بحران کرونا اقتصاد هند را کاملا فلج کرده‌است

هند غم‌زده

تاريخ 1400/07/24 ساعت 12:27

نه‏ تنها هند آسیب جانی فراوانی از موج دوم کرونا دید، بلکه تعطیلی‌های سال 2020 هم کمر اقتصاد این کشور را شکستند و در حال حاضر نه مسیر روشنی برای سلامت هند قابل مشاهده است، نه برای اقتصادش.

ترجمه نسیم بنایی/ اکونومیست/آینده نگر

علایم ترکیبی پیچیده دارند؛ شامل کُند شدن، بی‌حالی عمومی، افسردگی و ناتوانی در تمرکز می‌شوند. چیزی شبیه به کووید طولانی‌مدت با این تفاوت که قربانی این نوع خاص از بهبود به تاخیر افتاده از ویروس، یک شخص نیست، بلکه کل اقتصاد هند است.

تا پایان ماه ژوئن تقریبا 4 میلیون هندی از کووید-19 جان باختند. البته این عدد مربوط به گزارش‌های واقعی اکونومیست است و چیزی ده برابر اعداد رسمی را نشان می‌دهد. این عدد نشان می‌دهد که ویروس در هند بسیار کشنده‌تر از کشورهایی ثروتمند چون بریتانیا و آمریکا است که گرچه به شدت با کرونا برخورد کردند اما نرخ مرگ‌ومیرشان تقریبا شبیه به هند، پیش از رسیدن موج دوم مرگبار کرونا، است. پس جای تعجب هم ندارد که این کشور برای برگشتن به مسیر اصلی خود با دشواری‌های فراوانی روبه‌رو است.

یکی دیگر از مسائلی که هند را متمایز می‌کند ضربه‌ سهمگینی است که اقتصاد این کشور خورده. در حالی‌که اقتصاد کشورهای ثروتمندتر در مسیر بازگشت قرار گرفته‌است، هند هنوز هم درگیر بی‌کاری مداوم، تورم بسیار بالا، تقاضای ضعیف و افت شدید پس‌اندازها و سرمایه‌گذاری‌هاست. بسیاری از این مشکلات از پیش از کووید-19 هم وجود داشتند اما توسط آن بدتر شدند. کمپین واکسیناسیون این کشور هم مانند آمبولانسی که در ترافیک بمبئی گیر کرده‌است به کندی پیش می‌رود و مسیر بازگشت این کشور به سلامت بهتر طولانی‌تر و دردناک‌تر از دیگر کشورهاست.

برای درک این مسئله نیراژ وورا، فروشنده لوازم خانگی در بمبئی، پایتخت مالی هند، را در نظر بگیرید. طی تعطیلی اجباری ملی در سال گذشته حقوق او از 26 هزار روپیه در ماه (348 دلار) به 14 هزار روپیه کاهش پیدا کرد. در بهار سال جاری پدرش به ویروس کرونا مبتلا شد و هزینه‌های درمان او به حدی بالا رفت که هم او هم خواهرش مجبور شدند به حساب‌های سپرده ثابت خود دست بزنند. زمانی ‌که این پول هم کم آمد، او به مشتریانی رو کرد که اعتمادشان را جلب کرده‌بود و کمک‌های آن‌ها باعث شد او بتواند از پس هزینه درمان 280 هزار روپیه‌ای بربیاید.

خانواده وورا در حال حاضر خوب هستند اما داروهای پدرش کماکان ماهانه 3 الی 4 هزار روپیه را در خود می‌کشد، و به اضافه آن 5 هزار روپیه اجاره دارد و بدهی‌هایی که طی مدت درمان بالا آمده‌اند. خود او که حالا همیشه خانه را با ماسک و دستکش و ضدعفونی‌کننده ترک می‌کند می‌گوید: «اصلا نمی‌فهمم پول کی به