برای آمریکایی‌ها اعتماد به رسانه یک مساله حزبی شده است

دموکرات‌ها بیش از جمهوریخواهان رسانه‌ها را باور دارند

تاريخ 1398/03/05 ساعت 13:17

نتایج یک تحقیق گسترده عمومی اجتماعی نشان می‌دهد که جمهوریخواهان در آمریکا به تدریج اعتماد خود را به رسانه‌ها، به‌ویژه بعد از انتخاب ترامپ و هیاهوی او علیه‌ مطبوعات، از دست داده‌اند در حالی که دموکرات‌ها پس از روی کار آمدن ترامپ بیشتر به مطبوعات اعتماد دارند.

 دونالد ترامپ جمهوریخواهان را متقاعد ساخته است تا جریان اصلی ژورنالیسم را باور نداشته باشند. در حالی که دموکرات‌ها خلاف این عمل کرده‌اند. یک نظر سنجی که در سال 1972 انجام گرفت، نشان داد که والتر کرونکیت، گوینده سی‌بی‌اس نیوز که با عنوان «معتمد‌ترین مرد آمریکا» مشهور بود بیشتر از هر فرد یا دولتمرد منتخب دیگری، مورد علاقه مردم قرار داشت. اما این روزها احترام و اعتماد به رسانه‌ها ازبین رفته است. 

طبق آمار به‌دست آمده از یک نظرسنجی طولانی مدت در یک تحقیق گسترده عمومی اجتماعی که توسط دانشگاه شیکاگو انجام گرفت، مشخص شد که اعتماد به مطبوعات از 84 درصد در سال 1973 به 54 درصد در این سال گذشته (2018) کاهش یافته است. روند کاهش اعتماد جمهوریخواهان و دموکرات‌ها به رسانه‌ها تا اواسط دهه 1990 وضعیت تقریبا مشابهی دارد. اما از آن به بعد زمانی که نیوت گینگریچ حزب جمهوریخواه را به سمت راست سوق داد و رادیو و تلویزیون‌های کابلی با محوریت مسایل ایدئولوژیک ایجاد شدند، شکاف دو حزب وسیع‌تر شده است. امروزه اعتماد به مطبوعات کاملاً مرتبط با خط‌مشی سیاسی فرد است.

با توجه به اطلاعات تازه منتشر شده از مطالعه انجام گرفته، کمتر از یک‌سوم جمهوریخواهان گزارش دادند که در سال گذشته «مقدار زیادی» یا «اندکی» به مطبوعات اعتماد داشته‌اند که آمار بسیار ضعیفی محسوب می‌شود. پس از کاهش اندک نرخ اعتماد به رسانه‌ها در سال‌های 2000 تا 2010، این شاخص طی 9 سال گذشته 19 درصد کاهش یافته است.

این روند به ویژه از زمان ورود دونالد ترامپ به کمپین انتخاباتی ریاست‌جمهوری شدت گرفت. رئیس‌جمهور این روند را از طریق حملات خود به رسانه‌هایی که آنها را «رسانه‌های خبری جعلی» می‌خواند، تشدید کرده است. او پذیرفته که قصد دارد تا قصد دارد این رسانه‌ها را بی‌اعتبار کند تا زمانی که گزارشی منفی علیه او می‌نویسند، کسی آن را باور نکند.

همان‌طور که پیش‌بینی ‌می‌شد به نظر ‌می‌رسد حمله آقای ترامپ به رسانه‌ها تاثیری متفاوت بر دموکرات‌ها داشته است. اعتماد آنها به مطبوعات از زمان انتخاب او 14 درصد افزایش یافته است. در واقع تحقیق عمومی اجتماعی، نشان داد که دموکرات‌ها 43 درصد بیشتر از جمهوریخواهان به مطبوعات و رسانه‌ها اعتماد دارند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر

نوسانات بازار سرمايه
  • بالاترین قیمت روز:1,598,851.7
  • پایین ترین قیمت روز:1,546,845.4
  • نرخ روز گذشته:1,546,849.86