گزارش رییس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران از کنفرانس هفته نفتی لندن

افت چهار درصدی تقاضای نفت به دنبال شیوع ویروس کرونا

تاريخ 1399/01/09 ساعت 20:17

رضا پدیدار، رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران که اواخر اسفند ماه در کنفرانس هفته نفتی لندن شرکت کرده بود، از نگرانی فعالان این حوزه از تبعات شیوع ویروس کرونا بر عرضه و تقاضا در بازار جهانی نفت گزارش داد.

كنفرانس هفته نفتي لندن از تاريخ 25 تا ٢٧ فوريه ٢٠٢٠، برابر با هفته دوم اسفندماه گذشته در محل هتل اينتركنتيننتال لندن در منطقه پارک لِین و با حضور رهبران و صاحبان صنايع بزرگ نفتي از کشورهای مختلف جهان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، اين كنفرانس اگرچه سابقه برگزاری نزدیک به یکصد سال را در عقبه خود دارد و از اهمیت بسیار بالایی در لابی‌گری و انجام معاملات نفتی برخوردار است، اما نشست اخیر تحت تاثیر اپیدمی ویروس کرونا قرار گرفت و به طور محسوسی از رونق ادوار گذشته به دور بود به طوری که نمایندگان نزديك به 50 كشور و در حدود 1500 شركت نفتي كوچك و بزرگ جهان برای حضور در این رویداد ثبت‌نام كرده بودند كه كمتر از نيمي از آنان به دليل نگرانی از شیوع كرونا از شرکت در این کنفرانس انصراف دادند.

با این حال، رضا پدیدار، رییس کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق تهران به نمایندگی از فعالان بخش‌ خصوصی در صنعت نفت ایران در این کنفرانس حضور یافت. به گفته وی، سخنرانان اصلي اين رويداد مهم بيش از ۱۱ نفر بودند كه دورنماي توليد و مصرف نفت را براي دوره زماني 2025 و هم چنين 2035 مطرح و ديدگاه‌هاي جهاني را مبني بر افزايش توليد و مصرف مواد هيدروكربوري تشريح کردند.

وی در گفت‌و‌گو با روابط عمومی اتاق تهران، به برخی مباحث مهم مطرح شده در این رویداد اشاره کرد و در همین در اين رابطه گفت: گروه بزرگ ويتول با توجه به شرايط پيش آمده در جهان و به‌ويژه در کشور چين، پيش‌بيني كرد كه تقاضاي نفت چين تا 4 ميليون بشكه در روز نيز كاهش مي‌يابد که معادل حدود 4 درصد كل تقاضاي نفت جهان است. علاوه بر این، غير از كرونا نگراني‌هاي ديگري هم در كار است از جمله آنکه تغييرات اقليمي يكي از اتفاقات مهمي است كه مي‌تواند در توليد و مصرف انرژي اثرگذار باشد.

پدیدار از ديگر مباحث مطرح در اين كنفرانس جهاني را، موضوع كاهش كربن در آينده عنوان کرد و افزود: در این رابطه سخنرانی‌های مهمی ارائه شد که بسيار مورد توجه حاضران در این کنفرانس قرار گرفت. از جمله برنارد لونی از شرکت بریتیش پترولیوم و استیو هالیدی از موسسه انرژی به نكات ارزشمندي در رابطه با كاهش كربن پرداختند و اثر آن را بر توليد و مصرف نفت خام  تشريح کردند.

پدیدار در ادامه با بیان اینکه به دلیل تحريم نفتي ايران، امكان ايراد سخنراني از سوی نماينده بخش‌ خصوصي ايران در صحن اصلي كنفرانس فراهم نشد، گفت: با توجه به تفاهم‌نامه مبادله شده میان كميسيون انرژي و محیط زیست اتاق تهران با شركت بين‌المللي هاروی میلتون (Harvey Milton) براي توسعه فضاي كسب‌وكار شركت‌هاي كوچك و متوسط، به عنوان نماينده اتاق تهران موفق شدم گزارشی تحلیلی در رابطه با نحوه همكاري میان شركت‌هاي كوچك و متوسط حوزه انرژی در ايران با اتحاديه اروپا ارائه دهم كه مورد توجه شركت‌كنندگان در نشستی كه در حاشیه اجلاس اصلی برگزار می‌شد، قرار گرفت.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با اشاره به اینکه كنفرانس هفته نفتی لندن با ضيافت شام به میزبانی كويت‌پتروليوم به پايان رسيد، افزود: ساير شركت‌ها و بنگاه‌های مهم كه در نشست پاياني حضور داشتند شامل بي‌پي، كرديت اگريكور، اكسون موبيل، ووپاك، آرامكو و سوكار بودند كه قرارهاي حرفه‌ای، قرار معامله و ايجاد شبكه‌هاي دوستي و همکاری ميان غول‌هاي نفت جهان برقرار شد.

 


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر