سایه کرونا بر سر نفت هنوز سنگینی می‌کند

قیمت نفت بازهم کاهش یافت

تاريخ 1399/04/09 ساعت 11:54

ساختار بازار نشان می‌دهد که هنوز نگرانی‌های از عرضه بیش‌ازحد وجود دارد. هر حرکتی امکان تغییر توازن قدرت بین فروشندگان و خریداران در بازار نفت را ایجاد می‌کند.

نفت برای دومین هفته از ماه آوریل بازهم سقوط کرد. شیوع ویروس کرونا و یادآوری تلفات و موج دوم آن وجود دارد و به نظر می‌رسد در بسیاری از نقاط جهان از کنترل خارج‌شده است. بلومبرگ گزارشی از سقوط دوباره قیمت نفت منتشر کرده است.

معاملات آتی در نیویورک پس از دست دادن 3.2 درصد از ارزش خود در هفته گذشته به زیر 38 دلار در هر بشکه سقوط کرد. مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا به حدود نیم میلیون نفر رسیده است و موارد ابتلا هم از 10 میلیون نفر گذشته است.

افزایش موارد ابتلا در سرتاسر ایالات جنوبی و غربی امریکا ازجمله تگزاس، باعث شده تا محدودیت‌ها دوباره بازگردانده شوند و چشم‌انداز تقاضای نفت دوباره مورد تهدید قرار بگیرد.

اگر تلاش اوپک پلاس برای کاهش تولید نبود، احتمالاً قیمت‌ها بیشتر از این کاهش پیدا می‌کرد. عراق که همچنان معوقاتی برای انجام تعهد خود برای کاهش تولید دارد، در حال ارزیابی مجدد قراردادها برای پمپ کردن نفت خام از میدان‌های نفتی پرهزینه‌اش است.

بعدازاینکه در ماه آوریل قیمت نفت به زیر صفر دلار رسید، با کاهش عرضه و بهبود تقاضا وضعیت بهتر شد، اما در دو هفته گذشته قیمت نفت خام دوباره سقوط کرده است.

ذخایر نفت ایالات‌متحده در رکوردهای بالا قرار دارند، مصرف جهانی هنوز راه طولانی در پیش دارد و بسیاری از پالایشگاه‌ها با مارجین‌های کم دست‌وپنجه نرم می‌کنند. علاوه بر این شواهدی وجود دارد که تولید نفت امریکا در حال بازگشت است و نروژ هم به دنبال پمپاژ در میدان‌های نفتی جدید است.

به گفته کارشناسان، قیمت نفت در کوتاه‌مدت به اوج رسید و قیمت‌ها احتمالاً طی چند هفته آینده تثبیت می‌شود. از طرفی قیمت‌ها به‌اندازه کافی افزایش داشته‌اند تا بازگشت تولیدکنندگان حاشیه در ایالات‌متحده را تشویق کنند.

قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل ماه اوت در بورس کالای نیویورک ساعت 11 صبح به وقت سنگاپور 2 درصد کاهش یافت و به 37.74 دلار در هر بشکه رسید. این وضعیت به دنبال کاهش 0.6 درصدی روز جمعه رخ داد.

قیمت نفت برنت در بورس ICE Futures Europe برای تسویه ماه اوت هم 1.9 درصد کاهش یافت و به 40.25 دلار رسید. این میزان کاهش بعد از 2.8 درصد کاهش هفته گذشته بوده است.

ساختار بازار نشان می‌دهد که هنوز نگرانی‌های از عرضه بیش‌ازحد وجود دارد. هر حرکتی امکان تغییر توازن قدرت بین فروشندگان و خریداران در بازار نفت را ایجاد می‌کند، از طرفی هم غول‌های پالایشگاهی دولتی چین در حال بحث و گفتگو برای تشکیل گروه خرید مشترک برای نفت خام هستند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر