با حمايت كمپين نفس صورت می گیرد

جزئیاتی از پروژه پلاسمادرمانی بیماران مبتلا به کرونا در ایران

تاريخ 1399/01/06 ساعت 19:34

براى حل اين بحران بزرگ سلامت عمومى نياز به بسيج تمام منابع هست تا كشور بتواند به سلامت از اين چالش عبور كند. بخش خصوصى با توجه به چالاكى و دسترسى به نيروهاى متخصص، منابع مالى و تجربيات ذی‌قيمت مى‌تواند نقش مهمى در اين گذار داشته باشد مشروط به اينكه مانند اين طرح بتوان به يك فهم مشترك با بخش دولتى و عمومى رسيد كه چگونه هم‌افزايى ايجاد كرد

نریمان صدری مدیرعامل شرکت درمان آرا جزئیات بیشتری از پروژه پلاسمادرمانی بیماران مبتلا به کروناویروس جدید (COVID-19) را تشریح کرد که متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:

 سوال: شروع پروژه پلاسمادرمانى بيماران مبتلا به COVID-19 از چه زمانى بوده است؟

 پاسخ: اولين بار اين ايده 5 اسفند ماه با مطالعه خبرى در اين ارتباط از چين به ذهن ما رسيد و سريعا ايده را با اساتيد مطرح كرديم كه با همت دكتر ابوالقاسمى به عنوان پژوهشگر ارشد طرح و آقايان دكتر عشقى، چراغعلى و پژوهشگران برجسته ديگر به شكل يك كارآزمايى بالينى درآمد و شروع جمع‌آورى پلاسما از 24 اسفند كليد خورد. اين مطالعه بالينى طرح مشتركى بين چندين دانشگاه علوم پزشكى، انجمن خون و سرطان كودكان ايران و سازمان انتقال خون ايران است.

 سوال: اين مطالعه آيا پشتوانه علمى دارد؟ و تائيديه‌هاى لازم را كسب كرده است؟ و نتايج آن چه بوده است؟

 پاسخ: در مورد پشتوانه علمى، پژوهشگران طرح مطالعه گسترده‌اى روى منابع موجود انجام دادند و طراحى پروژه با پيروى از اصول درست انجام مطالعات بالينى (GCP) انجام شده است و تائيديه كميته علمى كشورى مقابله با كرونا، شورایعالى پژوهشى سازمان انتقال خون و كميته اخلاق را كسب كرده است و حتما زمانى كه پيشرفت مناسبى در طرح حاصل شد پژوهشگران ارشد و سازمان‌هاى ذيربط از جمله سازمان انتقال خون اطلاعات مفصلى را در اختيار جامعه علمى قرار خواهند داد و امروز صحبت در مورد نتايج بسيار زود است.

 سوال: جايگاه كشور ما در صنعت پلاسما كجاست؟ آيا مى‌توانيم مدعى شويم چنين كار پيچيده‌اى را انجام مى‌دهيم؟

 پاسخ: ما سال‌ها جلوتر از چين و بسيارى كشورهاى ديگر هستيم و در آسيا ايران جزو اولين كشورهايى بود كه اين صنعت را آغاز كرد و به ويژه در دوره‌اى با حمايت از بخش خصوصى اين صنعت دانش بنيان پا گرفت و امروز ده‌ها استاد صاحب‌نظر و صدها كارشناس خبره داريم و مراكز جمع‌آورى پلاسما بسيار جلوتر از بسيارى ديگر كشورها حتى اروپايى در ايران تاسيس شد. اين دانش بومى به ما و اساتيد اين اطمينان خاطر را داد كه مى‌توانيم در اين مسير پر چالش قدم برداريم.

 سوال: نقش شركت درمان آرا در اين طرح چيست؟

 پاسخ: شركت درمان آرا حامى مالى و تشكيلاتى طرح است و با كمك چندين شركت خصوصى ديگر در خدمت پژوهشگران طرح است تا اين پروژه بزرگ ملى به انجام برسد و در صورت نتايج مثبت كارآزمايى بالينى اين تجربه را به صورت گسترده‌تر براى درمان اين بيمارى در اختيار مراكز درمانى و درمانگران قرار خواهد داد.

 سوال: نقش شركت‌هاى خصوصى و همكاری‌هاى بين بخشى خصوصى-دولتى در مديريت بهتر اين همه‌گيرى چيست؟

 پاسخ: بى‌شك براى حل اين بحران بزرگ سلامت عمومى نياز به بسيج تمام منابع هست تا كشور بتواند به سلامت از اين چالش عبور كند. بخش خصوصى با توجه به چالاكى و دسترسى به نيروهاى متخصص، منابع مالى و تجربيات ذی‌قيمت مى‌تواند نقش مهمى در اين گذار داشته باشد مشروط به اينكه مانند اين طرح بتوان به يك فهم مشترك با بخش دولتى و عمومى رسيد كه چگونه هم‌افزايى ايجاد كرد، و بدون شك در اين هم‌افزايى افرادى همچون آقاى دكتر ابوالقاسمى و دكتر عشقى به عنوان نخبگان علمى كه تجربه رهبرى بخش دولتى و عمومى را دارند نقش محورى دارند.

 سوال: كدام شركت‌ها در اين طرح با شما همكارى مى‌كنند؟

 پاسخ: اين طرح در درجه اول مورد حمايت معنوى و عملياتى اتاق بازرگانى تهران قرار دارد و يكى از طرح‌هاى كمپين نفس است و از اين طريق حمايت لجستيكى و مالى چندين شركت كه در حوزه سلامت فعال نيستند را داشته‌ايم از جمله شركت ماموت و خيريه نيكان ماموت، شركت ميهن و بانك و بيمه سامان. همچنين چندين شركت همكار در حوزه سلامت به ما پشتيبانى عملياتى داده‌اند كه در راس آنها شركت دايا آرين دارو كه جمع‌آورى پلاسما را بر عهده دارد و شركت‌هاى بيودارو، بهستان پلاسما، پلاسما خوارزمى و پخش دايا دارو كه هر كدام كمك‌هاى عملياتى متفاوتى به اين طرح كرده‌اند.

منبع: سایت فانا

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر