نگاهی به استارت آپ هایی که برای بیکاران به دنبال کار می‌گردند

کار اینجا

تاريخ 1398/11/26 ساعت 08:33

شما تصور کنید که بیش از دو میلیون جوان ایرانی بیکار هستند که بخش مهمی از آن‌ها تحصیلات دانشگاهی دارند و فارغ‌التحصیل رشته‌های مختلف دانشگاهی هستند

«کار» یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های اقتصادی حال و آینده کشور ماست و پاشنه آشیل بسیاری از تحولات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی و مشکلات اجتماعی است. شما تصور کنید که بیش از دو میلیون جوان ایرانی بیکار هستند که بخش مهمی از آن‌ها تحصیلات دانشگاهی دارند و فارغ‌التحصیل رشته‌های مختلف دانشگاهی هستند؛ درواقع ما در ایران با یک ارتشی از بیکاران روبه‌رو هستیم و همین موضوع می‌تواند زمینه‌ساز مشکلات جدی باشد. دراین‌بین استارت آپ هایی راه‌اندازی شده‌اند که به دنبال چاره‌جویی برای حل این مشکل و پیدا کردن کار برای سربازان این ارتش بیکاری هستند؛ استارت آپ هایی که درواقع آگهی‌های فرصت‌های شغلی را منتشر می‌کنند، به افرادی که بیکار هستند با توجه به تخصصشان پیشنهاد شغلی ارائه می‌دهند و یا اینکه به کارفرمایانی که به‌عنوان افراد جویای کار هستند، افرادی را معرفی می‌کنند. درواقع استارت آپ های کاریابی پل ارتباطی بین کارفرمایان و کارجویان‌اند و اتفاقاً بیشتر این استارت آپ ها هم درزمینهٔ های شغلی تخصصی فعالیت می‌کنند و بیشتر برای جوانان بیکار دانشجو زمینه‌های شغلی را فراهم می‌کنند.

یکی از اولین استارت آپی هایی که در این حوزه راه‌اندازی شد «کار بانک» نام دارد که از سوی میلاد صابری و هم بنیان‌گذاران او نغمه مصطفوی و حامد حسینی راه‌اندازی شده است؛ کارآفرینانی که نه‌تنها برای تعدادی از جوانان به‌صورت مستقیم در استارت آپ خود فضای کار و اشتغال ایجاد کرده‌اند بلکه هدف اصلی‌شان ایجاد اشتغال برای دیگران است. نکته‌ای که میلاد صابری آن را این‌گونه تعریف می‌کند:«درواقع ما یک پلدفورم تخصصی استخدام هستیم برای شرکت‌هایی که می‌خواهند نیروهای متخصص استخدام کنند و ما فضا را برای آن‌ها تسهیل کرده‌ایم.»

با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور انتشار آگهی‌های شغلی سال‌های سال است که مخاطبان بسیاری دارد و همیشه یکی از پایه‌های ثبات نیازمندی‌ها ( چه چاپی و چه غیر چاپی ) آگهی کاریابی بوده است؛ ظرفیتی که مدتی است میلاد صابری و نغمه مصطفوی استارت آپ خود را روی آن بنانهاده‌اند و مجموعه‌ای را شکل داده‌اند که جزو سه انتخاب اول کارفرمایان حوزه‌های تخصصی برای جذب نیروی کار محسوب می‌شود و آن قصد دارند کار خود را تا جایی وسعت دهند که تا ابتدای سال 1400 سهم 20 درصد از بازار کاریابی آنلاین داشته باشند. تیم کار بانک که از سال ۹۱ کارش را شروع کرده تاکنون به بیش از ۵ هزار کارفرما نیروی کار معرفی و زمینه اشتغال آن‌ها را فراهم کرده است. استارت آپی که با چالش‌هایی همچون سختگیری‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مقاومت در برابر این وزارتخانه برای عدم دسترسی آن‌ها به اطلاعات کارجویان و کارفرمایان روبه‌رو است.

جابینجا

در کنار کار بانک که در سال‌های گذشته توانسته موفق عمل کند، مشهورترین استارت آپ حوزه جستجو برای کار، استارت آپ جابینجا است. این استارت آپ هم به کسانی که در جستجوی پیدا کردن یک شغل مناسب هستند و هم به کارفرمایانی که به دنبال نیروی کار ماهر می‌گردند این شانس را می‌دهد که در بین افرادی که برای سایت رزومه ارسال کرده‌اند، فرد و کار موردنظر خود را پیدا کنند. همچنین از ویژگی‌های جالب این استارت آپ امکان نوشتن یک روزمه استاندارد به‌صورت آنلاین است، یعنی افرادی که رزومه مناسبی ندارند با آموزش این سایت می‌توانند ابتدا رزومه خود را تهیه‌کرده و بعد آن را برای جستجوی شغل مناسب ارسال کنند. علاوه بر این‌یکی دیگر از امکان‌های جالب این استارت آپ کاریابی اعلام فهرستی از 50 شرکت برتر در هرماه ازنظر جذب و برخورد با نیروها است.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر