فردا فعالیت تیک‌تاک و وی چت در امریکا ممنوع می‌شود

جنگ نرم‌افزاری پکن و واشنگتن

تاريخ 1399/06/29 ساعت 10:51

در بیانیه وزارت بازرگانی امریکا آمده است که از روز یکشنبه فعالیت وی چت و تیک‌تاک ممنوع می‌شود، این به این معنی است که اپل و گوگل مجبور به حذف این برنامه‌ها در پلت فرم خود هستند. این بیانیه همچنین شرکت‌های آمریکایی را از ارائه خدمات از طریق وی چت به‌منظور انتقال وجوه یا پردازش پرداخت‌ها در داخل ایالات‌متحده منع کرده است.

وزارت بازرگانی امریکا صبح روز جمعه اعلام کرد که معاملات تجاری با برنامه‌های پیام رسان اجتماعی متعلق به چین ازجمله وی چت و تیک‌تاک روز یکشنبه ممنوع خواهد بود. سی‌ان‌بی‌سی گزارشی دراین‌باره منتشر کرده است.

این اعلامیه در حالی منتشر می‌شود که دولت ترامپ همچنان به معامله‌ای که در آن اوراکل، سهام حداقلی از تیک‌تاک را تصاحب کرده است و آن را به یک شرکت فناوری قابل‌اعتماد تبدیل خواهد داد، ادامه می‌دهد. روز جمعه زمانی که درباره معامله تیک‌تاک در کنفرانس خبری سؤال شد، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری امریکا گفت که این اتفاق می‌تواند با سرعت پیش برود. او همچنین به شرکت‌های درگیر در این ماجرا مانند اوراکل اشاره کرد.

او همچنین روز گذشته از مایکروسافت به‌عنوان یک پیشنهاددهنده نام برد، درحالی‌که یکشنبه گذشته مایکروسافت اعلام کرد که پس از رد پیشنهادش از معامله خارج‌شده است.

این اعلامیه وزارت بازرگانی می‌تواند این معنی را بدهد که یک اقدام تهاجمی از سوی دولت ترامپ برای تلاش برای رسیدن به هدف اصلی خود یعنی مجبور کردن تیک‌تاک به سپردن کل مالکیت به یک شرکت آمریکایی باشد.

وزیر تجارت ویلبر رأس در اعلامیه‌ای گفت: به دستور رئیس‌جمهوری، ما اقدامات مهمی برای مقابله با مجموعه مخرب چین در برابر اطلاعات شخصی شهروندان آمریکایی، ضمن ترویج ارزش‌های ملی ما، هنجارهای مبتنی بر قوانین دموکراتیک و اجرای تهاجمی قوانین و مقررات ایالات‌متحده انجام داده‌ایم.

این اقدام وزارتخانه اجرای دستور ترامپ است که 6 اوت صادر کرده بود. این دستورالعمل شامل این بود که تیک‌تاک 45 روز فرصت دارد تا تجارت ایالات‌متحده خود را به یک شرکت آمریکایی بفروشد یا فعالیتش در این کشور ممنوع خواهد شد.

پایان این دوره 45 روزه، فردا تمام می‌شود. وی چت یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های پیام‌رسان شبکه‌های اجتماعی در جهان، متعلق به شرکت چینی Tencent است. شرکت مادر تیک‌تاک، ByteDance در پکن مستقر است. در دستورالعمل ترامپ، نگرانی‌هایی مربوط به امنیت ملی در مورد دسترسی دولت چین به داده‌های کاربران این نرم‌افزارها عنوان‌شده است.

در بیانیه وزارت بازرگانی امریکا آمده است که از روز یکشنبه فعالیت وی چت و تیک‌تاک ممنوع می‌شود، این به این معنی است که اپل و گوگل مجبور به حذف این برنامه‌ها در پلت فرم خود هستند. این بیانیه همچنین شرکت‌های آمریکایی را از ارائه خدمات از طریق وی چت به‌منظور انتقال وجوه یا پردازش پرداخت‌ها در داخل ایالات‌متحده منع کرده است.

اما این اطلاعات یک چارچوب زمانی خاص برای تیک‌تاک تعیین کرده است و به این شرکت مهلت داده تا 12 نوامبر برای حل نگرانی امنیت ملی ایالات‌متحده اقداماتی انجام دهد. قوانینی که از 12 نوامبر آغاز می‌شود شامل مقرراتی است که شرکت‌های آمریکایی را از ارائه خدمات میزبانی اینترنتی و خدمات برای تیک‌تاک منع می‌کند.

به گفته مقامات آمریکایی وی چت ممکن است برای کاربرانی که قبل این برنامه را در دستگاه خود نصب‌کرده‌اند، کار کند، اما ممکن است مشکلاتی هم در اجرای این نرم‌افزار وجود داشته باشد چراکه وی چت از سرویس‌های شرکت‌های آمریکایی برای ارائه خدمات استفاده می‌کند. وی چت یک ابزار بازاریابی و فروش محبوب برای شرکت‌های آمریکایی است که در درجه اول در چین اما در سراسر جهان نیز فعال است.

تیک‌تاک هم اگر قبلاً روی دستگاه نصب‌شده باشد، تا 12 نوامبر فعال خواهد بود، اما بعدازاین تاریخ دیگر امکان فعالیت نخواهد داشت. مگر اینکه معامله‌ای انجام شود یا ترامپ دستور خود را لغو کند.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر