رئیس اتاق بازرگانی تهران در گفت‌وگو با رادیو اقتصاد عنوان کرد:

تحقق شعار سال در سایه تغییر فکر و اندیشه

تاريخ 1399/01/05 ساعت 17:03

مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران، تاکید کرد که تغییر فکر و اندیشه مهمترین کاری است که باید در راستای تحقق شعار سال صورت گیرد و با بهبود فضای کسب‌وکار، موانعی که پیش روی صادرکنندگان و تولیدکنندگان بخش خصوصی قرار گرفته، رفع شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران مهمترین اقدامی را که ‌می‌توان و باید در راستای تحقق شعار سال انجام داد، تغییر اندیشه و نگرش‌ عنوان کرد و گفت که اگر اندیشه‌ها تغییر پیدا نکند کماکان همانند گذشته رفتار ‌می‌شود و هیچ تغییر محسوسی در اقتصاد کشور بروز و ظهور پیدا نخواهد کرد.

 مسعود خوانساری در گفت‌وگو با رادیو اقتصاد با تاکید بر اینکه باید قبول کرد امکان جهش در اقتصاد دولتی وجود ندارد، ادامه داد: برای جهش در تولید و به یک معنا رشد اقتصاد در کشور باید به بخش خصوصی میدان داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی تهران، او در ادامه با بیان اینکه دولت بزرگ، مانع جهش اقتصادی است، افزود: دولت باید نقش نظارتی داشته و تصدی‌گری نکند و بتواند با نظارت و حاکمیت خود اقتصاد را به پیش ببرد.

خوانساری تصریح کرد: برای پیشبرد اقتصاد اگر فرض اول مورد قبول واقع شودکه با دولت بزرگ جهش اقتصادی اتفاق نمی‌افتد بلکه این جهش با میدان‌داری بخش خصوصی باید محقق شود، مهمترین اقدام اصلاح و بهبود محیط کسب و کار است. موانع و مشکلات زیادی در حال حاضر بر سر راه تولید و اقتصاد کشور وجود دارد که این موارد و مسائل باید بررسی و رفع شود. مهمترین بحث در این میان ثبات در شاخص‌های اصلی اقتصاد مثل تورم، ارز، نقدینگی و مباحث بانکی است.

وی افزود: هریک از این مولفه‌ها ‌می‌تواند در جهش تولید بسیار موثر باشد؛ حال اگر نرخ بالای تورم و بی‌ثباتی نرخ ارز ادامه یابد و نقدینگی هر روز نسبت به گذشته افزایش پیدا کند و همین‌طور به جای هدایت سرمایه‌ها در بخش‌های مولد اقتصاد، مردم به سپرده‌گذاری در بانک‌ها و دریافت سود تشویق شوند، اینها مانع جهش تولید و رشد اقتصادی در کشور خواهد بود.

خوانساری در ادامه عدم ثبات در سیاست‌ها، مقررات و قوانین را از دیگر مشکلات فعالیت‌های اقتصادی به‌ویژه تولید برشمرد و افزود: صدور بخشنامه‌ها ودستورالعمل‌های جدید مغایر با دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های قبلی ثبات اقتصادی ایجاد نمی‌کند بلکه موجب ایجاد هرج و مرج  ‌می‌شود. نتیجه این که تولیدکنندگان، صنعتگران و فعالان اقتصادی نمی‌دانند با چه فرمولی و بر مبنای چه مقررات و بخشنامه‌ای باید فعالیت کنند.

او گفت: دخالت حاکمیت چندگانه یا دخالت چندین ارگان در یک امر از دیگر موانع جدی در بحث جهش تولید و باعث کندی فعالیت‌های اقتصادی در جامعه خواهد شد.

خوانساری ادامه داد: در روزهای گذشته شنیدم که آقای رییس جمهوری در دولت  اعلام کردند که برای  ترخیص  کالاهای  مربوط به مهار بیماری کرونا  چندین  نهاد  و ارگان  دخالت ‌می‌کنند  و همین باعث  کندی  کار ‌می‌شود. بخش خصوصی طی سال‌های گذشته بارها این موضوع را مطرح کرده که بوروکراسی حاکم و تعدد دستگاه‌های تصمیم‌گیر مانع تولید است. اکنون نیز با پدید آمدن مساله شیوع بیماری کرونا و نیاز به ترخیص اقلام مورد نیاز همه به مسایل مربوط به ترخیص کالاها پی برده‌اند. به هر حال حاکمیت چندگانه و تعدد مراکز تصمیم‌گیر یکی از موانع اصلی جهش تولید شناخته ‌می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه جهش تولید نیاز به بازار مصرف دارد، گفت: این بازار ‌می‌تواند داخلی و خارجی باشد. آنچه مسلم است در بازار داخلی تقاضا به اندازه کافی وجود دارد، در برخی کالاها کشور در تولید به خودکفایی رسیده و وارداتی در مورد آنها صورت نمی‌گیرد. اگر  قرار است جهشی در تولید ایجاد شود، رفع موانع صادرات یکی از اولویت‌های اصلی است که باید به آن پرداخته شود. رشد صادرات نیز بدون تقویت روابط بین‌المللی ممکن نخواهد بود.

او بیان اینکه یکی از عوامل مهم تحریک تقاضا ‌می‌تواند توسعه صادرات باشد، ادامه داد: در حال حاضر بازرگانان به هیچ وجه نمی‌توانند از طریق کانال‌های بانکی برای واردات و صادرات کالا پول جابه‌جا کرد و این مبادلات از طریق صرافی‌ها یا به شیوه چمدانی است. به همین دلیل هزینه‌ مبادله 10 تا 15 درصد بیشتر از حد معمول است؛ در چنین شرایطی میزان رقابت‌پذیری کالاهای ایرانی کاهش ‌می‌یابد.

خوانساری با اشاره به اهمیت تقویت دیپلماسی برای جهش تولید گفت: اکنون با نبود ارتباطات گسترده بین‌المللی و وجود تحریم و البته تحریم کشتیرانی، کالاهای ایرانی در بازار چند کشور همسایه قابل عرضه است. اگر قرار باشد، جهش تولید رخ دهد باید بتوانیم به کل دنیا کالا صادر کنیم. اگر بتوانیم ارتباطمان را با دنیا برقرار کنیم و کالاهایمان به این کشور‌ها صادر شود، جهش تولید نیز محقق ‌می‌شود.

خوانساری یادآورشد: برای توسعه صادرات باید رفع موانع و مشکلات از سر راه صادرکنندگان، تجار و بازرگانان کشور به عنوان یکی از اولویت‌ها مورد توجه جدی قرار گیرد.

فایل صوتی این گفت‌وگو را بشنوید:

 


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر