چرا عدم دسترسی شرکت‌های چینی به بورس امریکا بی‌معنی است؟

امریکا و چین بیشتر ازآنچه فکر می‌کنید به هم وابسته هستند

تاريخ 1399/04/14 ساعت 09:58

باوجوداینکه ماه گذشته ترامپ اعلام کرد جدایی کامل از چین گزینه سیاسی باقی‌مانده است، اما به نظر می‌رسد ادغام و وابستگی دو کشور به یکدیگر خصوصاً در بخش مالی افزایش می‌یابد.

طبق گزارش اتاق فکر موسسه بین‌المللی پترسون (PIIE)، دوری شرکت‌های چینی از بورس اوراق بهادار امریکا حرکتی بی‌معنی است که نه دسترسی این شرکت‌ها به بازار سرمایه امریکا را سلب می‌کند و نه به رشد اقتصادی چین آسیب می‌رساند. سی‌ان‌بی‌سی در گزارشی به تنش‌های جدید امریکا و چین پرداخته است.

طبق این گزارش، روابط ایالات‌متحده و چین بدترین وضعیت خود را طی ده‌ها سال گذشته می‌گذارند و به نظر می‌رسد بازار سهام یکی از آخرین جبهه‌های این جنگ باشد، جایی که تنش‌های زیادی میان دو کشور در آن جاری است.

مجلس سنای امریکا در ماه می لایحه‌ای را تصویب کرد که می‌تواند شرکت‌های چینی را از لیست بورس اوراق بهادار ایالات‌متحده منع کند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری امریکا از قانون‌گذاران درخواست کرد تا راه‌هایی برای سخت‌تر کردن نظارت بر این بنگاه‌ها پیدا کنند.

اما روش‌های مختلفی وجود دارد که شرکت‌های چینی می‌توانند همچنان سرمایه‌گذاران آمریکایی را جذب کنند، ازجمله از طریق بازار سهام خصوصی و بازار سهام هنگ‌کنگ.

به گفته متخصصان موسسه PIIE نکته مهم این است که بازار سرمایه جهانی است. از لیست خارج کردن شرکت‌های چینی از بورس ایالات‌متحده، باعث عدم دسترسی این شرکت‌ها به سرمایه ایالات‌متحده نمی‌شود.

حدود 230 شرکت چینی –در کل حدود 1.8 تریلیون دلار سرمایه در بازار دارند- که در نزدک و بورس اوراق بهادار نیویورک حضور دارند.

نکته مهم این است که شرکت‌های سهام خصوصی ایالات‌متحده مشغول خریدن شرکت‌های چینی هستند. به‌طور نمونه شرکت‌های Warburg Pincus و General Atlantic به‌تازگی در معامله‌ای شرکت خصوصی چینی 58.com  که شرکتی مبتنی بر تکنولوژی را در اختیار گرفته‌اند.

علاوه بر این، تعداد فزاینده‌ای از شرکت‌های چینی در لیست بورس ایالات‌متحده در تلاش برای راهیابی به لیست ثانویه در هنگ‌کنگ هستند. لیست‌های ثانویه معمولاً تلاشی برای دسترسی به بازارهای جدید برای افزایش سرمایه است. از طرفی هم بورس هنگ‌کنگ، یک مرکز مالی و تجاری در آسیا است که برای جذب سرمایه‌گذاران بین‌المللی آزاد است.

شرکت‌های چینی که لیست ثانویه در بورس هنگ‌کنگ را راه‌اندازی کرده‌اند شامل بازیکنان اصلی حوزه فناوری ازجمله علی‌بابا، JD.com و NetEase می‌شوند.

سرمایه‌گذاران و ساکنان ایالات‌متحده که می‌خواهند در این شرکت‌ها سهم داشته باشند، به‌راحتی می‌توانند خریدشان را در بورس هنگ‌کنگ انجام دهند. به همین ترتیب سرمایه‌گذاران خارجی که می‌خواستند از طریق بورس نیویورک روی شرکت‌های چینی سرمایه‌گذاری کنند، حالا همین کار را در هنگ‌کنگ انجام می‌دهند.

 

*جدا شدن بعید است

مشکلات موجود در قطع دسترسی شرکت‌های چینی به سرمایه‌گذاران آمریکایی این نکته را تأکید می‌کند که چگونه دو اقتصاد برتر جهان به یکدیگر وابسته هستند.

به گفته PIIE، باوجوداینکه ماه گذشته ترامپ اعلام کرد جدایی کامل از چین گزینه سیاسی باقی‌مانده است، اما به نظر می‌رسد ادغام و وابستگی دو کشور به یکدیگر خصوصاً در بخش مالی افزایش می‌یابد.

مؤسسات مالی ایالات‌متحده حضور خود در چین را افزایش داده‌اند، جایی که مقامات قوانین را در مالکیت خارجی دست‌کم گرفته‌اند. شرکت‌های مختلف چینی جوینت ونچرها (سرمایه‌گذاری مشترک) را در چند ماه اخیر افزایش داده‌اند. ماه گذشته شرکت American Express تأیید کرد که یک سرمایه‌گذاری مشترک با چین امضا کرده است.

تمام این موارد باعث شده که کارشناسان PIIE معتقد باشند جدایی مالی میان ایالات‌متحده و چین بعید است. به گفته آنها باوجود تمام درگیری‌ها و تنش‌ها در تعرفه‌ها و محدودیت‌های سرمایه‌گذاری، ادغام چین در بازارهای جهانی مالی همچنان به‌شدت ادامه دارد.

 

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر