کرونا چطور نظام سرمایه‌داری را برای همیشه تغییر می‌دهد؟

کاپیتالیسم دیگر کار نمی‌کند

تاريخ 1399/07/01 ساعت 08:58

کووید، ذره‌بینی روی بسیاری از نابرابری‌ها در اقتصاد و جامعه ایالات‌متحده قرار داده است. میلیون‌ها امریکایی هنوز بیکار هستند. زنان و کارگران اقلیت آسیب‌دیده‌اند. بسیاری از مردم توانایی مراقبت از کودکان یا فناوری موردنیاز فرزندان برای آموزش از راه دور مدرسه را ندارند.

کاپیتالیسم در بحران است. همه‌گیری کرونا هم می‌تواند آن را برای همیشه به نفع کارگران و افرادی که بیشتر نیاز دارند، تغییر دهد. سی‌ان‌ان در مطلبی به تغییر نظام سرمایه‌داری پرداخته است.

کووید، ذره‌بینی روی بسیاری از نابرابری‌ها در اقتصاد و جامعه ایالات‌متحده قرار داده است. میلیون‌ها امریکایی هنوز بیکار هستند. زنان و کارگران اقلیت آسیب‌دیده‌اند. بسیاری از مردم توانایی مراقبت از کودکان یا فناوری موردنیاز فرزندان برای آموزش از راه دور مدرسه را ندارند.

پل پلیر، استاد اقتصاد و سیاست عمومی در آکسفورد می‌گوید: زمین بازی قبلاً مساوی نبود، اما حالا ویروس کرونا نور جدیدی بر روی کاستی‌های سیستم اقتصادی و اجتماعی امروز تابانده است. مجمع جهانی اقتصاد هم پیش‌ازاین خواستار بازسازی بزرگ کاپیتالیسم شده است.

درواقع این نمادی از جامعه سرمایه‌داری امروز است که گروه‌هایی از مردم عقب بمانند و این وظیفه سیاست‌گذاران است که سعی کنند این عقب‌ماندگی را برطرف کنند.

البته این اولین بار نیست که سرمایه‌داری دچار بحران می‌شود. در دهه 1950، به‌اصطلاح عصر طلایی امریکا، نگرانی‌هایی در مورد اتوماسیون و از بین بردن مشاغل و افرادی که در این شکاف سقوط می‌کردند، وجود داشت. در سال 2008 هم به دنبال بحران مالی، حرص و طمع شرکت‌ها زیر ذره‌بین قرار گرفت.

در تاریخ مدرن، تنها رکود بزرگ ازنظر اقتصادی، ویرانگر از کووید 19 بوده است. حالا به گفته لاری گلیکمن، استاد مطالعات امریکا پیامدهای رکود بزرگ، تسکین، بهبود و اصلاحات، ممکن است یک‌بار دیگر برای ایجاد اقتصاد بهتر برای آینده لازم باشد.

زمانی که پاندمی تمام شود، پنهان کردن همه مسائل اقتصادی امریکا دشوار خواهد بود. دارون عجم اغلو، استاد MIT می‌گوید: «ما آبستن تغییرات هستیم.» در اینجا سه روش وجود دارد که همه‌گیر کرونا ممکن است نظام سرمایه‌داری را برای همیشه تغییر دهد.

 

* شبکه امنیت اجتماعی جدید

همه‌گیری کرونا شکاف‌هایی در شبکه امنیت اجتماعی امریکا ایجاد کرده است. وارد دولت رفاه شماره 2 شوید، کارشناسان معتقدند که این وضعیت می‌تواند بیشتر با نیازهای کارگران سازگار باشد.

مزایای بیکاری با برنامه‌ریزی بهتر، برنامه‌هایی برای کمک به بازگشت نیروی کار و مسکن ارزان‌تر می‌تواند به کاهش فشار این بحران روی ضعیف‌ترین اعضای اقتصاد کمک کند.

میلیون‌ها نفر شغل خود را در همه‌گیری کرونا ازدست‌داده‌اند، اما مزایای بیکاری اغلب برای تأمین مخارج زندگی کافی نیستند، درحالی‌که اجاره‌ها بخش بزرگی از درآمد را در سراسر کشور می‌بلعد. با افزایش همه‌گیری، گرسنگی هم یک مشکل فزاینده شده است.

علاوه بر این، کارگران عمدتاً در مشاغل کم‌درآمد، خود را در معرض ابتلا به ویروس کرونا در محل کارشان قرار داده‌اند، شغل‌هایی ازجمله کازینوها، کارخانه فرآوری گوشت و انبارهای حمل‌ونقل شامل این موارد می‌شود.

به گفته اقتصاددانان پرداخت جایگزین دستمزد این کارگران ارزان نخواهد بود و به‌احتمال‌زیاد به معنای افزایش مالیات است.

 

*جهانی‌سازی و اتوماسیون بخش تولید را به چالش می‌کشد

جهانی‌شدن همراه با کاپیتالیسم و سرمایه‌داری است. این وضعیت پول و مردم را در سراسر جهان به حرکت درمی‌آورد.

چالش بزرگ برای سیاست‌گذاران مقابله با این است که چگونه این کارگران را تحت تأثیر قرار داده است. در سرمایه‌داری امروز، پول در بیشتر موارد مهم‌تر از کارگران تلقی می‌شود: اگر جابه‌جایی مشاغل به‌جای دیگر یا استفاده از ربات‌ها موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها شود، کار تمام است.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو امریکا، اوایل سال جاری گفته بود که اوضاع برای کارگران بهبود نیافته است و این نابرابری را تشدید کرده است.

این همه‌گیری نمونه‌ای از زندگی واقعی را ارائه داده است که نشان می‌دهد ربات‌ها بیمار نمی‌شوند، اما نیروی کار انسانی به بیماری مبتلا خواهند شد.

از طرفی هم دولت رفاه تنها به دادن مزایا مربوط نمی‌شود. این مورد همچنین به آموزش و مراقبت‌های بهداشتی هم تسری پیدا می‌کند. در جهانی که ماشین‌آلات به‌طور فزاینده شغل افراد را در اختیار می‌گیرند، نسل بعدی باید آموزش‌ها و مهارت‌های مورد لازم برای منطبق شدن با آن را یاد بگیرد.

 

*بدهی بیشتر از هر زمان دیگری

کاپیتالیسم تنها نحوه برخورد یک کشور با مردم و کارگرانش نیست، این نظام نحوه برخورد با پول را هم مشخص می‌کند.

کووید، هزینه دولت‌ها را به‌جایی رسانده است که قبلاً هرگز رخ نداده بود. حالا کسری بودجه در کشورها در سراسر جهان در حال رشد است.

دفتر بودجه کنگره امریکا پیش‌بینی کرده است که کسری بودجه فدرال ایالات‌متحده در پایان سال، 3.3 تریلیون دلار خواهد بود که بیش از سه برابر میزان سال 2019 است.

کریستین دسان، استاد حقوق هاروارد می‌گوید: بدهی ممکن است یکی از برجسته‌ترین خصوصیات نظام سرمایه‌داری امروز باشد. در دنیای پس از همه‌گیری، سیاست‌گذاران مجبورند زندگی با بارهای سنگین بدهی را بپذیرند و یا با بازنگری کامل سیستم موجود روبه‌رو شوند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر