صفحه اصلی |   درباره اتاق تهران  | هیئت نمایندگان  | هیئت رئیسه  | تماس با ما  | نقشه سایت
جستجو
 English

 گفتگو های اختصاصی

 

تاريخ: 29/11/1390
 گفت و گو با استیون هورویتز در باب جنبش های اجتماعی و اقتصاد
این جنبش به پایه های خودش شلیک کرد
 

رضا طهماسبی: با وجود این که استیون هورویتز لیبرترینی پرشور و مدافع بازار آن هم با استدلال های مکتب اتریش است اما همواره سعی می کند اعتدال را در موضع گیری هایش حفظ کند. هر بار که پاسخ های این استاد اقتصادکلان در دانشگاه سنت لورنس را می خوانیم مجبوریم به اعتدال و میانه روی آقای هورویتز اعتراف کنیم. او خود را یکی از ناراضیان مردم آمریکا و طرفدار جنبش تسخیر وال استریت می داند اما معتقد است زمانی که معترضان به نظم خودانگیخته بازار اعتراض می کنند در حقیقت دارند به پایه های خود شلیک می کنند. 

 

• آیا «جنبش تسخیر وال استریت» در ذات خود جنبش مهمی است ؟ دراین صورت چه عواملی در شکل گیری این جنبش و گسترش آن به برخی شهرهای اروپا مؤثر بوده است؟

 

نکته مهم این جنبش، بازتاب دادن نارضایتی حقیقی از وضعیت کنونی اقتصاد آمریکاست. و این چیزی است که همه مردم همانند خود من در آن سهیم و شریک هستند؛ حتی اگر با چگونگی بروز دادن این اعتراض و آنچه می توان در موردش انجام داد، موافق نباشیم. با این همه نمی توانم با اطمینان از گسترش بیشتر این جنبش حرفی بزنم. در واقع هم اکنون به نظر می رسد که این جنبش اندکی آرامتر شده است.

 

•  دلایل اقتصادی شکل گیری این جنبش چه بود؟آیا اقتصاد آمریکا به گونه ای دچار مشکلات شده است که عده ای از شهروندان این کشور(ولو اندک)در اعتراض به کارکرد آن٬تظاهرات خیابانی راه انداخته اند؟

 

به نظر من بنیاد اصلی اقتصادی پشت این اعتراضات بر پایه ترکیب دو علت قرار دارد. ابتدا فهم مردم از رشد نابرابری و دوم این که مردم اعتقاد دارند روش خرید سهام شرکت ها توسط دولت و دیگر سیاست های اقتصادی که به نفع بنگاه ها اتخاذ شد، دلیل رشد و گسترش نابرابری است. اگر بخواهم به زبان خودم سخن بگویم واقعا مطمئن نیستم که روش استدلال آن ها صحیح باشد اما می دانم حرفی که آن ها می زنند چیست.

 

• چرا در کشوری که مهد آزادترین اقتصاد جهان است، عده ای در خیابان ها راه می افتند وخواستار گرفتن مالیات از ثروتمندان ودادن آن به طبقه فرودست هستند؟ این کارکرد سرمایه داری است که نقص دارد یا کارکرد دولتمردان آمریکا؟

 

چون معترضان حقیقتا متوجه نیستند که چنین بازتوزیعی چه صدماتی در خود نهفته دارد. آنها نمی دانند که منابع ثروت باید در رقابت بازارها ایجاد شود و این بازار آزاد است که بهترین کارکرد را برای فقرا دارد. اما برای رسیدن به این هدف که تمامی خواسته های جهانی شود، اغلب آنان از یک نکته مهم غافل هستند. این که چرا مردم زیادی در سایر مناطق دنیا در فقر به سر می برند. مسلما به این دلیل که کشورها دقیقا همان کاری را انجام داده اند که اکنون جنبش اشغال وال استریت در نظر دارد اینجا انجام دهد. و این کار بدون شک یک اشتباه بزرگ است.

 

• اقتصاد دانان خیلی به جنبش تسخیر وال استریت توجه نشان نداده اند.این ناشی از کم اهمیتی وگذرا بودن جنبش است یا خوش بینی افراطی اقتصاد دانان نسبت به آینده؟

 

از دید من دلیل اول این است که به نظر نمی رسد که اغلب معترضان درک جدی و عمیقی از موضوعات اقتصادی در اکثر حوزه ها داشته باشند و تاکنونچنین چیزی بروز نداده اند. هم چنین در واقع این اعتراض ها هنوز به یک چالش جدی برای هیچ کسی و هیچ چیزی تبدیل نشده است. حداقل هنوز این گونه است.

 

•  آمریکا مهد کارآفرینان وثروتمندان جهان است.مردم دنیا آمریکا را با غول های اقتصادی اش می شناسند. پس چگونه است که بخشی از مردم این کشور از فاصله طبقاتی ونابرابری توزیع ثروت ناراضی اند؟

 

به اعتقاد من معترضان به قدر کفایت نقش «پیامدهای ناخواسته» مثبت و «نظم خودانگیخته» را متوجه نشده اند. آنها می بینند که برخی افراد بسیار ثروتمند شده اند و فکر می کنند که ثروت آن ها از فقرا گرفته شده است. البته اگر آنها از طریق کمک های دولتی برای خرید سهام مسموم و دخالت های دولت ثروتمند شده باشند این طرز فکر درست است اما در بازار واقعی ثروت افراد از طریق ارتقا و بهبود زندگی مشتریانشان به دست می آید.

 

• وقتی درمورد پدیده فقر در آمریکا سخن گفته می شود، به طور مشخص از چه چیزی سخن گفته می شود؟ حداقل تصور مردم این نیست که درآمریکا بخش عمده ای از مردم فقیر هستند. آیا تعداد فقرای آمریکا قابل توجه است؟

 

خب جواب این سوال بسته به این است که فقر را چگونه معنا کنید. نرخ رسمی فقر در آمریکا 13 درصد است اما آنکه به عنوان فقیر در آمریکا شناخته می شود ممکن است در سایر مناطق جهان بسیار ثروتمند باشد. اکثریت آمریکایی های فقیر یخچال، فریزر، تهویه هوا، تلفن همراه، یارانه و حداقل یک خودرو دارند. با استانداردهای جهانی این افراد نسبتا ثروتمند هستند.

 

• نظرتان در مورد این گفته موری روتبارد چیست که می گوید: «ما در آمریکا سوسیالیسم را کمتر از آنچه وجود دارد برآورد کردیم و در مقابل سوسیالیسمی را که در شوروی بر سرکار است بیش از اندازه بزرگ کردیم".

 

خب از دید من این گفته روتبارد کاملا درست است.

 

• برخی از روشنفکران همانند اسلاوی ژیژک به میان معترضان رفتند، آنها را هدایت و برای ادامه راه تشویق کردند. به عنوان یک اقتصاددان نقش این روشنفکران و اهمیت کار آنها را چگونه تحلیل می کنید؟

 

به نظر من این که روشنفکران در این مسیرها همراه عموم مردم باشند بسیار ارزشمند است. من تلاش می کنم تا در نوشته ها و گفته هایم این کار را انجام دهم هرچند که تاکنون به میان معترضان جنبش اشغال وال استریت نرفته ام. پیش از این اما با یک گروه تی پارتی صحبت کرده ام.

 

• ژیژک در جمع معترضان می گوید: "اگر معنای کمونیسم آن سیستمی است که در سال 1990 سرنگون شد، ما کمونیست نیستیم. به خاطر داشته باشید که آن کمونیست ها، امروز ظالم ترین و کارآترین سرمایه داران هستند. ما امروز در چین یک نظام سرمایه‌داری داریم که حتی پویاتر از سرمایه‌داری امریکایی شماست. اما نیازی به دموکراسی ندارد. این یعنی وقتی دارید سرمایه‌داری را نقد می‌کنید از تهدید کسانی که می‌گویند شما مخالف دموکراسی هستید نترسید. پیوند بین سرمایه‌داری و دموکراسی پایان یافته است". این سخنان ژیژک به ویژه جمله آخر او را چگونه تحلیل می کنید؟ آیا او درست می گوید یا خیر؟ چرا؟

 

من اعتقاد دارم که دموکراسی و سرمایه داری در واقع دو موضوع جداست. اما این گفته بدان معنا نیست که مدل های ترکیبی دیگری وجود دارد. برای مثال اگر ژیژک می گوید که شما می توانید دموکراسی را با سوسیالیسم داشته باشید، کاملا در اشتباه است. چرا که سوسیالیسم همیشه در آستانه و مرز تبدیل شدن به استبداد قرار دارد. مهم تر این که چین را نمی توان یک "بازار آزاد" محسوب کرد حتی اگر در برخی ابعاد برپایه نظام سرمایه داری باشد. قسمتی از مشکل ژیژک همانند بسیاری از روشنفکران چپگرا این است که آنان تعریف مناسبی از مفهوم سرمایه داری ندارند و به همین دلیل هر چیزی مخصوصا بد را به این نظام نسبت می دهند.

 

• در نگاه کلی و از نقطه نظر خودتان با این جنبش موافق هستید یا مخالف؟

 

این جنبش مثل یک بسته درهم و برهم است. به نظر من این که مردم در مورد موضوعات اقتصادی فکر می کنند خوب است. هم چنین از این که مردم به ناکارایی خرید سهام شرکت ها توسط دولت و رابطه بین دولت و بنگاه ها پی برده اند خوشحالم. اما خوب است که معترضان به فدرال رزرو نیز به عنوان بخشی از مشکل نگاه کنند. با این همه وقتی که این جنبش با اعتراض خود به سرمایه داری شرکتی با بازار آزاد مخالفت می کند همانند این است که به پایه های خودش شلیک کرده باشد. بهترین کاری که ما می توانیم برای این 99 درصد انجام دهیم ایجاد بازار آزاد از طریق رقابت و خلاقیت است که می تواند بهترین خدمات را هم برای فقرا داشته باشد. یک دلیل مهم وجود دارد که چرا فقرای آمریکا خود مورد رشک و حسادت مردم زیاد دیگری در بسیاری از نقاط دنیا هستند؛ این که بازارها برای همه ثروت تولید می کنند. چیزی که معترضان جنبش اشغال وال استریت آن را درک نکرده اند.

 

 

 

بازگشت  

 

 

مشاوره بازاریابی صادراتی  » مشاوره عضویت و کارت بازرگانی مشاوره حقوقی مشاوره بیمه تامین اجتماعی  » مشاوره امور گمرکی  » مشاوره امور مالیاتی  » مشاوره امور بانکی مشاوره گواهی مبداء دریافت تمامی مشاوره های
شش سال اخیر (سال 85 -92.7 )
1) آمار و نمودار صادرات 4 ماهه اول سال 1394 (کشور - تعرفه) 2) آمار و نمودار واردات 4 ماهه اول سال 1394 (کشور - تعرفه) 3) آمار و نمودار صادرات 4 ماهه اول سال 1394 (کشور - گمرک - تعرفه) 4) آمار و نمودار واردات 4 ماهه اول سال 1394 (کشور - گمرک - تعرفه) 5) آمار و نمودار صادرات 2 ماه اول 1393 (نحوه حمل و نقل - تعرفه) 6) آمار و نمودار واردات 2 ماه اول 1393 (نحوه حمل و نقل - تعرفه) 7) آمار و نمودار صادرات 6 ماه اول 1393 بر اساس استان تولید کالا آمار مقایسه ای صادرات و واردات سال 1393 ج.ا.ایران   » آمار کل صادرات و واردات از سال 80 الی 92 ج.ا.ایران   »
آمار کل صادرات و واردات سال 1392 ج.ا.ایران آمار کل صادرات و واردات سال 1391 ج.ا.ایران آمار کل صادرات و واردات سال 1390 ج.ا.ایران آمار کل صادرات و واردات سال 1389 ج.ا.ایران آمار کل صادرات و واردات سال 1388 ج.ا.ایران آمار کل صادرات و واردات سال 1387 ج.ا.ایران آمار کل صادرات و واردات سال 1386 ج.ا.ایران آمار کل صادرات و واردات سال 1385 ج.ا.ایران آمار کل صادرات و واردات سال 1384 ج.ا.ایران آمار کل صادرات و واردات سال 1383 ج.ا.ایران آمار کل صادرات و واردات سال 1382 ج.ا.ایران آمار کل صادرات و واردات سال 1381 ج.ا.ایران آمار کل صادرات و واردات سال 1380 ج.ا.ایران
گزارش تراز بازرگاني اردیبهشت ماه 1393 آمار صادرات از سال 80 تا 91 با فرمت Excel آمار واردات از سال 80 تا 91 با فرمت Excel
 

 

 

 

 

شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه سازمان توسعه و تجارت گمرک جمهوری اسلامی ایران سازمان امور مالیاتی کشور سازمان بورس اوراق بهادار سامانه کارت هوشمند بازرگانی
صفحه اصلی | درباره اتاق تهران | هیئت نمایندگان | هیئت رئیسه | تماس با ما | نقشه سایت
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران می باشد
آدرس: تهران - خیابان خالد اسلامبولی (وزرا) - روبروی خیابان بیست و یکم - پلاک 82         رایانامه: info@tccim.ir