آیا پهپادها می‌توانند پوشش اینترنت را به مناطق دورافتاده منتقل کنند؟

برج‌های تلفن همراه پرنده

تاريخ 1398/12/05 ساعت 10:15

Telelift در تلاش است تا برج‌های تلفن همراه پرنده ایجاد کند. این استارت‌آپ از هواپیماهای بدون سرنشین که توسط یک سیم بلند به زمین متصل می‌شود، عمل می‌کند. به گفته سازنده آن، این پهپاد می‌تواند حداقل یک ماه در آسمان بماند.

غول‌های فناوری ازجمله گوگل و فیس‌بوک، سال‌هاست که تلاش می‌کنند اینترنت را به میلیاردها نفری که هنوز به آن دسترسی ندارد، منتقل کنند. اکنون یک استارت‌آپ آمریکایی این برنامه‌ها اجرا خواهد کرد. سی‌ان‌ان گزارشی درباره روند کار این استارت‌آپ منتشر کرده است.

Telelift در تلاش است تا برج‌های تلفن همراه پرنده ایجاد کند. این استارت‌آپ از هواپیماهای بدون سرنشین که توسط یک سیم بلند به زمین متصل می‌شود، عمل می‌کند. به گفته سازنده آن، این پهپاد می‌تواند حداقل یک ماه در آسمان بماند.

راحول تیواری 22 ساله، این ایده را تابستان سال 2017 هنگام تحصیل در رشته مهندسی در دانشگاه پوردو در ایندیانا خلق کرد. هواپیماهای بدون سرنشین او با فاصله 200 فوتی به حالت معلق قرار می‌گیرند، درحالی‌که به پنل‌های خورشیدی یا یک منبع انرژی در زمین وصل شد‌ه‌اند.

 تیواری در ابتدا در نظر داشت که هواپیماهای بدون سرنشینش را برای برج‌های نگهبان ضد شکار در آفریقا مورداستفاده قرار دهد. اما بعد دید ایده‌اش، پتانسیل بالایی برای رشد دارد.

او به سی‌ان‌ان گفت: این هواپیماهای بدون سرنشین بسیار قدرتمند خواهند بود و می‌توانند مدت‌زمان طولانی پرواز کنند. همچنین گیرنده‌های 4G روی آنها نصب‌شده است.

حالا استارت‌آپ Spooky Action مستقر در مینسوتا می‌خواهد Telelift را در مناطقی که پوشش اینترنت ضعیف است مستقر کند. شروع کار هم از کنیا، نیجر، بوتسوانا و سنگال خواهد بود.

طبق گزارش GSMA، نماینده اپراتورهای تلفن همراه در سراسر جهان، تقریباً 4 میلیارد نفر در سطح جهان هنوز به اینترنت دسترسی ندارند.

تیواری می‌گوید: پوشش تلفن همراه دقیقاً خارج از شهرهای اصلی افت می‌کند. بنابراین هدف او، تمرکز روی پوشش شبکه برای حومه شهرها و مکان‌هایی است که افراد زیادی زندگی می‌کنند اما دسترسی به اینترنت و تلفن همراه ندارند. پهپادهایی که تیواری طراحی کرده می‌تواند به مناطق دورافتاده‌تر هم حرکت کند. به گفته تیواری، ارائه‌کننده شبکه تلفن همراه مایل به پرداخت پول به شرکت او هستند تا بتوانند پوشش خود را در مناطق دورافتاده‌تر هم ایجاد کنند. بنابراین تجارت خوبی در این زمینه ایجاد خواهد شد.

هر هواپیمای بدون سرنشین می‌تواند برای چند صد نفر با شعاع بین 20 تا 30 مایل، اینترنت باکیفیت فراهم کند. به‌این‌ترتیب ممکن است مناطق دورافتاده تنها به یک پهپاد نیاز داشته باشند. درحالی‌که برای حومه شهرها احتمالاً چندین پهپاد نیاز خواهد بود. این هواپیماهای بدون سرنشین از 40 هزار دلار هزینه دارد و کاملاً اتوماتیک پرواز می‌کنند، اما یک خلبان برای زمان برخاستن و فرود نیاز دارند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر