اجرای «دامنه نوسان نامتقارن» هم نتوانست ناجی بورس باشد

سیاست های جدید هم بورس را نجات نداد

تاريخ 1399/12/04 ساعت 11:11

با خروج 672میلیارد تومان از نقدینگی سهامداران حقیقی از بازار سهام جمع کل خروج نقدینگی ظرف 6روز گذشته از مرز 4هزار میلیارد تومان عبور کرد.

در حالی 10 روز از اجرای سیاست های جدید بورس در خصوص «دامنه نوسان نامتقارن» می گذرد که شاخص ها و روند تغییر آن ها نشان می دهد این سیاستگذاری ها هم آن چنان که باید و شاید جوابگو نبوده و بورس همچنان در حال ریزش است. از شنبه هفته گذشته مطابق تصمیم شورای بورس دامنه نوسان نامتقارن در بورس اجرا شد، به این معنی که برای دوره‌ ای یک‌ماهه سقف نزول روزانه قیمت سهام در بورس به 2درصد محدود شد. طبق تصمیم شورای بورس دامنه نوسان قیمت سهام شرکت‌های بورس می‌تواند روزانه تا 6درصد رشد کند اما فقط اجازه دارند 2درصد افت کنند؛ مقامات بازار سرمایه چنین تصمیمی را با هدف جلوگیری از تداوم نزول بورس اتخاذ کردند اما بررسی 10 روزه روند بورس نشان می دهد که این تصمیم موثر نبوده است. اگر چه در سه روز ابتدایی سیاست های جدید شاخص های بازار سرمایه با رشد رو به رو بودند ولی بعد از آن نزول دوباره با روندی کند شروع شد و همچنان ادامه دارد تا جایی که امروز هم شاخص کل حدود 6 هزار واحد ( تا ساعت 11) ریخت. همچنین ظرف 6 گذشته (تا پایان معاملات دیروز) بیش از 4هزار میلیارد تومان نقدینگی از بازار سهام خارج شده است. دیروز شاخص کل بازار سهام با 10هزار واحد افت به یک میلیون و222هزار واحد رسید. با خروج 672میلیارد تومان از نقدینگی سهامداران حقیقی از بازار سهام جمع کل خروج نقدینگی ظرف 6روز گذشته از مرز 4هزار میلیارد تومان عبور کرد. به‌ نظر می ‌رسد سرمایه‌گذاران با وجود اجرای مقررات جدید برای جلوگیری از نزول بورس امید خود را برای سرمایه‌گذاری در بورس از دست داده‌اند. دیروز در عین حال ارزش روزانه معاملات به پایین‌ترین سطح خود در چند‌ماه گذشته رسید و جمع کل ارزش معاملات به 9هزارو 340میلیارد تومان رسید. نزول‌های مداوم بورس در شرایطی ادامه دارد که از 6‌ماه پیش تاکنون اقدامات زیادی برای تزریق نقدینگی و اجرای مقررات جدید برای نجات بورس انجام شده است اما هیچ‌کدام از راهکار‌ها کارساز نبوده است.

به اعتقاد کارشناسان یک بخش نزول بورس مربوط به اجرای سیاست‌های ضد‌تورمی و افزایش نرخ سود بین بانکی تا مرز20درصد است و بخش دیگر آن به کاهش چشم‌انداز‌های تورمی باز می‌ گردد. در واقع به ‌نظر می‌رسد دولت در برابر فشار‌های سنگین تورمی تسلیم شده و تمایلی به کاهش نرخ سود در بازار بین بانکی ندارد. این موضوع منجرشده است تا نقدینگی‌های بزرگ عمدتا راهی سرمایه‌ گذاری در بازار اوراق بدهی شوند. در این بین ازهفته پیش با ارائه سیگنال‌هایی از سوی ایران و آمریکا برای مذاکره و بازگشت به برجام امیدواری‌ها برای حل تنش‌های سیاسی بیشتر شده و این موضوع به روند نزولی بورس دامن زده است چرا که رفع تحریم‌ها می‌تواند منجر به کاهش قیمت دلار بازار آزاد و به تبع آن ارز نیمایی شود که این موضوع می‌تواند درآمد شرکت‌های صادرات محور را که بخش بزرگی از بدنه بازار را تشکیل می‌دهند تحت‌تأثیر قرار دهد. در حال حاضر (تا ساعت 11 صبح ) شاخص کل روی عدد یک میلیون و 216هزار واحد ایستاده و با ادامه روند نزولی طی چند روز آینده به کانال یک میلیون و 100 هزار واحد سقوط می کند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر