مراسم افتتاح اجلاس اقتصادی ایران و ایتالیا برگزار شد

وزیر دارایی ایتالیا برای حل مشکلات بانکی به ایران می‌آید

تاريخ 1395/02/27 ساعت 20:56

مراسم افتتاحیه اجلاس اقتصادی ایران و ایتالیا عصر امروز در محل هتل اسپیناس پالاس تهران برگزار شد. این گردهمایی با مشارکت اتاق تهران و موسسه آمبروزتی ایتالیا و با حضور مسوولان دولتی و بخش خصوصی دو کشور برگزار شد و طی آن ابتدا سخنرانی‌هایی از سوی هر دو طرف صورت گرفت و سپس مشکلات و موانع پیش‌روی مراودات بانکی و بیمه در پانلی با همین عنوان به بحث گذاشته شد. سه پانل دیگر این همایش نیز فردا برگزار می‌شود و فعالان اقتصادی ایران و ایتالیا با بحث و تبادل‌نظر برای مشکلات موجود راهکار ارائه می‌دهند.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران مسعود خوانساری رییس اتاق تهران در این مراسم اظهار امیدواری کرد که بانک‌های ایتالیایی اقدامات مثبت انجام شده در زمینه همکاری‌های بانکی را سرعت بخشند. همچنین معاون وزیر خارجه ایران از انجام تعهدات ایران در اجرای برجام سخن گفت و روی دیگر سکه اجرای این توافقنامه مهم را متوجه دولت ایالات متحده آمریکا دانست. طرف‌های ایتالیایی نیز در این مراسم از همراهی دولت و صاحبان کسب وکار این کشور با اقتصاد ایران سخن گفتند و اینکه ایتالیا هیچ گاه ایران را تنها نمی‌گذارد. سفیر ایتالیا در تهران نیز از سفر وزیر دارایی ایتالیا به تهران برای مذاکره با مقامات اقتصادی ایران برای حل و فصل مسائل بانکی خبر داد.

در ابتدای این مراسم، محمدرضا بختیاری معاون امور بین الملل اتاق تهران در آغاز،ضمن اشاره به اهمیت این اجلاس گفت: «اجلاس اقتصادی ایران و ایتالیا به عنوان یک رخداد بی نظیر به طور با همکاری اتاق تهران و موسسه امبروزوتی برگزار شده است.» او ضمن معرفی اجمالی اتاق تهران و موسسه امبروزوتی گفت:« در این اجلاس، قرار است صاحبان کسب و کار در ایران و ایتالیا، موانع توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری را مورد شناسایی قرار داده و برای رفع این موانع چاره اندیشی کنند.»

او گفت: «ایتالیا از دیرباز ارتباطات تجاری گسترده ای با ایران بوده و به عنوان بزرگ ترین شریک تجاری ایران در میان سایر کشورهای اروپایی محسوب می‌شود.» بختیاری همچنین به این نکته اشاره کرد که با وجود تشدید تحریم‌ها علیه ایران، ایتالیا روابط خود را با این شریک تجاری خویش حفظ کرده است. معاون امور بین‌الملل اتاق تهران به همین سخنان بسنده کرد و در ادامه از والریو دِمولی، رییس موسسه آمبروزوتی دعوت کرد که برای ایراد سخنانش پشت تریبون بایستد.

ایران؛ سرزمین فرصت‌های اقتصادی
والریو دِمولی مدیرعامل گروه آمبروزوتی نیز این اجلاس را به عنوان اتاق فکر ایران و ایتالیا توصیف کرد و گفت: «ایران سرزمین فرصت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های مشترک است و ما نباید این فرصت‌ها را از دست بدهیم.» او درباره موسسه تحت مدیریت خود توضیح داد: «آمبروزوتی یک موسسه مستقل است که تاکنون بیش از 300 نشست و کنفرانس برگزار کرده و 2000 کارشناس با این موسسه همکاری می‌کنند. این موسسه، به 400 کارفرما خدمات مشاوره ای ارائه کرده است.»

مدیرعامل موسسه آمبروزوتی ضمن قدردانی از اتاق تهران برای همکاری در برگزاری چنین نشستی گفت:«حضور در این نشست تصادفی نیست و ایران و ایتالیا همکاری‌های دیرینه ای با یکدیگر داشته اند.» او ابراز امیدواری کرد که برگزاری این اجلاس به ترویج گفتمان همکاری بینجامد.

والریو دِمولی به پیش بینی نهادهای بین‌المللی از رشد 8 درصدی ایران اشاره کرد و گفت که دولت ایران نیز برای دستیابی به این رشد طی سال‌های 2016 تا 2022 برنامه ریزی کرده و به نظر می‌رسد بر اساس این برامه ریزی ایران به سرزمینی از فرصت‌ها تبدیل شود و البته سرمایه مورد نیاز برای تحقق این رشد به 50 میلیارددلار در سال می‌رسد.

او گفت: «سرمایه‌ای که ایران می‌تواند جذب کند به 175 میلیارد دلار در سال نیز می‌رسد و این سه برابر رقمی است که سازمان سرمایه‌گذاری ایتالیا برآورد کرده است.» مدیرعامل موسسه آمبروزوتی با بیان اینکه در دوران پسابرجام بیش از 30 یادداشت تفاهم میان ایران و ایتالیا به اامضا رسیده است گفت: «اکنون تحریم‌ها برداشته شده و شرکت‌های کوچک و متوسط ایران و ایتالیا می‌توانند سرمایه‌گذاری‌های مشترکی با یکدیگر داشته باشند.» او افزود: «این سرمایه‌گذاری‌های مشترک می‌تواند معطوف به سه حوزه بانکی و بیمه ای، نفت و گاز و خرده‌فروشی معطوف شود.»

والریو دِمولی گفت: «اکنون بانک توسعه ایتالیا و شرکتی همچون زیمنس به دنبال ان هستند که بدانند دولت ایتالیا چه ضمانتی در حوزه بانکی و بیمه ای برای سرمایه‌گذاری‌های مشترک در ایران تعریف خواهد کرد.» او همچنین در مورد مبادلات ایران و ایتالیا در حوزه نفت و گاز گفت: «صادرات نفت ایران به ایتالیا در فوریه حدود 10 درصد افزایش یافته است.» او در خاتمه ابراز امیدوار کرد که این اجلاس به توسعه روابط ایران و ایتالیا منتهی شود.

تداوم همکاری‌های اقتصادی با ایتالیا
رییس اتاق تهران در این مراسم با بیان اینکه توافق هسته‌ای ایران با کشورهای غربی و اجرای برجام شرایطی را فراهم آورده تا اقتصاد ایران پس از تحمل یک دوره طولانی دوری از نظام بین‌المللی، باز هم به دل اقتصاد جهانی بازگردد، گفت: اقتصاد ایران به‌دلیل برخورداری از زیرساخت‌های مناسب و همچنین وجود امنیت کامل در منطقه ناامن خاورمیانه، می‌تواند برای ایتالیا به‌عنوان شریکی توانمند در منطقه به‌شمار آید. مزیتهایی مانند کریدور شمال به جنوب و اتصال کشورهای حاشیه خلیج فارس به شمال دریای خزر، راه‌آهن شمال به جنوب و همچنین جاده‌های مناسب همگی در خدمت گسترش هرچه بیشتر روابط اقتصادی میان دو کشور قرار میگیرد.

مسعود خوانساری با اشاره به سفر سال گذشته رییس‌جمهور ایران به ایتالیا افزود: در دوران پساتحریم و طی سفر ریاست محترم جمهور ایران به ایتالیا و نیز سفر نخست‌وزیر ایتالیا به ایران، این همکاری‌ها ادامه پیدا کرد و شش قرارداد در زمینه‌های نفت و گاز، خودرو، لوکوموتيو، برق، فولاد، پالايشگاه و فرودگاه با ارزش حدوداً 20 میلیارد یورو و 12 سند تفاهم‌نامه همکاری با موضوعات مختلف بین شرکت‌های دو طرف منعقد شد.

وی تصریح کرد: این یادداشت‌های همکاری در حوزه‌های بیمه، بانکداری، ایجاد کمیته مشترک انجمن سنگ ایران و ایتالیا، فعالیت‌های فرهنگی و گردشگری، تولید انرژی‌های تجدیدپذیر، تولید انواع قطعات مورد نیاز صنایع خودروسازی، همکاری میان راه‌آهن ایران و ایتالیا، یادداشت تفاهم همکاری میان شرکت صادرات گاز ایران و شرکت انی ایتالیا، یادداشت تفاهم همکاری میان شرکت فرودگاه‌های ایران و ایتالیا در خصوص توسعه فرودگاه مهرآباد تهران، و یادداشت تفاهم‌نامه همکاری‌های نمایشگاهی بوده است. همچنین شرکت‌های خودروسازی ایران خودرو و فیات نیز بهزودی مذاکرات نهایی خود را برای عقد قراداد همکاری امضا خواهند کرد.

رییس اتاق تهران با بیان اینکه حجم مبادلات تجاری دو کشور طی 5 سال اخیر، از 2 میلیارد دلار در هر سال تجاوز نکرده و این در حالی است که تنها در سال 2011 میلادی، دو کشور بیش از 10 میلیارد دلار با یکدیگر دادوستد داشتند افزود:به‌واسطه حضور طولانی‌مدت ایتالیایی‌ها در ایران، ساختار برخی از صنایع ما با تکنولوژی ساخت ایتالیا عجین شده که از آن جمله می‌توان به صنایع نفت و پتروشیمی، فولاد، چرم و نساجی اشاره کرد.

خوانساری گفت: ما امیدواریم با برقراری ارتباطات بانکی در شکل‌های متفاوتی مانند تاسیس دفتر نمایندگی، مستقل و همچنین خرید سهام بانک‌های ایرانی، حجم مبادلات بین دو کشور در سال جاری و سال‌های پس از آن به سیر صعودی خود ادامه داده و به میزان قابل قبولی برسد. او افزود: پس از لغو تحریم‌ها علیه ایران، چند بانک ایرانی همکاری خود را با بانک مونته‌پاسکی‌دی‌سینا در قالب افتتاح حساب آغاز کرده و مبادرت به دریافت خدمات ضمانت‌نامه و اعتبار اسنادی کردند. ما از بانک‌های بزرگ ایتالیایی انتظار داریم تا اقدام‌های مثبت انجام شده در زمینه همکاری‌های بانکی را سرعت بخشند و موضوعات را در جلسات مستمر با همتایان ایرانی خود به‌طور جدی دنبال کنند. وی تاکید کرد که تا زمانی که بسترهای لازم مالی، اعتباری، بیمه‌ای و حقوقی آماده نشود، قراردادهای بزرگ و پرمنفعت برای دو طرف نیز منعقد نخواهد شد.

رییس اتاق تهران حوزه‌های اولویت‌دار سرمایه‌گذاری مشترک شرکت‌های ایرانی و ایتالیایی را انرژی‌های نو، آب و فاضلاب، خودروسازی، فولاد، معادن، حوزه سلامت و داروسازی، شیمیایی، الکترونیک، صنایع غذایی، گردشگری و هتل‌سازی عنوان کرد. خوانساری در پایان سخنان خود تسریح کرد: دوران جدیدی که در پیش روست، زمینه را برای گسترش روابط در همه بخش‌ها آماده کرده است. انتظار داریم شرکای اقتصادی ایران در این دوره، با پیوندزدن توانایی‌های صنعتی و دانش فنی خود با اقتصاد ایران و مشارکت در تقویت و گسترش زیر بنای فنی- صنعتی اقتصاد ایران، بتوانند در تعمیق و تحکیم همکاری‌های بلندمدت نقش فعالی ایفا کنند.

 

عزم ایران و ایتالیا برای توسعه مناسبات اقتصادی
در ادامه این نشست، مجید تخت‌روانچی، معاون وزیر امور خارجه ایران سخنانش را با یادآوری سفر دکتر حسن روحانی به ایتالیا آغاز کرد و گفت:« در این سفر علاوه بر ملاقات‌هایی که با مقامات ایتالیا صورت گرفت، اسناد مهمی نیز به امضا رسید و راه‌های گسترش همکاری اقتصادی،سیاسی و فرهنگی مورد بررسی قرار گرفت.» او ادامه داد:«چند ماه بعد ایران میزبان نخست وزیر ایتالیا بود و انجام این ملاقات‌ها در چنین سطحی، نشان دهنده عزم دو طرف برای ارتقا سطح روابط است.»


تخت‌روانچی افزود: «سابقه روابط ایران و ایتالیا به 200 سال پیش بازمی‌گردد وایتالیا به عنوان یکی ازدوستان نزدیک ایران در اروپا به شمار می‌رود. چنانکه ارزش مبادلات دو کشور در مقطعی به 7 میلیارد یورو رسید. اما به دلیل تشدید تحریم‌ها،سطح روابط تنزل پیدا کرد.» معاون وزیر امورخارجه با بیان اینکه آینده روشنی پیش روی مناسبات دو کشور مشاهده می‌شود، گفت:« دولت یازدهم در دو سال گذشته،اقدامات موثری را به انجام رسانده است؛ از جمله اتخاذ سیاست‌های ثبات اقتصادی ، انضباط پولی و مالی . در عین حال مذاکرات هسته ای نیز به سرانجام رسید و تحریم‌ها لغو شد.» او افزود:« گزارش آژانس انرژی اتمی نیز گواه آن است که ایران به تعهدات خود در سند برجام پایبند بوده است. از این رو امیدواریم طرف مقابل نیز به تعهدات خود عمل کند.» این مقام وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه فضای رقابتی جدیدی برای همکاری اقتصادی با ایران فراهم شده است، گفت:« ما علاقمندیم که که در زمینه‌های مورد علاقه دو طرف همکاری‌های مشترکی صورت گیرد. در واقع علاوه بر تجارت سنتی ، ایران آمادگی دارد که در چارچوب اقتصاد مقاومتی ، همکاری‌های مشترکی را از طریق سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مهم با سایر کشورها آغاز کند.»

او افزود: «ما ضمن توجه به بازارهای داخلی،از طریق اقدامات مشترک نگاهی هم به بازارهای بیرونی خواهیم داشت.»

تخت‌روانچی با اشاره به ناامنی‌های منطقه،ایران را کشوری امن توصیف کرد و گفت: «ایران کشوری غنی است و جمعیت جوان و تحصیل کرده آن می‌تواند انگیزه دیگری برای سرمایه ایرانی گذاری در این کشور ایجاد کند.» او گفت که ایران از نظر وضع قوانین تشویق سرمایه گذاران، مبارزه با پولشویی واعمال معافیت‌های مالیاتی گام‌های رو به جلویی برداشته است. او با بیان اینکه ایران می‌تواند به‌هاب اقتصادی منطقه تبدیل شود، ادامه داد: «براساس گزارش صندوق بین المللی پول ایران در جایگاه نوزدهمین اقتصاد جهان قرار گرفته و با این ظرفیت می‌توانیم همکاری اقتصادی خوبی با یکدیگر داشته باشیم.»

معاون وزیر امور خارجه ایران،تاکید کرد: «یکی از مسایلی که باید در همکاری‌های اقتصادی مورد توجه قرار گیرد، همکاری‌های بانکی است. به نظر می‌رسد به رغم فضای جدیدی که ایجاد شده، بانک هیا بزرگ اروپا سخت گیری بیش از حدی نشان می‌دهند و در صورت تداوم این وضعیت فرصت‌ها از دست خواهد رفت.»

 

نخست‌وزیر ایتالیا در راه ایران
معاون وزیر خارجه ایتالیا دیگر سخنران افتتاحیه این اجلاس بود. وینچنزو آمندولا با اشاره به مناسبات دو کشور ایران و ایتالیا گفت: ایتالیا هیچ‌گاه ایران را تنها نگذاشته است و حتی در دوران تحریم‌ها نیز در کنار ایران بود. وی افزود: مناسبات ما با ایران معلق نشد و در حال حاضر و پس از اجرای برجام اکثر وزارتخانه‌های ایتالیا از جمله وزارت خارجه این کشور برای برقراری مناسبات با ایران تجهیز شدند. معاون وزیر خارجه ایتالیا با بیان اینکه ایران کشوری در منطقه است که به عنوان پل ارتباطی قاره‌ها شناخته می‌شود تصریح کرد: برای برقراری و توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری دو کشور نیاز به ایجاد مرکزی برای تامین اعتماد لازم سرمایه‌گذاری مشترک ضروری است. وی از تلاش و همکاری اتاق بازرگانی تهران و موسسه آمبروزیتی در ایجاد و شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری دو کشور قدردانی کرد و آن را گامی مهم در توسعه روابط دو کشور دانست. امندولا همچنین در این نشست از سفر مجدد نخست‌وزیر ایتالیا به ایران در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

 

رایزنی وزیر دارایی ایتالیا با ایران بر حل مشکلات بانکی
سفیر ایتالیا در تهران نیز طی سخنانی به سفر سال گذشته رییس‌جمهور ایران به ایتالیا اشاره کرد و گفت: طی این سفر چندین یادداشت تفاهم مهم اقتصادی میان دو کشور به امضا رسید و اکنون که چندین ماه از آن می‌گذرد باید بگویم که نهادهای ایتالیا در حال پیاده سازی برجام و ورود به نقشه راه همکاری‌های اقتصادی دو کشور هستند. مائورو کنچاتوری با اشاره به اقداماتی که این کشور برای رفع مشکلات بانکی با ایران در دست دارد افزود: در این باره وزیر دارایی ایتالیا قرار است جلسات مهمی با همتایان ایرانی خود داشته باشد تا مسائل مربوط به بانک و بیمه میان دو کشور حل و فصل شود. وی افزود: بانک‌های ایتالیایی از اینکه تعهدات خود را در قالب برجام ایفا کنند واهمه ای ندارند. سفیر ایتالیا در تهران در بخش دیگری از سخنانش بخش کشاورزی را یکی از زمینه‌های مستعد همکاری‌ها میان ایران و ایتالیا عنوان کرد و یادآور شد که وزیر کشاورزی این کشور برنامه‌های مقدماتی برای همکاری‌ها را آغاز کرده است.

 

• گزارش تصویری

 


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر