هشدار سافت بانک نسبت به سقوط تاریخی ارزش استارت‌آپ‌های تکنولوژی

مرگ در استارت‌آپ‌ها

تاريخ 1399/02/01 ساعت 12:42

به گزارش سی‌ان‌ان در کل بیش از 7300 نفر در چهار ماه منتهی به ماه فوریه شغل خود را در میان ده‌ها شرکت نوپا با پشتیبانی سافت بانک ازدست‌داده‌اند.

سافت بانک روز دوشنبه هشدار داد که انتظار می‌رود نخستین ضرر عملیاتی خود را در 15 سال گذشته به دلیل فروپاشی ارزش شرکت‌های فناوری تجربه کند. سی‌ان‌ان گزارشی درباره وضعیت سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها منتشر کرده است.

طبق این گزارش این شرکت ژاپنی اعلام کرده است که انتظار دارد ضرر عملیاتی 1.35 تریلیون ین (12.5 میلیارد دلار) در سال مالی خود تا 31 مارس 2020 را اعلام کند. این وضعیت با سود بیش از 2 تریلیون ینی سال گذشته قابل‌مقایسه است.

سافت بانک مقصر این خسارات تاریخی که بدترین در 20 سال گذشته بوده است را افت ارزش سرمایه‌گذاری انجام‌شده توسط صندوق mega tech می‌داند.

این شرکت در بیانیه‌ای اعلام کرد: صندوق سرمایه‌گذاری ویژن انتظار دارد زیان بالغ‌بر 1.8 تریلیون ین (16.7 میلیارد دلار) باشد که به دنبال بدتر شدن شرایط بازار رخ‌داده است. بازارها با عدم اطمینان ناشی از همه‌گیر ویروس کرونا روبه‌رو شده‌اند.

ضررهای بزرگ دیگری هم در سایر سرمایه‌گذاری سافت بانک وجود دارد که خارج از 100 میلیارد دلار صندوق ویژن بوده است. این بخش به‌ویژه در استارت‌آپ‌های ماهواره اینترنتی OneWeb و مشکل در شرکت WeWork بوده است. سافت بانک فاش نکرد که سرمایه‌گذاری در صندوق ویژن به چه صورت بوده است، اما هشدار آن مشخص کرده که وضعیت از چه قرار است.

محدودیت‌های موجود در کار و سفر و فاصله‌های اجتماعی باهدف مقابله با شیوع کرونا فشار زیادی به سبد صندوق شرکت‌های فناوری وارد کرده است که شامل سهام قابل‌توجهی در شرکت‌های اوبر، دیدی، اویو و گرب بوده است. از طرفی گفته می‌شود وضعیت صندوق ویژن بسیار بدتر از حد انتظار بوده است.

ماسویاشی سان، مدیرعامل و بنیان‌گذار سافت بانک که خود را به‌عنوان یک سرمایه‌گذار جسور معرفی می‌کند بعد از سقوط‌های اخیر مجبور به دفاع از شرکت شد. ماه گذشته او در خبری غافلگیرکننده اعلام کرد که مجبور به فروش سهام دارایی به ارزش 41 میلیارد دلار برای خرید مجدد سهام سافت بانک و کاهش بار بدهی شرکت کرده است.

سافت بانک طی یکی دو سال اخیر سرمایه‌گذاری‌های بزرگی در شرکت‌های فناوری ازجمله استارت‌آپ‌های رانندگی، رباتیک و کشاورزی انجام داده بود. اما حالا وضعیت خوب نیست. این شرکت اصولاً سرمایه‌گذاری‌های صدها میلیون دلاری و حتی میلیارد دلاری انجام می‌دهد تا شرکت‌های نوپا سریع رشد کنند. اما حالا تلاطم‌های اخیر آژیرهای خطر را روشن کرده است.

دو مورد از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری‌های سافت بانک –اوبر و وی‌ورک- در وال‌استریت با اقبال خوبی مواجه نبوده‌اند. ارزش اوبر حتی به زیر قیمت عرضه اولیه‌اش رسیده است.

به گزارش سی‌ان‌ان در کل بیش از 7300 نفر در چهار ماه منتهی به ماه فوریه شغل خود را در میان ده‌ها شرکت نوپا با پشتیبانی سافت بانک ازدست‌داده‌اند.


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر