینکه در صورت حمایت بیشتر از این بخش و مانع‌زدایی از فعالیت این بنگاه‌ها، نقش‌آفرینی فعالان این عرصه می‌تواند اقتصاد کشور را متحول کند.

وی با بیان اینکه طی سال گذشته، به‌رغم آنکه از حجم و اندازه بسیاری از شرکت‌ها و فعالیت‌های اقتصادی در کشور کاسته شد و دوران رکود را سپری کردند، اما آمارها نشان می‌دهد که تعداد قابل‌توجهی از استارت‌آپ‌ها در فضای اقتصادی سال گذشته، توانستند رشد 1000 درصدی و برخی نیز فراتر از رشد 100 درصدی را تجربه کنند.

فردیس از دیگر مباحث مطرح شده از سوی در نشست کارآفرینان با رییس‌جمهور را انتقاد از برخی وزارتخانه‌ها در برآوردن نیازهای بنگاه‌های استارت‌آپ عنوان کرد و افزود: اگرچه برخی وزرا و چهره‌های دولتی از جمله وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و نیز معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در حل مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان همواره پیش‌قدم بوده‌اند، اما شاهد کم‌کاری‌های بسیاری دیگر از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مرتبط دولتی در حمایت از بنگاه‌های استارت‌آپی هستیم.

فردیس در همین رابطه به وزارت بهداشت اشاره کرد که به گفته وی به‌رغم حضور پررنگ استارت‌آپ‌ها در حوزه درمان و بهداشت، این وزارتخانه تمایلی به حمایت از این بنگاه‌ها از خود نشان نداده است.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران سپس به موضوع دیگری اشاره کرد که در نشست فعالان اقتصادی با رییس‌جمهور مطرح شد. فرزین افزود: از جمله مباحث مطرح شده، اشاره به قانون نوآفرین بود که مورد تصویب هیات وزیران قرار گرفته است و می‌تواند کمک حال بنگاه‌های استارت‌آپ و کسب‌و‌کارهای نو باشد اما این قانون نیاز دارد که دستور‌العمل‌های مکمل را در کنار خود داشته باشد تا موانع بر سر راه کسب‌و‌کارهای نو و دانش‌بنیان برداشته شود.

 به گفته وی، در شرایط کنونی بسیاری از استارت‌آپ‌ها به دیوار بلند سازمان‌های دولتی و شبه دولتی برخورده‌اند که عملاً ادامه فعالیت را برای این بخش از اقتصاد کشور سخت و دشوار کرده است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر