چین می‌گوید فعالیت کارخانه‌هایش در ماه ژوئن گسترش‌یافته است

گردشگری هیچ رشدی نداشته است

تاريخ 1399/04/10 ساعت 10:01

شوک جبهه عرضه و تقاضا به دلیل محدودیت‌های اجتماعی در بسیاری از نقاط جهان باهدف مهار کردن ویروس کرونا به فعالیت تولیدی در چین ضربه زد.

چین روز سه‌شنبه اعلام کرد که فعالیت تولیدی در ماه ژوئن با شاخص رسمی مدیران خرید (PMI) 50.9 واحدی،  گسترش‌یافته است. سی‌ان‌بی‌سی گزارشی از این وضعیت منتشر کرده است.

در نظرسنجی رویترز، اقتصاددانان انتشار داشتند که شاخص رسمی تولید PMI به بالای 50.4 واحد برسد. PMI بالای 50 نشان‌دهنده رشد و توسعه در اقتصاد است. کمتر از 50 سطح انقباض و رکود در صنعت را نشان می‌دهد.

مطابق اطلاعات دفتر ملی آمار، در ماه می، شاخص رسمی تولید PMI وارد 50.6 واحد شد. قرائت PMI به‌طور مداوم و متوالی انجام می‌شود.

این دفتر در گزارش خوانش شاخص PMI اعلام کرد که با در نظر گرفتن شاخص سفارشات جدید برای دو ماه آینده عرضه و تقاضا در حال بهبود یافتن است.

با باز اقتصادهای بزرگ، خوانش بهتر در دو شاخص واردات و صادرات به وضعیت اقتصاد چین کمک کرده است.

بااین‌حال، همچنان ابهاماتی وجود دارد، این مرکز اعلام کرد که شیوع کرونا در خارج از کشور هنوز کنترل نشده است.

داده‌ها نشان می‌دهد که شاخص سفارشات صادراتی جدید هنوز در قلمرو انقباضی قرار داشته است، حتی اگر شاخص کل بهبودیافته است، شاخص سفارشات صادراتی در ماه ژوئن 42.6 واحد و در ماه می 35.3 واحد بوده است.

شوک جبهه عرضه و تقاضا به دلیل محدودیت‌های اجتماعی در بسیاری از نقاط جهان باهدف مهار کردن ویروس کرونا به فعالیت تولیدی در چین ضربه زد. این ویروس برای اولین بار در اواخر سال گذشته در شهر مرکزی ووهان چین ظاهر شد.

طبق گفته دانشگاه جان هاپکینز درحالی‌که کارخانه‌های چینی در اوایل همه‌گیری کرونا با مشکلات تکمیل سفارشات مواجه بودند، حالا در سطح جهانی با کاهش تقاضا مواجه شده‌اند، چراکه تعداد افراد آلوده از آستانه 10 میلیون نفر عبور کرده است.

در همین حال شاخص رسمی خدمات PMI در ماه ژوئن به 54.4 واحد رسید که از 53.6 واحد ماه می بالاتر است.

اقتصاددانان Nomura پس از انتشار شاخص PMI رسمی از سوی دولت چین در یادداشتی عنوان کردند که این PMI در حال ظهور نشان می‌دهد که بهبود چین هنوز در راه است اما شتاب در این زمینه می‌تواند قدرت در ماه‌های آینده را از دست بدهد.

احیای موارد جدید ویروس کرونا در پکن و برخی شهرهای اطراف ضربه دیگری به بخش خدمات داخلی وارد کرده است. محدودیت‌های جدید در فعالیت‌های اجتماعی باعث کاهش سرعت بهبود می‌شود. این وضعیت از کاهش تقریباً 69 درصد درآمد گردشگری در طول جشنواره سه‌روزه اژدها مشهود بوده است. این وضعیت نشان می‌دهد که هیچ بهبودی در بخش گردشگری از پایان آوریل تا پایان ژوئن وجود نداشته است.

مجموعه دیگری از شاخص PMI خصوصی روز چهارشنبه منتشر می‌شود. این نظرسنجی خصوصی ترکیبی بزرگ‌تر از شرکت‌های کوچک و متوسط را تشکیل می‌دهد. در مقابل، شاخص PMI رسمی معمولاً بخش بزرگی از مشاغل بزرگ و شرکت‌های دولتی را موردبررسی قرار می‌دهد.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر