عقب گرد دوباره به کانال یک میلیون و 500

بورس دوباره بر مدار نزول

تاريخ 1399/07/01 ساعت 08:46

هفته گذشته درمجموع 2700میلیارد تومان نقدینگی جدید وارد بورس شد، اما معاملات روزهای گذشته نشان می‌دهد سهامداران حقیقی از حجم سرمایه‌گذاری‌های خود کم کرده‌ و به فروش بیشتر روی آورده‌اند

برخلاف تصور بسیاری از کارشناسان بورس این هفته را نه با رشد که نزولی شروع کرد و در طول چهار روز گذشته این روند ادامه داشته است تاجایی که دیروز شاخص کل بیش از 50 هزار واحد ریخت و وارد کانال یک میلیون و 500 هزار واحدی شد. روز یکشنبه هم شاخص کل بورس 2.8 درصد افت کرده بود. البته این روند نزولی در سه روز گذشته بعد از رشد 148 هزار واحدی شاخص کل بورس در هفته گذشته اتفاق افتاده است.

اما چرا روند بازار برعکس نظر کارشناسان رقم خورد؟ به اعتقاد کارشناسان روند تحولات سیاسی در روزهای گذشته و افزایش فشارهای تحریم های آمریکا از یک سو و از سوی دیگر پایان موعد تسویه اعتباری کارگزاران در شهریورماه، پایان سال مالی شرکت‌های سرمایه‌گذاری و همین‌طور نامشخص‌بودن زمان تزریق منابع از سوی صندوق توسعه ملی به تداوم روند نزولی بورس درهفته جاری دامن زده است. همچنین در این بین خبرهایی درباره تغییر در سیاست‌های پولی از سوی بانک مرکزی هم به گوش می‌رسد که برروند بازار اثرگذار بوده است. در این بین کارشناسان بخشی از رشد روند ریزش شاخص بورس را هم به گردن سهامداران تازه کار می اندازند و می گویند شکل گیری صف های طولانی فروش و برخوردهای هیجانی در بورس و جا به جایی سرمایه ها از بورس به بازارهای دیگر اثرات زیادی در شکل گیری روند نزولی بازار داشته است. البته در سوی مقابل بسیاری از تحلیلگران انتظار داشتند بورس تهران تحت‌تأثیر آغاز بازارگردانی سهام و اعمال سیاست‌های حمایتی، هفته جاری را با روند رو به رشدی آغاز کند.

هفته گذشته درمجموع 2700میلیارد تومان نقدینگی جدید وارد بورس شد، اما معاملات روزهای گذشته نشان می‌دهد سهامداران حقیقی از حجم سرمایه‌گذاری‌های خود کم کرده‌ و به فروش بیشتر روی آورده‌اند که بخشی از آن می تواند به دلیل تحولات سیاسی و بین المللی باشد. اتفاقی که به شکل گیری صف های فروش منجر شده است.

باتوجه به بازگشت شاخص کل بورس به کانال یک میلیون و 500 هزار واحد بخشی از کارشناسان به دولت توصیه می کنند که سیاست های حمایتی و مدیریتی که برای بازار سرمایه درنظر گرفته را هر چه سریعتر کلید بزند و در این بین تزریق یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی که برآورد می شود رقمی بیش از 25 هزار میلیارد تومان باشد، می تواند بسیار موثر باشد.   

هنوز از انجام برخی سیاست‌های حمایتی از بازار سهام اطلاعی در دست نیست و مشخص نیست زمان دقیق تزریق یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی که برآورد می‌شود رقمی بالغ‌بر 25هزار میلیارد تومان باشد، چه زمانی محقق خواهد شد. در کنار این عوامل، هم‌اکنون زمزمه‌هایی در مورد تغییر در سیاست‌های پولی به گوش می‌رسد‌ و حتی شایعاتی وجود دارد که احتمالا سیاستگذار پولی دست به افزایش محدود نرخ بهره بزند که می‌تواند در بلندمدت منجر به افت شاخص‌های بورس شود.

مدیرعامل سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی درباره چشم‌انداز آینده بازار سهام معتقد است: بازار سهام دوباره در نیمه دوم سال رشد خواهد کرد. شاخص صنایع بورس که حدود ۵۰درصد تولید صنعتی را در‌بر‌می‌گیرد، از رشد تولید ماهانه ۱.۵ و ۲.۸درصدی در تیرماه و مردادماه۹۹ نسبت به ماه‌های مشابه سال قبل حکایت می‌کند. امیر تقی‌خان تجریشی ادامه می‌دهد: همچنین رشد نرخ برابری دلار نیمایی طی 3‌ماه اخیر بالغ‌ بر ۳۲درصد بوده ‌که این موضوع در کنار افزایش تولیدات شرکت‌ها به سودآوری مناسب بنگاه‌های بورس در گزارش‌های 6ماهه و ماهانه منجر می‌شود. از سوی دیگر، نسبت قیمت به درآمد (P/E) تحلیلی بازار سرمایه با نرخ دلار نیمایی بالای ۲۰هزارتومانی در محدوده ۱۳مرتبه است که برای سرمایه‌گذاری جذاب است. همچنین شاهد بازگشت قیمت‌های جهانی هستیم که قطعا بر فروش شرکت‌ها و سودآوری آنها تأثیرگذار است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر