رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی البرز اعلام کرد

توزیع کمک‌های ارسالی بخش خصوصی در 12 بیمارستان در استان البرز

تاريخ 1399/01/18 ساعت 16:31

رحیم بنامولایی، رئیس اتاق البرز، با اشاره به دریافت دو محموله اقلام بهداشتی و تجهیزات موردنیاز کادر درمان که از طرف اتاق تهران، اتاق ایران و کمپین نفس تامین شده بود، از توزیع آن در 12 بیمارستان خبر داد. او هم‌چنین اعلام کرد بخش خصوصی استان نیز تاکنون کمک‌هایی به ارزش 400 میلیون تومان به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی البرز داشته است.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی البرز در گفت‌وگو با روابط عمومی اتاق تهران از کمک‌های ارسال شده از سوی اتاق بازرگانی تهران، ایران و کمپین نفس در جهت مقابله با بیماری کرونا در دو مرحله اطلاع داد و گفت: این کالاهای پزشکی شامل لباس‌های ایزوله، ماسک، عینک، دستکش، محافظ صورت و غیره بوده که بین 12 بیمارستان اعلام شده از طرف دانشگاه علوم پزشکی توزیع شده است.

رحیم بنامولایی هم‌چنین با اشاره به ایجاد یک مرکز نیکوکاری با همت اتاق البرز و یاری کمیته امداد امام خمینی (ره) افزود: از ابتدای شروع این بحران، اتاق بازرگانی البرز با همکاری کمیته امداد، خیرین و تشکل‌های بخش خصوصی استان به صورت هفته به هفته تعدادی اقلام مورد نیاز شامل دستکش، ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده به مراکز درمانی ارسال کرده است که ارزش این اقلام در مجموع به 400 میلیون تومان ‌می‌رسد.

او افزود: هم‌چنین بنگاه‌های بخش خصوصی نیز با تمام توان خود همکاری کردند و برای مثال تشکل‌های مربوط به صنعت نساجی به صورت خودجوش واحد تولید ماسک راه‌اندازی کردند.

مطالبه بخش خصوصی از دولت

رییس اتاق بازرگانی البرز ضمن قدردانی از اقدامات خودجوش خیرین و فعالان و بنگاه‌های بخش خصوصی با تاکید بر این مطلب که دولت نباید برای مقابله با بحران به‌وجود آمده دست به دامان بخش خصوصی شود، گفت: از مجموع 9درصد عوارضی که دولت از تولیدکنندگان دریافت ‌می‌کند، یک درصد به طرح سلامت اختصاص دارد و بنابر این بخش خصوصی تاکنون سهم خود را در قالب یک درصد عوارض مختص طرح سلامت پرداخت کرده است. دولت نباید در شرایط فعلی دست به دامان خیرین و بخش خصوصی شود چون به اندازه کافی از این محل درآمد داشته است. البته این به معنای مشارکت نکردن بخش خصوصی نیست.

بنامولایی ادامه داد: بخش خصوصی به‌رغم پرداخت سهم خود در تامین منابع طرح سلامت، در شرایط بحرانی به وجود آمده باز هم وارد میدان شده و از هیچ نوع کمک‌رسانی دریغ نکرده است که این مسئله نشان‌دهنده کرامت و بزرگواری مردم، فعالان اقتصادی، خیرین و در کل بخش خصوصی است که باید بر دست آنها بوسه زد.

او افزود: در شرایط فعلی مطالبه و سوال بخش خصوصی از دولت این است که مقادیر پرداخت شده تحت عنوان یک درصد طرح سلامت تاکنون در چه مکان‌هایی هزینه شده است؟     

رییس اتاق بازرگانی البرز همچنین با تاکید بر حضور همیشگی و پررنگ بخش خصوصی در بحران‌ها و حواد غیرمترقبه همچون زلزله ، سیل و ... ادامه داد: بحران کرونا تمام کشورهای دنیا را درگیر کرده است و در کمتر کشوری دیده ‌می‌شود که مردم و بخش خصوصی تا این اندازه وارد صحنه شده و کمک کنند. اتفاقی که امروز در ایران افتاده است و برای مثال در تامین مایحتاج شهروندان مشاهده می‌شود، نشان‌دهنده حضور تمام‌قد بخش خصوصی و تولیدکنندگان است. لازم است در کنار این جایگاه دولت نیز در این شرایط بحرانی مشخص شود.

رحیم بنامولایی در بخش دیگری از صحبت‌های خود از زحمات و تلاش‌های مستمر کادر درمان و پزشکان، تولیدکنندگان با وجود برخورداری از حداقل امکانات، به‌ویژه در استان البرز قدردانی کرد و گفت: در حقیقت استان البرز به دلیل مجاورت با پایتخت از امکانات مستقل نظیر هتل‌های مجلل یا بیمارستان‌های پیشرفته برخوردار نیست و از نظر زیرساخت لازم در مضیقه است اما به‌رغم کمبود امکانات، همگی تمام قد ایستاده و به تلاش خود ادامه می‌دهیم.

تبدیل تهدید کرونا به فرصتی برای جهش تولید و توسعه صادرات

رییس اتاق بازرگانی البرز هم‌چنین در ادامه با اشاره به تاکید رهبر انقلاب بر جهش تولید در سال جاری، عنوان کرد که بحران کرونا مشکلات متعددی را برای کسب و کارها و تولید کنندگان به‌وجود آورده و ضروری است که مسئولان با تشکیل ستاد بحران به بررسی مشکلات ایجاد شده بپردازند و درصدد رفع مشکلات برآیند.

بنامولایی گفت: می‌توان این تهدید بزرگ را تبدیل به فرصتی برای تمرکز بر جهش تولید و توسعه صادرات کرد. پساکرونا ‌می‌تواند یک دوره طلایی برای توسعه صادرات و فتح بازار‌ها حداقل در کشورهای همسایه باشد که این امر مستلزم اقدامات دولت در زمینه‌های مختلف نظیر تسهیل زیرساخت‌هایی چون حمل و نقل و دیگر موارد است.

او اضافه کرد: دولت ‌می‌تواند با همیاری و همت بخش خصوصی به فراهم کردن زیرساخت‌های لازم بپردازد و با افزایش توان تولید کارنجات و واحدهای تولیدی گام بلندی در خصوص جهش تولید و حل مسائل اقتصادی بردارد.

بنامولایی در انتهای صحبت‌های خود به مشکلات موجود در استان البرز در خصوص مقابله با بیماری کووید 19 پرداخت و اذعان داشت: مشکل استان البرز این است که این استان در واقع یک گذر و شاهراه محسوب ‌می‌شود و تمامی مسافران برای رسیدن به مرکز یا استان‌های شمالی از این مسیر عبور می‌کنند که این مساله کنترل بیماری را پیچیده ‌می‌کند. طبق آمار گزارش شده، افزایش سریع و ناگهانی تعداد مبتلایان کرونا در استان ناشی از عبور و مرور زیاد است.

بنامولایی ابراز امیدواری کرد که با هماهنگی‌های انجام شده با اتاق‌های بازرگانی تهران و ایران و اقدامات خودجوش تشکل‌ها و بنگاه‌های بخش خصوصی بتوان نیاز‌های موجود در استان را به طور کامل برطرف کرد.

 


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر