چه خبر از اروپا؟

انتخابات پارلمان اروپا نهایی می شود

تاريخ 1398/03/05 ساعت 13:51

انتخابات پارلمان اروپا وارد خان نهایی شده است. مشارکت در انتخابات یکی از بزرگترین چالش های این روزهای اروپاست. در آخرین انتخابات پارلمان اروپا در سال 2014، تنها 43 درصد از شهروندان واجد شرایط در رای گیری شرکت کردند.

به گزارش سی ان بی سی، شهروندان اروپایی در 28 کشور این قاره برای انتخاب نمایندگان جدید پارلمان اروپا  پای صندوق های رای می روند. این انتخابات می تواند به تغییر قدرت در قلب بروکسل بینجامد. انتخابات پارلمان اروپا دومین تمرین بزرگ دموکراسی در جهان به شمار می رود هرچند مشارکت شهروندان در رای گیری از چالش های جدی آن است. در آخرین انتخابات پارلمان اروپا در سال 2014، تنها 43 درصد از شهروندان واجد شرایط در رای گیری شرکت کردند.

انتخابات سال جاری در اروپا با توجه به به ظهور احزاب ملی گرا و ضداتحادیه اروپا از اهمیت به سزایی برخوردار است. پیش بینی ها می گوید ممکن است این احزاب به 30 درصد از کرسی های پارلمان اروپا دست پیدا کنند. از سوی دیگر به نظر می رسد جریان اکثریت سنتی، سوسیالیست ها و محافظه کارانی که اروپا را طی چند دهه گذشته رهبری می کردند، افول کنند.

انتخابات پارلمان اروپا و میزان رای مردم نشان می دهد که اروپایی درباره اتحادیه اروپا چه احساسی دارند و  البته غیر از این، این انتخابات آزمونی برای دولت های ملی هم به شمار می رود. آلبرت آلمانو، استاد  حقوق دانشگاه پاریس می گوید انتخابات پارلمان اروپا یک رفراندوم بزرگ برای احزابی است که دولت ها را در اخیار دارند. به ویژه در فرانسه، مردم برای اولین بار این فرصت را دارند که بگویند درباره امانوئل مکرون چه فکر می کنند. امانوئل مکرون پس از انتخابات پارلمان اروپا باید با نامزد  ملی گرا در انتخابات آتی فرانسه یعنی مارین لوپن رقابت کند. این انتخابات در ایتالیا و انگلستان، جایی که شهروندان انتظار شرکت در انتخابات را به دلیلی جدایی از اتحادیه اروپا در سال 2016 نداشتند هم اهمیت دارد.

در چند روز گذشته در بعضی کشورهای اروپایی تظاهراتی علیه راست افراطی و در حمایت از اتحادیه اروپا برگزار شده است. با این حال نتایج یک نظرسنجی نشان می دهد بیش از نیمی از شهروندان اروپا احتمالی قوی می‌دهند که اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۴۰ میلادی دوام نیاورد. به گزارش گاردین،  در این نظرسنجی اکثریت شهروندان کشورهای اروپا اظهار کرده‌اند که فروپاشی اتحادیه اروپا را ظرف ۱۰ تا ۲۰ سال آینده واقعیتی «بسیار محتمل» یا «نسبتا محتمل» ارزیابی می‌کنند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر