دره سیلیکون آماده سرمایه‌گذاری در برندگان آینده بحران فعلی است

فرصت‌های پیشروی استارت‌آپ‌ها در بحران

تاريخ 1399/03/26 ساعت 10:17

این اولین بار نیست که رکود منجر به تغییر بازی نوآوری‌ها می‌شود. دو تا از موفق‌ترین شرکت‌های شتابنده Y Combinator، پلت فرم پرداخت آنلاین Stripe و Airbnb هستند که هر دو در بحران مالی سال 2008 ایجاد شدند.

در بحبوحه هر بحرانی، فرصتی نهفته است. کارآفرینان دره سیلیکون در حال ایجاد استارت‌آپ‌ها یا سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی با محوریت مبارزه با کووید-19 هستند. برخی شرکت‌ها توسط شتابنده Y Combinator شکل‌گرفته‌اند یا بودجه جمع‌آوری کرده‌اند. سی‌ان‌ان گزارشی در فرصت‌های پیشروی استارت‌آپ‌ها در فضای کرونا منتشر کرده است.

جارد فریدمن، یکی از شرکای شتابنده Y Combinator به سی‌ان‌ان گفت: وضعیت فعلی در حال ایجاد تغییری بی‌سابقه در رفتار مصرف‌کننده است. از همین رو فرصت‌های زیادی برای محصولات جدیدث وجود دارد تا به مردم درباره واقعیت‌های روزانه کمک کند.

این اولین بار نیست که رکود منجر به تغییر بازی نوآوری‌ها می‌شود. دو تا از موفق‌ترین شرکت‌های شتابنده Y Combinator، پلت فرم پرداخت آنلاین Stripe و Airbnb هستند که هر دو در بحران مالی سال 2008 ایجاد شدند.

درحالی‌که مردم یک دهه گذشته به دنبال راه‌هایی برای کسب درآمد در اعماق رکود بودند، آنها بخش‌هایی از خانه‌های خود را در پلت فرم Airbnb به اجاره گذاشتند. اوبر سال 2009 تأسیس شد و از بحران بیرون آمد. اوبر یک روش انعطاف‌پذیر برای کسب درآمد با تعیین ساعات روزانه شخص بود. کاری که می‌توانست در زمان اخراج از شغل اصلی یا در بازه زمانی تغییر شغل به درد بخورد.

دره سیلیکون آماده سرمایه‌گذاری در برندگان آینده بحران فعلی است. در ماه مارس، 12 شرکت سرمایه‌گذاری متعهد شدند بیش از 30 میلیون دلار در شرکت‌هایی که برنامه‌هایی برای مهار کووید-19 دارند، سرمایه‌گذاری کنند. شتابنده Y-Combinator هم بسیاری از بنیان‌گذاران را به سرمایه‌گذاران وصل کرده است.

ست بانون، یکی از بنیان‌گذاران شرکت Fifty Years، یک شرکت سرمایه‌گذاری در مرحله اولیه گفت: شرکت او از استارت‌آپ‌های خود پرسیده است در حال حاضر روی چه چیزی کار می‌کنند که ممکن است به مبارزه با کووید-19 کمک کند تا 25 هزار دلار که قابلیت تبدیل حقوق به سهام شرکت را دارد، به آنها ارائه شود.

به گفته بانون، شرکت او تاکنون بیش از 13.5 میلیون دلار در پروژه‌هایی کرونا از واکسن کووید-19 گرفته تا آزمایش خودکار با استفاده روبات‌، سرمایه‌گذاری کرده است.

 

*جمع‌کردن افراد باهوش

اری جنتری و تیتو جانکوسکی، شتابنده Covid را در تاریخ 12 مارس برای متحد کردن افراد با پیشینه‌های مختلف از علوم کامپیوتر گرفته تا بازاریابی برای مبارزه با کووید-19 راه‌اندازی کردند.

یکی از موفقیت‌های شتابنده Covid، استارت‌آپ MyCovidMD است که توسط دکتر نانا آفومانین 42 ساله بنیان‌گذاری شده است. او استارت‌آپ خود را بر پایه کمک به پر کردن خلأهای سیستم بهداشت و درمان پایه‌گذاری کرده است.

MyCovidMD مردم را به طریقی به سایت‌های تست کرونا سوق می‌دهد. این استارت‌آپ به افراد در اتومبیل‌هایشان با حفظ قواعد فاصله اجتماعی و صرف‌نظر از داشتن بیمه درمانی خدمات ارائه می‌شود. MyCovidMD می‌گوید بیش از هزار تست انجام داده و پیش‌بینی می‌کند تا پایان ماه می به 4000 مورد برسد.

با این حال خیلی زود است که بگوییم کدام‌یک از استارت‌آپ‌های نوظهور، برندگان بحران فعلی خواهند بود.


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر