ویروس آنفولانزای خوکی در چین مردم را نگران کرده است

اقتصاد از پس شیوع ویروسی دیگر برمی‌آید؟

تاريخ 1399/04/14 ساعت 12:37

ویروس G4 EA H1N1 یک ویروس اوراسیایی شبیه ویروس پرندگان با ژنتیک بیماری همه‌گیری H1N1 است که در سال 2009 شیوع پیدا کرد.

افزایش میزان انتشار آنفولانزا در خوک‌ها در چین باعث نگرانی دانشمندانی شده است که می‌گویند این بیماری پتانسیل تبدیل‌شدن به یک بیماری همه‌گیر را دارد. گفته می‌شود این ویروس انسان را آلوده کرده است، اما تاکنون مشخص نیست که از فردی به فرد دیگر هم گسترش یابد، اما ممکن است با جهش‌های بیشتر این قابلیت هم ایجاد شود. بلومبرگ گزارشی دراین‌باره منتشر کرده است.

مردم هنوز درگیر مبارزه با ویروس سارس-کووید-2 هستند که از چین نشات گرفته بود و گفته می‌شود از حیوانات سرچشمه گرفته بود و حالا بیماری جدید می‌تواند دوباره آسیب‌هایی ایجاد کند.

 

  1. مشکل چیست؟

خوک‌ها به‌طور مرتب در حال ابتلا به انواع آنفولانزا هستند و اکثر این بیماری‌ها، مشکل بزرگی نیست، چراکه این ویروس اصولاً در انسان شیوع پیدا نمی‌کند. اما از سال 2016 اوضاع تغییر کرد و ویروسی به نام G4 EA H1N1 وارد میدان شد.

تحقیقات جدید نشان داده است که این ویروس می‌تواند در سلول‌های مجاری تنفسی انسان تکثیر شود و به‌راحتی میان برخی حیوانات که در مطالعه ویروس آنفولانزا از آنها استفاده می‌شود، قابل‌انتقال است. این ویژگی‌ها باعث شده تا تیم تحقیقاتی اعلام کنند این بیماری جدید تمام ویژگی‌های بارز شیوع و همه‌گیری را دارد و تهدید جدی برای سلامتی انسان محسوب می‌شود.

 

  1. چقدر نگران باشیم؟

همه‌گیری این آنفولانزا زمانی رخ می‌دهد که در برابر آن مصونیت کمی وجود داشته باشد یا اصلاً مصونیتی وجود نداشته باشد. بعد این بیماری در جمعیت انسانی ظهور پیدا کند و به‌طور مؤثر از فردی به فرد دیگر منتقل شود.

گفته می‌شود اکثر مردم از این ویروس مصون نیستند که نوع جدیدی از هموگلوتینین دارد. علاوه بر این هیچ واکسنی هم وجود ندارد. به گفته برخی این‌یک تهدید فوری نیست، اما بررسی آن قابل‌تأمل است.

 

  1. چقدر قدرت شیوع دارد؟

محققان می‌گویند این ویروس بین سال‌های 2011 تا 2018 به‌تدریج در 10 استان چین با بیشترین تراکم خوک منتشرشده است. (چین تقریباً بیش از نیمی از خوک‌های کره زمین را در اختیار دارد). از سال 2018، زمانی که تب خوکی آفریقایی شروع به از بین بردن دام‌های خوک کرد، تعداد مبتلایان این ویروس هم کاهش یافت.

بااین‌حال هنوز مشخص نیست که این ویروس همه‌گیر باشد. آزمایش‌های انجام‌شده میان انسان‌ها از سال 2016 تا 2018 در چین نشان می‌دهد که از 338 نفری که در مزارع خوکی کار می‌کردند، احتمالاً 10 درصدشان آلوده‌شده‌اند.

 

  1. آیا کسی بیمار شده است؟

یک مرد 46 ساله در استان فوجیان که در اکتبر 2016 دچار ذات‌الریه جدید شده بود، در اثر نارسایی ارگان‌های مختلف بدنش درگذشت. همچنین یک پسر 9 ساله در چین در سال 2018 علائم خفیف آنفولانزا را تجربه کرد و بعد بهبود یافت.

 

  1. برای کاهش تهدید چه می‌توان کرد؟

اقدامات امنیتی زیستی باهدف جلوگیری از شیوع ویروس از مزرعه‌ای به مزرعه دیگر مهم است. هرچه ویروس بیشتر شیوع پیدا کند، احتمال جهش آن‌هم بیشتر می‌شود.

سال 2017، چین برنامه‌ای برای واکسینه کردن مرغ‌ها در برابر ویروس آنفولانزای مرغی H7N9 انجام داد تا از سرایت این بیماری به انسان جلوگیری کند. واکسیناسیون مرغ‌ها به‌طور قابل‌توجهی تعداد عفونت‌های انسانی را تا سپتامبر 2018 کاهش داد.

 

  1. این ویروس از کجا آمده است؟

ویروس G4 EA H1N1 یک ویروس اوراسیایی شبیه ویروس پرندگان با ژنتیک بیماری همه‌گیری H1N1 است که در سال 2009 شیوع پیدا کرد. دانشمندان معتقدند ویروس G4 EA H1N1، نتیجه ویروس آنفولانزای H1N1 و ترکیب آن با یک یا چند ویروس آنفولانزای دیگر در خوک‌ها است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر