زمینه‌های جدید برای فعالیت استارت‌آپ‌ها ایجاد شده است

آخرین سنگر استارت‌آپ‌های اجاره‌ای در مقابل کرونا فرومی‌ریزد؟

تاريخ 1399/04/16 ساعت 10:04

لیریک سال 2014 راه‌اندازی شد. این شرکت یک طبقه کامل در یک آپارتمان مبله را به مسافران تجاری اجاره می‌داد، زمانی که Airbnb روی بازار عمومی مسافر متمرکز بود، لیریک روی پایگاه جدید از مشتری‌ها کار می‌کرد.

لیریک، استارت‌آپ اجاره کوتاه‌مدت که مبلغ 180 میلیون دلار از شرکت‌هایی مانند Airbnb و سایر سرمایه‌گذاران جمع‌آوری کرده بود، همه مکان‌هایش به‌جز یکی از آن‌ها را تعطیل کرده است. لیریک آخرین شرکت میزبانی و مسافرتی است که توسط شیوع کرونا شکست‌خورده است. فوربز در گزارشی به وضعیت این استارت‌آپ پرداخته است.

لیریک، استارت‌آپ مستقر در سان‌فرانسیسکو، در حال حاضر تمرکز خود را به ابزارهای نرم‌افزاری ازجمله ابزار قیمت‌گذاری موجود برای اقامت تغییر داده است.

با این حرکت، لیریک همه کارهای قبلی را ترک کرده، اما مأموریت اولیه خود در زمینه اجاره کوتاه‌مدت واحدهای مسکونی مبله برای مسافران تجاری را رها نمی‌کند.

لیریک بی‌سروصدا درگیر تغییرات در رده‌های بالای شرکت هم شده است. بنیان‌گذار و رئیس این شرکت تأیید کرد که روز چهارشنبه شرکت را ترک کرده است. جو فریمان، گفت: تغییر در این صنعت، فرصت‌های جدید ایجاد کرده است و می‌خواهم به دنبال این فرصت‌ها بروم. فریمان در پاسخ به این سؤال که آیا لیریک باقی خواهند ماند یا نه، گفت: «با توجه به وضعیتی که امروز درگیر آن هستیم، فکر می‌کنم پیش‌بینی آینده بسیار سخت باشد.» تعطیلی لیریک، به‌عنوان یک کسب‌وکار اجاره‌ای که مدام در حال رشد بود سقوط شدیدی محسوب می‌شود.

لیریک سال 2014 راه‌اندازی شد. این شرکت یک طبقه کامل در یک آپارتمان مبله را به مسافران تجاری اجاره می‌داد، زمانی که Airbnb روی بازار عمومی مسافر متمرکز بود، لیریک روی پایگاه جدید از مشتری‌ها کار می‌کرد. در ابتدای سال 2019، لیریک بیش از 400 واحد را در 22 محله در 13 شهر اداره می‌کرد.

زمانی که در آوریل 2019، Airbnb جدیدترین دور بودجه‌ای را به لیریک پرداخت کرد، وضعیت دگرگون شد. این افزایش 160 میلیون دلاری برای رشد و گسترش تعداد مکان‌های لیریک در نظر گرفته‌شده بود. سرمایه‌گذاران دیگر هم شناخته‌شده‌ترین بازیگران در عرصه املاک و مستغلات بودند.

لیریک تنها استارت‌آپ حوزه میزبانی و اجاره نیست که با ورود کرونا و توقف سفرها آسیب دید. Airbnb برای اطمینان از بقای تجارت خود مجبور شد 2 میلیارد دلار قرض بگیرد.

ساندر، رقیب لیریک، در ماه ژوئن، ماه‌ها پس از اخراج یک‌سوم از کارمندان، کمک 170 میلیون دلاری دریافت کرد. دیگر استارت‌آپ‌ها در این حوزه ازجمله Stay Alfred در ماه می شرکت خود را تعطیل کردند.

اما حتی قبل از ورود کرونا به ایالات‌متحده، مشکلاتی برای لیریک ایجادشده بود. گزارش‌ها اعلام می‌کردند که این شرکت نتوانسته اهداف درآمدی سال 2019 را برآورده کند و بعد در ماه فوریه 20 درصد کارمندانش را اخراج کرد. هرچه تأثیر کرونا بر صنعت مهمان‌نوازی و اجاره بیشتر شد، لیریک نزدیک به 100 نفر از کارمندانش در ماه مارس را تعدیل کرد.

آینده لیریک در حال حاضر تیره‌وتار است. درحالی‌که هنوز مشخص نیست این استارت‌آپ، آخرین سنگر خود در خیابان پاین منهتن را نگه خواهد داشت یا خیر، اما مشخص است که سرنوشت شرکت به‌طور فزاینده‌ای به فروش فناوری بستگی دارد.

فریمان، بنیان‌گذار جداشده از لیریک می‌گوید که قصد دارد در آینده تجارت جدیدی در بخش فناوری املاک و مستغلات راه‌اندازی کند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر