اگر قیمت نفت همین قدر ارزان باقی بماند، 30 درصد شرکت های نفت شیل ورشکسته خواهند شد

شرکت های نفتی امریکا همچنان ضرر می دهند

تاريخ 1399/04/04 ساعت 10:27

حدود 30 درصد از اپراتورهای شیل امریکا از نظر فنی با قیمت 35 دلار در هر بشکه نفت ورشکسته خواهند بود. همچنین تقریبا نیمی از صنعت نفت شیل ایالات متحده از نظر فنی با نفت 20 دلاری ورشکسته می شوند.

صنعت نفت شیل امریکا جشن تولد 15 سالگی خود را با وضعیتی خطرناک آغاز کرد. رشد باندهای مختلف در شیل باعث تغییر چشم انداز انرژی شد و ایالات متحده را به پیشروترین تولید کننده نفت در جهان تبدیل کرد. با این حال صنعت شیل نتوانست آن بشکه های رو به افزایش را به سود مداوم تبدیل کند. شیوع کرونا دنیا را وارونه کرده است. سی ان ان گزارشی در این باره منتشر کرده است.

طبق این گزارش، در حال حاضر کاهش قیمت نفت خام انبوهی از بدهی ها و فرار سرمایه از سوخت های فسیلی را منجر شده است. حالا موجی از ورشکستگی بازیکنان این صنعت را تهدید می کند.

طبق مطالعه ای که روز دوشنبه توسط موسسه Deloitte انجام گرفت، حدود 30 درصد از اپراتورهای شیل امریکا از نظر فنی با قیمت 35 دلار در هر بشکه نفت ورشکسته خواهند بود. همچنین تقریبا نیمی از صنعت نفت شیل ایالات متحده از نظر فنی با نفت 20 دلاری ورشکسته می شوند.

نفت امریکا در ماه آوریل یک شکست اساسی داشت، زمانی که نفت این کشور به زیر صفر سقوط کرد به منفی 40 دلار در هر بشکه رسید. قیمت نفت از آن زمان به حدود 40 دلار در هر بشکه رسیده است.

این گزارش ادامه داد که در زیر این رشد شگفت انگیز، واقعیت این است که رونق شیل بدون کسب درآمد برای صنعت به اوج خود رسید.

جدا از شرکت هایی که از نظر فنی ورشکسته هستند، 20 درصد از اپراتورهای نفت شیل ایالات متحده با نفت 35 دلاری از لحاظ اقتصادی تحت فشار قرار خواهند گرفت.

با وجود نرخ های پایین، شرکت های نفتی شیل دسترسی آسان به سرمایه را از دست داده اند. سرمایه گذاری ها در نوآوری و فناوری این امکان را می ساخت که تولید به سرعت بالا برود و ترفندهای کارآمدتری به کار گرفته شود.

به گزارش Deloitte درآمد و جریان نقدی آزاد به شدت گریزان است. صنعت شیل ایالات متحده از سال 2010 تا کنون 300 میلیارد دلار سوزانده است.

رکود فعلی و کاهش قیمت فعلی، در حال حاضر شرکت های بزرگ و کوچک نفتی را مجبور کرده است تا ارزش پرتفوی خود را کاهش دهند.

هفته گذشته شرکت BP هشدار داد که ارزش دارایی هایش از جمله ذخایر نفت و گاز مورد استفاده قرار نگرفته اش تا 17.5 میلیارد دلار کاهش خواهد یافت. این حدود 6 درصد از دارایی شرکت می شود.

اکسون موبیل در سه ماه اول سال معادل 2.9 میلیارد دلار از دست داده است. این اولین ضرر سه ماهه شرکت حداقل از سال 1999 بوده است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر