تحلیلی از آینده قیمت نفت در بازارهای جهانی

احتمال بازگشت نفت 50 دلاری

تاريخ 1399/01/17 ساعت 12:49

نرسی قربان، کارشناس و تحلیلگر حوزه انرژی و نفت، معتقد است اگر بیماری کرونا مهار شود، قیمت نفت به حدود 50 دلار باز می‌گردد و با کشف و تولید واکسن این بیماری، قیمت تا بازه 60 دلار برای هر بشکه نیز قابلیت افزایش دارد.

 بازار جهانی نفت به مانند سایر بازارهای کالایی، دستخوش تحولات ناشی از شیوع ویروس کرونا شده ‌است و پیش‌بینی‌ها حکایت از تداوم رکود در این بازار طی ماه‌های آتی دارد.

نرسی قربان، کارشناس و تحلیلگر بازار نفت، معتقد است رکود پیش‌آمده از کرونا در بازار جهانی نفت، به مراتب جدی‌تر از رویدادهای گذشته در این بازار است. او در گفت‌و‌گو با روابط عمومی اتاق تهران، با اشاره به اینکه قیمت نفت در یک ماه گذشته حدود 50 درصد ارزش خود را از دست داده است، افزود: عامل دیگر تشدید‌کننده این سقوط قیمت نفت عدم توافق کشورهای عضو اوپک با دیگر صادرکنندگان نفت برای کاهش تولید در اجلاس اخیرشان بود که منجر به زیر پا گذاشتن توافقات گذشته و اعلام افزایش تولید از سوی بعضی کشورها شد.

به گفته وی، در شرایطی که بیماری کرونا رشد تقاضا برای نفت را متوقف کرده بود افزایش ورود روزانه بیش از 4 میلیون بشکه نفت به بازار، این کاهش شدید و ناگهانی را به دنبال داشت.

قربان در خصوص اینکه آیا در شرایط فعلی قیمت نفت بالاتر یا پائین‌تر خواهد رفت، افزود: اگر به تحولات قیمت نفت در بیست سال گذشته بنگریم شدت این تغییرات را قابل وضوح است. در ماه فوریه سال 1999 قیمت نفت برنت به 9.7 دلار هر بشکه رسید در حالی که شش ماه پس از آن و در ماه اوت 2000 به 20.6 دلار یعنی بیش از دو برابر رسید. بین ژانویه 2007 و ژوئیه 2008، برای مدت زمان حدود 18 ماه، قیمت نفت از حدود 50 دلار هر بشکه به 140 دلار رسید و شش ماه بعد یعنی اواخر 2008 با سقوط غیر قابل پیش‌بینی به 30 دلار رسید. این قیمت پس از یک سال به بیش از دو برابر ونیم یعنی حدود 80 دلار رسید.

 این کارشناس بازار نفت با بیان اینکه پیش‌بینی تغییرات قیمت نفت در سال آینده بسیار مشکل است، افزود: علاوه بر تحولات عرضه و تقاضا که با بیماری کرونا تشدید شده است روند اختلافات درون و بیرون از اوپک و مسائل سیاسی منطقه غرب آسیا نیز قابل پیش‌بینی نیست. همچنین تحولات سیاسی در عربستان یا تنش نظامی در منطقه غرب آسیا احتمال افزایش قیمت نفت را به دنبال خواهد داشت.

او با این حال، بر این باور است که در شرایط فعلی احتمال بازگشت قیمت نفت تا حدود 50 دلار طی شش ماه پس از کنترل بیماری کرونا یعنی اوایل سال 1400 وجود دارد.

نرسی قربان افزود: در قیمت‌های کنونی عرضه نفت در یک سال آینده احتمالاً حدود 10 میلیون بشکه در روز کاهش می‌یابد که عمدتاً به دلیل کاهش تولید از منابع شیل در آمریکا، کاهش تولید از حوزه‌های نفتی که هزینه تولیدشان بالاتر از 30 دلار در هر بشکه است در سراسر جهان و همچنین افت طبیعی تولید از همه حوزه‌های نفتی است. از سوی دیگر در صورت کنترل بیماری کرونا و بازگشت رشد به اقتصاد جهانی، رشد تقاضا برای نفت ارزان در رقابت با سایر شکل‌های انرژی افزایش خواهد داشت و این افزایش تقاضا در مدتی نسبتا کوتاه روند کاهش ظرفیت‌های اضافی نفت در بعضی کشورها را به دنبال خواهد داشت که بازارهای آینده را تحت تاثیر قرار داده و روند افزایش قیمت شروع خواهد شد.

همچنین به گفته وی، توافقی جدی میان عربستان و روسیه برای کاهش تولید می‌تواند حدود 10 دلار به قیمت کنونی نفت بیفزاید. این کارشناس حوزه نفت معتقد است که اگر واکسن بیماری کرونا تا سال دیگر به بازار وارد شود نیز امکان بازگشت قیمت نفت به نزدیک متوسط قیمت پنج سال گذشته آن (2015 تا 2019) یعنی حدود 57 دلار  وجود خواهد داشت.


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر