رشد اقتصادی بهار به روایت بانک مرکزی منتشر شد

رشد اقتصادی با نفت منفی 2.8 درصد شد

تاريخ 1399/06/25 ساعت 11:59

رئیس‌کل بانک مرکزی : منفی بودن رشد نفتی در مقایسه با بهار ۹۸، هم به دلیل فشار تحریم‌ها و هم به دلیل کاهش تقاضای جهانی ناشی از کرونا، طبیعی است؛ امید این است که این بخش نیز با روند اخیر صادرات نفت به مسیر رشد خود بازگردد.

بانک مرکزی هم چند روز بعد از مرکز آمار، رشد اقتصادی فصل بهار را منتشر کرد. آماری که مانند همیشه با یکدیگر متفاوت هستند. رییس‌کل بانک مرکزی در خصوص ارقام رشد اقتصادی فصل اول سال ۱۳۹۹ در صفحه اینستاگرام خود نوشت که گزارش اولیه ارقام رشد اقتصادی فصل اول سال ۱۳۹۹ بانک مرکزی نشان می‌دهد که رشد اقتصادی بدون نفت منفی 0.6 درصد بوده است. رشد اقتصادی با نفت را منفی ۲.۸ درصد عنوان کرد.

او در خصوص توزیع رشد اقتصادی بدون نفت در فصل اول سال 1399، تصریح کرد: رشد گروه کشاورزی مثبت ۳.۸ درصد، رشد گروه صنایع و معادن مثبت ۲.۵ درصد و رشد گروه خدمات منفی ۱.۶ درصد بوده است.

همتی بابیان اینکه اقتصاد در مسیر بازگشت به تعادل بعد از شوک کرونا است، اظهار کرد: در مقایسه با کشورهایی که مواجه با هیچ تحریمی نبودند و اقتصادشان صرفاً با ویروس کرونا درگیر بوده، عملکرد رشد اقتصادی کشور امیدوارکننده است. تنها بخش منفی غیر نفت، بخش خدمات بوده است که به دلیل محدودیت‌های بهداشتی ناشی از کرونا کاملاً قابل پیش‌بینی بود. لذا بازیابی رشد در بخش غیرنفتی هم‌راستا با ارقام رشد تیر و مردادماه شرکت‌های صنعتی دور از دسترس نیست.

رئیس‌کل بانک مرکزی تأکید کرد: منفی بودن رشد نفتی در مقایسه با بهار ۹۸، هم به دلیل فشار تحریم‌ها و هم به دلیل کاهش تقاضای جهانی ناشی از کرونا، طبیعی است؛ امید این است که این بخش نیز با روند اخیر صادرات نفت به مسیر رشد خود بازگردد.

 

*مرکز آمار چه گفته بود

بر اساس آخرین نتایج حساب‌های ملی فصلی مرکز آمار ایران، محصول ناخالص داخلی (GDP) به قیمت ثابت سال 1390 در سه‌ماهه اول سال 1399 به رقم 1656 هزار میلیارد ریال با نفت و 1445 هزار میلیارد ریال بدون احتساب نفت رسیده است، درحالی‌که این رقم در فصل مشابه سال قبل با نفت 1716 هزار میلیارد ریال و بدون نفت 1471 هزار میلیارد ریال بوده که نشان از رشد منفی 3.5 درصدی محصول ناخالص داخلی با نفت و منفی 1.7 درصدی محصول ناخالص داخلی بدون نفت در فصل بهار سال 1399 دارد.

رشد بخش‌های مختلف اقتصاد مشخص می‌کند که چقدر تحریم‌ها و کرونا روی صادرات و صنعت تأثیر گذاشته است. چراکه در عین اینکه رشد کشاورزی مثبت بوده است، دیگر بخش‌ها در محدوده منفی به سر می‌برند.

نتایج محاسبات حاکی از آن است که رشته فعالیت‌های گروه کشاورزی 0.1 درصد (شامل زیر بخش‌های زراعت و باغداری، دامداری، جنگلداری و ماهیگیری)، گروه صنایع و معادن منفی 4.4 (شامل: استخراج نفت خام و گاز طبیعی منفی 14.3، سایر معادن 0.9، صنعت منفی 0.4، انرژی 4.9 و ساختمان منفی 2 درصد) و فعالیت‌های گروه خدمات منفی 3.5 درصد (شامل زیر بخش‌های عمده و خرده‌فروشی، فعالیت‌های خدماتی مربوط به تأمین جا و غذا، حمل‌ونقل، انبارداری، پست، اطلاعات و ارتباطات، فعالیت‌های مالی و بیمه، مستغلات، کرایه و خدمات کسب‌وکار و دامپزشکی، اداره امور عمومی و خدمات شهری، آموزش، فعالیت‌های مربوط به‌سلامت انسان و مددکاری اجتماعی و سایر خدمات عمومی، اجتماعی، شخصی و خانگی) نسبت به فصل بهار 1398 رشد داشته است.

درروش هزینه یا مخارج،GDP از مجموع اجزاء تقاضای نهایی به دست می‌آید. اجزاء تقاضای نهایی به پنج سرفصل مصرف نهایی خصوصی، مصرف نهایی دولت، تشکیل سرمایه ثابت ناخالص، خالص صادرات و تغییر در موجودی انبار و اشتباهات آماری تفکیک می‌شود. بررسی روند رشد اجزای تقاضای نهایی در فصل بهار سال 1399 نسبت به فصل مشابه سال قبل نشان می‌دهد، هزینه مصرف نهایی معادل منفی 0.6 درصد، هزینه مصرف نهایی دولت رشدی معادل 13.6 درصد، تشکیل سرمایه ثابت ناخالص منفی 2.8 درصد، صادرات کالا و خدمات منفی 45.1 درصد و واردات کالا و خدمات نیز معادل منفی 66.5 درصد، کاهش داشته است.

 

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر