بازهم رکورد تاریخی در بورس؛ شاخص کل 1500000 واحد

شاخص بورس همچنان با سرعت پرواز می کند

تاريخ 1399/04/10 ساعت 12:10

شاخص کل بورس سال گذشته 10 تیر ماه روی عدد 247 هزار و 122 واحد بود

بورس تهران امروز بازهم رکوردی مهم را شکست و شاخص کل وارد کانال یک‌میلیون و 500 هزار واحدی شد؛ عددی که سال گذشته همین موقع روی عدد 247 هزار و 122 واحد بود. برای هیچ‌کس حتی قدیمی‌ترین تحلیلگران بازار سرمایه ایران هم قابل پیش‌بینی نبود که شاخص در یک سال بیش از یک‌میلیون 250 هزار واحد رشد کند.

دولت و مدیران بازار سرمایه در ماه‌های گذشته با کاهش کارمزد معاملات سهام، ورود عرضه اولیه‌ها، آزادسازی سهام عدالت و... فرش قرمز بورس جلوی پای سهامداران را طولانی‌تر کرده و همین موضوع باعث شده هرروز شاهد رشد تعداد سرمایه‌گذاران در بازار بورس و رشد سرمایه‌ها و رکوردشکنی‌ها باشیم.

حسن قالیباف اصل رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار چند روز پیش اعلام کرد تنها در سه‌ماهه ابتدایی سال جاری بیش از 50 هزار میلیارد تومان پول تازه‌وارد بورس شده است. ورود 50 هزار میلیارد تومان سرمایه جدید به بورس به معنی آن است که به‌صورت میانگین روزانه ( اگر 60 روزی کاری در سه ماه ابتدایی سال محاسبه کنیم) بیش از 8 هزار میلیارد تومان سرمایه جدید روانه بورس شده است و این در حالی است که در طول 12 ماه سال گذشته  کل سرمایه‌گذاری انجام‌شده30 هزار میلیارد تومان بوده است. همچنین طبق آمارها در سال 98جمعاً 820هزار کد معاملاتی جدید صادرشده است که این عدد تنها در سه‌ماهه نخست امسال به گفته رئیس سازمان بورس به یک‌میلیون 600هزار کد سهامداری جدید رسیده است. همچنین در12ماهه سال 98جمعاً 2میلیون و 950هزار نفر در سامانه سجام ثبت‌نام کرده‌اند که این عدد در سه‌ماهه ابتدایی سال به بیش از 9.5میلیون نفر رسیده است. اعدادی که در ماه‌های آینده و با ورود سهام‌داران عدالت به‌یک‌باره با رشد چند میلیون نفری هم روبه‌رو می‌شود.

بورس ایران به اصلی‌ترین بازار سرمایه‌گذاری‌های خرد و کلان بدل شده است و حتی گزارش های متعدد نشان می‌دهد جوانانی در شهرهای دور کشور و حتی روستاها هم وارد بورس شده‌اند و خریدوفروش سهام در بورس به شغل برای بخش از افراد جامعه بدل شده. 20 اردیبهشت شاخص کل بازار سرمایه ایران برای اولین بار مرز یک‌میلیون واحد را رد کرد و شاهد یک رکورد تاریخی بود و حالا باگذشت حدود یک ماه نیم شاهد رشد 500 هزار واحد دیگر هستیم.

دراین‌بین یک ماه پیش مرکز پژوهش‌های مجلس هم در گزارش با عنوان « پيشنهادهايي در جهت مديريت ورود نقدينگي به بازار سرمايه» با اشاره به اینکه سیاست‌گذاران اقتصادی باید فرصت به وجود آمده را مغتنم شمرده و سیاست‌ها و اقدامات لازم را برای بهبود وضعیت تأمین مالی تولید از طریق بازار سرمایه به‌کارگیرند؛ نوشت:« آنچه به‌صورت اصولی باعث تأمین مالی بنگاه از مسیر بازار سرمایه می‌شود، عرضه سهام در بازار اولیه، افزایش سرمایه از روش صرف سهام و یا از محل آورده نقدی سهامداران و درنهایت انتشار صکوک (اوراق مالی اسلامی) است. در شرایط کنونی بازار سرمایه، با توجه به ورود گسترده نقدینگی و افزایش قابل‌توجه تقاضا برای خرید سهام، افزایش سرمایه از روش صرف سهام و یا از محل آورده نقدی سهامداران و یا عرضه عمومی اولیه سهام هم باعث افزایش عرضه سهام و متعادل‌تر شدن شرایط بازار می‌شود. اقدامی که باعث می‌شود هم منابع جدید مالی به بنگاه تزریق شود و هم بنگاه توان توسعه فعالیت‌هایش را به دست آورند. اجرای این پیشنهاد به‌طور خاص در مورد بانک‌های خصوصی و همچنین بانک‌های واگذارشده در قالب قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل‌وچهار که دچار نا ترازی و زیان انباشته جدی هستند، ضرورت دوچندان دارد. با توجه به اینکه این نوع افزایش سرمایه، هم منجر به ورود نقدینگی جدید به بانک می‌شود و هم زیان انباشته بانک را کاهش می‌دهد، توان اعطای تسهیلات بانک نیز افزایش‌یافته و تأثیر مثبت مجدد بر بخش واقعی اقتصاد می‌گذارد. در این راستا ضروری است ضمن تسهیل فرایند افزایش سرمایه شرکت‌ها از این دو مسیر، معافیت‌های مالیاتی نیز برای تشویق بنگاه‌ها برای استفاده از این روش تعبیه شود.»


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر