استارت آپی که عکس شما در شبکه های اجتماعی را به سازمان های اجرای قانون می دهد

استارت آپ Clearview، در خدمت مردم یا علیه مردم؟

تاريخ 1398/12/12 ساعت 12:17

فناوری به کار رفته در استارت آپ Clearview به آژانس های اجرای قانون اجازه داده است از فناوری او برای مطابقت با عکس چهره های ناشناخته با تصایر آنلاین افراد در شبکه های اجتماعی استفاده کند.

استارت آپ هوش مصنوعی Clearview، استارت آپی که میلیارد ها عکس برای فناوری تشخیص چهره گردآوری کرده بود، اعلام کرد که کل لیست مشتری هایش توسط هکرها از دست رفته است. سی ان ان در گزارشی حمله هکرها به یک استارت آپ را پوشش داده است. استارت آپی که البته چندان مورد علاقه مردم نیست.

طبق این گزارش، این شرکت اعلام کرده است که در صدد یک نقض نامشخص در سیستم بوده است که ناخودآگاه اجازه هک سیستم را داده است.

وکیل این شرکت در بیانیه ای اعلام کرد: امنیت اولویت اول شرکت است. اما متاسفانه درز اطلاعات بخشی از زندگی است. ما هرگز اجازه دسترسی به سرور را به آنها نداده ایم. شرکت به تقویت رویه های امنیتی خود ادامه می دهد تا این نقض برطرف شود.

این شرکت در اطلاعیه ای که به مشتریان خود فرستاده است، مشخص کرده که یک هکر دسترسی غیرمجاز به لیست مشتری ها پیدا کرده که شامل نیروهای پلیس، سازمان های اجرای قانون و بانک ها می شود.

 Clearview ادعا می کند که بیش از 3 میلیارد عکس از اینترنت از جمله عکس های سیستم عامل های معروف رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک، اینستاگرام، توییتر و یوتیوب پاک شده است.

بعد از تحقیقاتی که روزنامه نیویورک تایمز در ژانویه انجام داده بود، مشخص شد که فناوری به کار رفته در استارت آپ Clearview به آژانس های اجرای قانون اجازه داده است از فناوری او برای مطابقت با عکس چهره های ناشناخته با تصایر آنلاین افراد در شبکه های اجتماعی استفاده کند. این شرکت حتی پس از اینکه کاربران اینترنتی برنامه آنها را از سیستم عامل خود حذف یا حساب های صفحه های شبکه های اجتماعی خود را خصوصی می کنند هم عکس ها را در پایگاه اطلاعاتی خود حفظ می کند.

این ماجرا باعث شد که ممنوعیت فعالیت این شرکت از غول های فناوری مانند توییتر، گوگل و فیس بوک درخواست شود. برخی ایالات مانند نیوجرسی این نرم افزار را بررسی کردند و حتی ممنوعیت استفاده از Clearview را برای سازمان های اجرای قانون در سراسر کشور را کردند.

مدیرعامل این شرکت در گفتگویی اعلام کرد که محصولش را به ایران،‌ روسیه و چین نمی فروشد و ادعا کرد این فناوری موجب نجات بچه ها و رفع جرایم می شود.


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر