این استارت‌آپ انگلیسی چطور به محیط‌زیست کمک می‌کند

تبدیل قهوه به سوخت

تاريخ 1399/02/29 ساعت 10:03

براساس یک مطالعه‌ای که سال 2011 انجام گرفت، مردم جهان در روز حدود 2 میلیارد فنجان قهوه می‌نوشند و سالانه 6 میلیون تن تفاله قهوه تولید می‌کند. زمانی که آنها به محل دفن زباله می‌روند، دفن این زباله‌های به آزاد شدن گازهای گلخانه‌های به جو و گرم شدن زمین کمک می‌کند.

زنجیره قهوه، زباله‌های زیادی تولید می‌کند، از فنجان‌های یک‌بارمصرف گرفته تا تفاله‌هایی که دفن می‌شود. سی‌ان‌ان گزارشی درباره استارت‌آپی که می‌خواهد از زباله‌های قهوه برای سوخت استفاده کند، گزارشی منتشر کرده است.

طبق این گزارش، استارباکس شروع به آزمایش گزینه‌های قابل بازیافت برای فنجان‌های یک‌بارمصرف کرده است. اما قهوه استفاده‌شده اغلب نادیده گرفته می‌شود. استارت‌آپ بیو-بین (Bio-bean) انگلیسی به دنبال راهی است تا این زباله را به یک منبع باارزش تبدیل کند.

براساس یک مطالعه‌ای که سال 2011 انجام گرفت، مردم جهان در روز حدود 2 میلیارد فنجان قهوه می‌نوشند و سالانه 6 میلیون تن تفاله قهوه تولید می‌کند. زمانی که آنها به محل دفن زباله می‌روند، دفن این زباله‌های به آزاد شدن گازهای گلخانه‌های به جو و گرم شدن زمین کمک می‌کند.

بااین‌حال، بیو-بین در حال تبدیل 7000 تن از این تفاله‌ها به سوخت‌های زیستی است. سال 2017، یک سوخت بیوفول مبتنی بر قهوه برای اتوبوس‌های دیزلی در لندن مورداستفاده گرفت، اما ازنظر تجاری مناسب نبود، بنابراین این شرکت تمرکز خود را به سوخت‌های جامد برای مصارف خانگی و صنعتی تغییر داد.

این سوخت‌ها هنگام سوختن، گازهای گلخانه‌ای آزاد می‌کنند، اما اگر تولیدات آنها جایگزین سوخت‌های مبتنی بر کربن شود، تخمین زده‌شده است که در مقایسه با ارسال این تفاله‌ها به محل دفن زباله، 80 درصد میزان انتشار کاهش خواهد یافت.

استارت‌آپ بیو-بین از زمان تأسیس در سال 2013 تاکنون بیش از 7 میلیون دلار بودجه جمع‌آوری کرده است. تفاله‌های موردنیاز این استارت‌آپ از شرکت‌هایی ازجمله Costa Coffee، فرودگاه لندن و شرکت Network Rail، راه‌آهن لندن جمع‌آوری‌شده است.

جورج می، مدیر و افسر بازرگانی بیو-بین می‌گوید: ما موفق شده‌ایم با نوآوری به این دستاورد برسیم. سایر افراد ممکن است یک یا 10 تن قهوه را دوباره بازیابی کنند، اما ما در طول زندگی‌مان بیش از 20 هزار تن قهوه را بازیافت کرده‌ایم.

 بیو-بین هم تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا قرارگرفته است، اما عملیات شرکت همچنان ادامه دارد. قهوه‌فروشی‌ها و کافه‌ها در لندن به دلیل محدودیت‌ها کرونا به‌طور موقت بسته‌شده است، اما بیو-بین توانسته است تفاله‌هایی جدید از شرکای جدید البته با حجم کمتر تهیه کند.

 

*قهوه به‌عنوان سوخت

در کارخانه شرکت در کمبریجشایر، تفاله‌های استفاده‌شده قهوه ضدعفونی می‌شوند. سپس آنها به محصولاتی از قبیل گلوله‌های زیست‌توده با برچسب‌های سوخت خانگی پردازش می‌شوند.

این شرکت همچنین از طریق یک فرآیند جداسازی، عصاره عطروطعم طبیعی از قهوه تولید می‌کند. از این گلوله‌های زیست‌توده می‌توان برای دیگ‌های بخار صنعتی، گرم کردن گلخانه‌های تجاری یا خشک‌کردن محصولات غلات استفاده کرد.

مدیر شرکت می‌گوید: قهوه کالری بالایی دارد و به‌عنوان یک سوخت خارق‌العاده می‌تواند مورداستفاده قرار گیرد. آنها حدود 20 درصد داغ‌تر و 20 درصد طولانی‌تر از چوب می‌سوزند.


نظر بینندگان:
(پیمان صادقی) :سلام و عرض ادب و احترام خدمت شما. . من از اصفهان هستم تفاله قهوه زیاد دارم کسی خریدار هست تماس بگیرید (1400/02/10 )

با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر