آیا بازار مسکن باافزایش قیمتی رو به رو می شود؟

برنامه ریزی پیمانکاران ساختمانی برای تابستان گرم مسکن

تاريخ 1399/07/05 ساعت 11:19

افزایش 60درصدی قیمت مسکن در 6‌ماه امسال، فقط یکی از نشانه‌های ورود پول به بازار مسکن است که انتظار می‌رود با توجه به تداوم ریزش قیمت سهام در بورس و ادامه‌دار بودن سقوط ارزش ریال، این ورود پول به بازار مسکن در ماه‌های آینده نیز کم‌وبیش ادامه داشته باشد

آمارهای رسمی نشان می دهد طی فصل بهار 99 بخش عمده معاملات بازار زمین و ساختمان کلنگی مسکونی افزایش یافته و تعداد معاملات از 13هزار فقره در پاییز98 به 23هزارو 500معامله در بهار99 رسیده است. اعداد و رقم هایی که نشان می دهد بسازبفروش ها و پیمانکاران ساختمانی برای ماه های آینده و به خصوص بهار و تابستان 1400 که معمولا تقاضای مسکن افزایش پیدا می کند، برنامه ریزی کرده اند. این موضوع زمانی جدی تر می شود که به آمارها نگاهی دقیق تر داشته باشیم و متوجه شویم که متراژ خانه های کلنگی معامله شده خیلی بالا نیست و بیشتر متناسب با واحدهای کوچک ساز است که باتوان متقاضایان بازار همخوانی بیشتری دارد. به اعتقاد کارشناسان فعال شدن بسازبفروش ها و پیمانکاران ساختمانی برای آماده کردن خانه های مسکونی در بهار و تابستان آینده نشان دهنده موج جدیدی از افزایش قیمت مسکن می تواند باشد.

معاملات زمین یا ساختمان مسکونی کلنگی از پاییز 98 تا بهار امسال، یکباره افزایش قابل‌توجهی پیدا کرده است. به‌خصوص که میانگین متراژ پروانه‌های ساختمانی صادر شده در 2 فصل گذشته نیز با ساخت مجتمع‌های مسکونی جمع‌وجور و متناسب با الگوی مصرف مطابقت دارد. از سوی دیگر کارشناسان می گویند افزایش مصالح ساختمانی و هزینه ساخت جدای از تورم کشورعملا رشد قیمت فروش مسکن در تابستان را بسیار قطعی می کند. براساس آمارها در بهار امسال متوسط قیمت یک دستگاه آسانسور با 81.8درصد افزایش نسبت به سال قبل بیشترین رشد را تجربه کرده و متوسط قیمت هر دستگاه آبگرمکن دیواری نیز با افزایش 71درصدی مواجه شده است. همچنین میانگین قیمت سایر نهاده‌های پرمصرف ساختمان‌سازی اعم از صفحه‌ستون 2. 63 درصد، پوکه معدنی سبک 62.2درصد، پروفیل درب و پنجره 53.3درصد، موزائیک 52.3، میلگرد 50درصد، ورق گالوانیزه 42.8درصد و بتن حدود 30درصد افزایش داشته است. افزایش 60درصدی قیمت مسکن در 6‌ماه امسال، فقط یکی از نشانه‌های ورود پول  به بازار مسکن است که انتظار می‌رود با توجه به تداوم ریزش قیمت سهام در بورس و ادامه‌دار بودن سقوط ارزش ریال، این ورود پول به بازار مسکن در ماه‌های آینده نیز کم‌وبیش ادامه داشته باشد و به همین نسبت به رشد قیمت مسکن دامن بزند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر