در حالی که اوپک تولید نفتش را کاهش می دهد، نروژ به دنبال میدان های جدید نفتی است

توافق کاهش تولید نفت تا کجا اجرایی می شود؟

تاريخ 1399/04/08 ساعت 10:37

از سال 2002 تا کنون، این اولین باری است که نروژ توافق کرده است تا جزیی از تلاش های بین المللی هماهنگ برای کاهش تولید نفت باشد. چرا که بازارها در میان شیوع ویروس کرونا با فروپاشی تقاضا رو به رو شده است.

در حالی که اوپک و متحدانش عمیق ترین کاهش تولید را رقم زده اند، میدان نفتی یوهان سوردراپ (Johan Sverdrup)، غول نروژی بیش از گذشته صادرات انجام می دهد. بلومبرگ در گزارشی به وضعیت بازار نفت با وجود کاهش تولید اوپک و افزایش صادرات نروژ پرداخته است.

طبق گزارش بلومبرگ، بارگیری از این میدان نفتی 4.4 میلیون بشکه یا 456 هزار بشکه در روز در ماه آگوست ثبت شده است. این میزان در مقایسه با رقم 429 هزار بشکه در روزی که در ماه ژوئیه انتظار می رفت، بیشتر است.

شرکت انرژی دولتی  Equinor ASA نروژ، در جریان همکاری با کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش برای کاهش تولید تاریخی نفت، متعهد شده بود که تولید را در میدان نفتی یوهان سوردراپ 20 درصد در ماه ژوئن کاهش دهد. این محدودیت ها با هدف تعادل بخشیدن دوباره به بازار نفت و از بین بردن مازاد عرضه بود.

از سال 2002 تا کنون، این اولین باری است که نروژ توافق کرده است تا جزیی از تلاش های بین المللی هماهنگ برای کاهش تولید نفت باشد. چرا که بازارها در میان شیوع ویروس کرونا با فروپاشی تقاضا رو به رو شده است.

دولت نروژ پیشتر گفته بود که تولید نفتش را در ماه ژوئن به 1.609 میلیون بشکه و 1.725 میلیون بشکه در روز در طول نیمه دوم سال 2020 محدود خواهد کرد.

ظرفیت سوردراپ در این ماه در حدود 376 هزار بشکه در روز مهار شد. این میزان کاهش در حالی رخ داد که در نقطه اوج در ماه آوریل 470 هزار بشکه در روز تولید می شد.

در سه ماهه سوم و چهارم به Equinor اجازه داده می شود که روزانه 416 هزار بشکه در روز از این میدان نفتی پمپاژ کند.

روسیه، عضو اصلی اوپک پلاس، صادرات نفت خام ترش Urals را به پایین ترین حد در یک دهه گذشته رسانده است که حتی سهمیه کشورهایی مانند عراق که به وعده کاهش تولید خود عمل نکرده اند را هم پوشش می دهد.

صادرات نفت Urals روسیه، معیار قیمت نفت مخلوط این کشور، ماه آینده قرار است 40 درصد نسبت به سطح ماه ژوئن کاهش یابد و  به حدود 785 هزار بشکه در روز برسد.

 

*عقب مانده ها

بسیاری از کشورهای اوپک پلاس نتوانستند به طور کامل کاهش تولیدی که در ماه می بر سر آن توافق کرده بودند را انجام دهند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن