دانش مدیریت مالی برای مدیران غیرمالی / قسمت چهارم (تفاوت حسابداری نقدی و تعهدی)

منطق ثبت رویدادهای حسابداری چیست؟ رویکرد حسابداری نقدی با رویکرد حسابداری تعهدی چه تفاوت‌هایی دارند؟ میرحسین ملایری، مشاور اصلاح ساختار مالی بنگاه‌ها در معاونت کسب‌وکار اتاق بازرگانی تهران در چهارمین ویدئو از رشته ویدئوهای آموزش دانش مدیریت مالی برای مدیران غیرمالی به مساله اصول و مفاهیم حسابداری و تفاوت‌های حسابداری نقدی و تعهدی می‌پردازند. این ویدئوی کوتاه را با سرعت و کیفیت دلخواه مشاهده کنید.
تاریخ انتشار: 1400/03/23
 
 

تاریخ انتشار: 1400/03/09
 
 


د️انش مدیریت مالی برای مدیران غیرمالی / قسمت سوم (تفاوت مدیریت مالی با حسابداری)

مدیریت مالی چیست و نقش مدیر مالی چیست؟ آیا نقش مدیرمالی در حسابداری بنگاه خلاصه می‌شود؟ مدیر مالی بنگاه را از ریسک‌های پیش رو و بازدهی فعالیت‌ها آگاه می‌کند. حسابداری و حسابرسی در یک بنگاه عموماً نگاه گذشته‌نگر دارند و مسیر پیموده شده را بررسی می‌کنند اما مدیریت مالی غالباً معطوف به آینده است و نگاه آینده‌نگر دارد. میرحسین ملایری، مشاور اصلاح ساختار مالی بنگاه‌ها در معاونت کسب‌وکار اتاق بازرگانی تهران در سومین ویدئو از رشته ویدئوهای آموزش دانش مدیریت مالی برای مدیران غیرمالی در مورد وظایف و مسئولیت‌های مدیران مالی و گستره اثرگذاری تصمیم‌ها و مشاوره‌های آنان توضیح می‌دهد.
تاریخ انتشار: 1400/03/09
 
 


مدیریت مالی برای مدیران غیرمالی / قسمت دوم (سودآوری)

آیا از میزان سودآوری سازمان خود رضایت دارید؟ آیا سازمان شما اساساً در حال سودآوری است؟ میزان سود نسبی سازمان شما نسبت به سایر رقبا در صنعتی که در آن فعال هستید، چگونه است؟ تفاوت سود حسابداری و سود اقتصادی چیست؟ میرحسین ملایری، مشاور اصلاح ساختار مالی بنگاه‌ها در معاونت کسب‌وکار اتاق بازرگانی تهران در دومین ویدئو از رشته ویدئوهای آموزش مدیریت مالی برای مدیران غیرمالی در مورد تمام این سوال‌ها توضیح می‌دهد. این ویدئوی کوتاه را با سرعت و کیفیت دلخواه ببینید و بشنوید.
تاریخ انتشار: 1400/03/09
 
 


مدیریت مالی برای مدیران غیرمالی / قسمت اول

میرحسین ملایری، مشاور اصلاح ساختار مالی شرکت‌ها در معاونت کسب‌وکار اتاق بازرگانی تهران در نخستین ویدئوی کوتاه آموزشی «مدیریت مالی برای مدیران غیرمالی» در مورد فرآیند تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری و نحوه پردازش داده و تبدیل آن به اطلاعات و دانش برای تصمیم‌گیری، مباحث اولیه را مطرح می‌کند و راه‌های ارتباط با معاونت کسب‌وکار اتاق تهران را بیان می‌کند.
تاریخ انتشار: 1400/02/23
 
 


تشریح طرح بنای ایران (بخش سوم پرسش و پاسخ)

تعدادی از تدوین‌کنندگان «طرح بنای ایران» که از آن به عنوان بسته نجات اقتصاد ایران و راهی برای مقابله با چالش‌های جدی و عمیق اقتصاد ایران یاد می‌کنند، در نشستی با حضور رئیس و دبیرکل اتاق بازرگانی تهران در مورد این طرح توضیحاتی ارائه کردند و از راهکارهای پیشنهادی علاوه بر تبیین بحران‌های موجود گفتند. در این ویدئو بخش سوم پرسش‌های مطرح شده در مورد این طرح و پاسخ تدوین‌کنندگان به آن را می‌توانید با سرعت و کیفیت دلخواه مشاهده کنید.
تاریخ انتشار: 1400/02/23
 
 


تشریح طرح بنای ایران (بخش دوم پرسش و پاسخ)

تعدادی از تدوین‌کنندگان «طرح بنای ایران» که از آن به عنوان بسته نجات اقتصاد ایران و راهی برای مقابله با چالش‌های جدی و عمیق اقتصاد ایران یاد می‌کنند، در نشستی با حضور رئیس و دبیرکل اتاق بازرگانی تهران در مورد این طرح توضیحاتی ارائه کردند و از راهکارهای پیشنهادی علاوه بر تبیین بحران‌های موجود گفتند. در این ویدئو بخش دوم پرسش‌های مطرح شده در مورد این طرح و پاسخ تدوین‌کنندگان به آن را می‌توانید با سرعت و کیفیت دلخواه مشاهده کنید.
تاریخ انتشار: 1400/02/23
 
 


تشریح طرح بنای ایران (بخش اول پرسش و پاسخ)

تعدادی از تدوین‌کنندگان «طرح بنای ایران» که از آن به عنوان بسته نجات اقتصاد ایران و راهی برای مقابله با چالش‌های جدی و عمیق اقتصاد ایران یاد می‌کنند، در نشستی با حضور رئیس و دبیرکل اتاق بازرگانی تهران در مورد این طرح توضیحاتی ارائه کردند و از راهکارهای پیشنهادی علاوه بر تبیین بحران‌های موجود گفتند. در این ویدئو بخش اول پرسش‌های مطرح شده در مورد این طرح و پاسخ تدوین‌کنندگان به آن را می‌توانید با سرعت و کیفیت دلخواه مشاهده کنید.
تاریخ انتشار: 1400/02/23
 
 


گام به گام با اصلاحات اقتصادی ایران

سید محمد صادق‌الحسینی، تحلیلگر اقتصاد و از دست‌اندرکاران تدوین «طرح بنای ایران»، در نشست معرفی و تشریح این طرح مطالعاتی که در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، به برخی کاستی‌ها در مدیریت اقتصاد ایران اشاره کرد و گفت:‌ طی چند دهه اخیر، اقتصاد ایران اداره نشده و بلکه می‌توان این تعبیر را به کار برد که اقتصاد ایران مصرف شده است. بنابراین، اکنون فرصتی نمانده است. در حالی که 50 سال گذشته، فرصت خوبی بود که کشور توسعه پیدا کند. ویدئوی سخنان صادق‌الحسینی را با سرعت و کیفیت دلخواه ببینید.
تاریخ انتشار: 1400/02/23
 
 


بی‌خبری نامزدهای ریاست‌جمهوری از چالش‌های اقتصاد کشور

مسعود خوانساری،رئیس اتاق بازرگانی تهران، در نشست معرفی و تشریح «طرح بنای ایران» که در اتاق تهران برگزار شد، طی سخنانی هدف از تهیه این طرح مطالعاتی را بیان واضح و شفاف چالش‌های مهم اقتصاد ایران در سطح عمومی و نیز پاسخگویی نامزدهای ریاست جمهوری درباره نحوه مواجهه آنها با این چالش‌ها عنوان کرد. مسعود خوانساری در این باره گفت: افراد زیادی برای انتخابات ریاست‌جمهوری نامزد شده‌اند که برابر اطلاعات موجود بیش از 60 نفر آنها شرایط اولیه اعلام شده برای حضور در انتخابات را دارند. با این حال فکر می‌کنم اگر ثبت‌نام‌کنندگان اطلاع کافی از وضعیت چالش‌های اقتصادی کشور داشتند، تعداد نامزدهای این دوره انتخابات، تک‌رقمی می‌شد. ویدئوی سخنان مسعود خوانساری را با کیفیت و سرعت دلخواه ببینید.
تاریخ انتشار: 1400/02/23
 
 


نارسایی‌های انتخاباتی کشور (طرح بنای ایران)

علی ملکی، رئیس پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف در نشست تشریح «طرح بنای ایران» که در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، «فقدان نظام حزبی منسجم» و نیز «فرصت اندک معرفی کاندیداها» را از جمله مهم‌ترین نارسایی‌های انتخابات‌های ریاست جمهوری در ایران برشمرد و گفت: پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه شریف در دولت‌های مختلف پیشنهادات خود را برای اصلاح امور ارائه کرده‌است، اما در این دوره تلاش کردیم که پیشنهادات خود را در آغاز یک دوره ریاست‌جمهوری که در قالب طرح بنای ایران تهیه شده ارائه کنیم که البته مطالبات بخش خصوصی نیز در آن لحاظ شده است. ویدئوی کوتاه سخنان علی ملکی را با سرعت و کیفیت دلخواه ببینید.
تاریخ انتشار: 1400/02/23
 
 


پنج اولویت اقتصادی دولت آینده

علی مروی، اقتصاددان و مدیر اندیشکده کسب‌و‌کار شریف، در نشست معرفی و تشریح «طرح بنای ایران» که در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، با بیان اینکه دهه 90 خورشیدی، فرصت از دست رفته و سوخت شده برای کشور است، گفت: طی این دهه، میانگین سرانه قدرت خرید ایرانیان حدود 40 درصد کاهش پیدا کرد و آمارهای دیگر نیز برای بروز یاس و نا امیدی وجود دارد، اما باور داریم که فرصت‌های طلایی برای اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، از دل شرایط بحرانی به دست خواهد آمد و طرح بنای ایران، با این هدف تدوین و امروز ارائه شده‌است. ویدئوی کامل سخنان علی مروی را با سرعت و کیفیت دلخواهتان مشاهده کنید.
تاریخ انتشار: 1400/02/23
 
 


ابزار ضد تحریم شاهراه‌های تجاری

آرش رئیسی‌نژاد، عضو هیات علمی دانشگاه تهران، در نشست معرفی و تشریح «طرح بنای ایران» که در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، به توضیح درباره اولویت ارتقای جایگاه بین‌المللی ایران و به طور مشخص، دیپلماسی راه که در طرح بنای ایران به آن اشاره شده است، پرداخت. وی با یادآوری اینکه، طی چهار سال آینده، با توجه به رقابت شدید میان ایالات متحده آمریکا و چین و همچنین خروج حتمالی آمریکا از منطقه خاورمیانه، ایران دیگر زیر ضرب فشارهای سهمگین بین‌المللی نخواهد بود، گفت: با این حال، از این فرصت باید نهایت استفاده را برد و با کنار گذاشتن ابزاری به مانند دلارهای نفتی و خرج آن در اقتصاد کشور، باید به سایر کنش‌های بی‌بدیل ایران در منطقه از جمله دیپلماسی راه روی آورد. ویدئوی کوتاه سخنان رئیسی‌نژاد را با سرعت و کیفیت دلخواه ببینید.
تاریخ انتشار: 1400/02/23
 
 


تشریح برنامه‌های وزارت صمت برای تحقق شعار سال

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در بیست و سومین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران به ارائه توضیحاتی در ارتباط با برنامه‌های این وزارتخانه برای بهبود فضای کسب‌و‌کار و رفع موانع واحدهای تولیدی طی سال جاری پرداخت.
تاریخ انتشار: 1400/02/22
 
 


طرح بنای ایران / بسته نجات اقتصاد ایران

علی مروی، اقتصاددان و مدیر اندیشکده حمکرانی شریف، در نشست بیست‌ودوم هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، عنوان کرد که با همکاری و همراهی گروهی از اقتصاددانان و نخبگان کشور در حال تدوین «طر ح بنای ایران» است که به گفته وی بسته نجات اقتصاد کشور خواهد بود. او در سخنرانی خود در این نشست به تشریح وضعیت کنونی اقتصاد کشور و بخش‌های از این بسته نجات پرداخت و هشدار داد که با توجه به این که رشد اقتصادی میانگین 10 سال اخیر تقریبا صفر و میانگین نرخ تورم 18 درصد بوده است، بنیان‌های اقتصادی کشور به شدت آسیب دیده و در معرض از بین رفتن است. علی مروی تاکید کرد که برای مطالعات این گروه، حداقل پنج هدف سیاستی «مهار پایدار تورم»، «مقابله با فساد»، «ارتقای جایگاه بین‌المللی کشور»، «ایجاد رشد اقتصادی و فقرزدایی غیرتورمی» باید در دستورکار دولت بعد قرار گیرد و برنامه‌ای جامع برای تحقق آن تدوین شود.
تاریخ انتشار: 1400/02/06
 
 


خدمات مشاوره مدیریت مالی

معاونت کسب‌وکار اتاق بازرگانی تهران به تازگی در بین خدمات مشاوره‌ای متعدد خود، ارائه خدمات مشاوره مدیریت و اصلاح ساختار مالی شرکت‌ها را نیز گنجانده و به اعضا ارائه می‌دهد. میرحسین ملایری در این ویدئوی کوتاه درباره این مشاوره‌ها توضیح می‌دهد.
تاریخ انتشار: 1400/02/06
 
 


جهش تولید و حفظ ارزش پول ملی

رضا پدیدار، رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران با اشاره به شعار سال یعنی «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» تاکید کرد که این شعار تداوم مفهوم «جهش تولید» است که سال گذشته عنوان شد و بخش خصوصی می‌تواند در صورت رفع موانع آن را محقق کند. اما لازمه رسیدن به این شعار، باور ملی، اعتماد ملی و اعتبار ملی است.
تاریخ انتشار: 1400/01/13
 
 


پیکان سرنوشت ما

رضا پدیدار، رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران کتاب «پیکان سرنوشت ما» که به زندگی و کسب‌وکار احمد خیامی، بنیانگذار ایران ناسیونال (ایران‌خودرو) می‌پردازد را برای مطالعه پیشنهاد کرد. او معتقد است این روایات کتاب از تجربه بنیانگذار این بنگاه بزرگ می‌تواند در حوزه تولید صنعتی و توسعه آن بسیار به مدیران بخش خصوصی کمک کند.
تاریخ انتشار: 1400/01/11
 
 


نااطمینانی و نگاه دولت آینده به بخش خصوصی

عباس آرگون، نایب‌رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران یکی از اصلی‌ترین چالش‌های پیش روی فعالان بخش خصوصی در سال ۱۴۰۰ را «نااطمینانی» به‌واسطه تحریم، کرونا، تصمیمات خلق‌الساعه دولت، عدم ثبات در قوانین و قیمتگذاری دستوری و البته نوع نگرش دولت آینده به بخش خصوصی عنوان کرد.
تاریخ انتشار: 1400/01/11
 
 


«عدم قطعیت» مهمترین چالش بخش‌خصوصی است

حسن فروزان‌فرد، رئیس کمیسیون «حمایت قضایی و مبارزه با فساد» اتاق بازرگانی تهران «عدم قطعیت»، «تورم»، «ابهام در تعاملات بین‌المللی» و «آثار تصمیمات سیاسی بر اقتصاد» را از جمله چالش‌های عمده فعالان بخش خصوصی در سال ۱۴۰۰ برشمرد.
تاریخ انتشار: 1400/01/10
 
 


فقدان ثبات در تصمیم‌سازی‌ها

پویا فیروزی، دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره‌جنوبی، اصلی‌ترین چالش پیش روی فعالان و بنگاه‌های بخش خصوصی در سال ۱۴۰۰ را تداوم صدور بخشنامه‌های متعدد و بعضا متضاد در حوزه اقتصاد و تجارت دانست که مانع جذب سرمایه به عنوان اصلی‌ترین عامل رشد اقتصادی می‌شود.
تاریخ انتشار: 1400/01/10
 
 


دورنمای اقتصاد روشن نیست

مهدی پورقاضی، عضو سابق هیات نمایندگان اتاق تهران و رئیس انجمن گازهای صنعتی می‌گوید با وجود آنکه در کشور ما سیاستمداران هستند که وضعیت اقتصاد را تعیین می‌کنند؛ اکنون حتی آنها نیز منظره روشنی از آینده و روند مراودات کشور با دنیا ندارند. از نظر او «فقدان چشم‌انداز» اصلی‌ترین چالش پیش روی فعالان بخش خصوصی است.
تاریخ انتشار: 1400/01/07
 
 


تعطیلات نوروز با مطالعه چهار کتاب پیشنهادی

شهاب جوانمردی، نایب‌رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران، مطالعه چهار کتاب «هنر خوب زندگی کردن»، «بازی بی‌نهایت»، «بادبادک‌باز» و «مدیران و چالش‌های تصمیم‌گیری» را برای تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ را پیشنهاد کرد.
تاریخ انتشار: 1400/01/07
 
 


تامین مالی، عدم شفافیت و دولت بزرگ

فریال مستوفی، رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر ضرورت بسترسازی برای حمایت از آزادی اقتصادی و بهبود فضای کسب‌وکار، مهم‌ترین چالش‌های پیش روی فعالان بخش خصوصی را در سال ۱۴۰۰«تامین مالی»، «عدم شفافیت و فساد» و «بزرگ بودن دولت» دانست که باعث می‌شود فشار تحریم‌های داخلی از تحریم‌های خارجی فزونی یابد.
تاریخ انتشار: 1400/01/05
 
 


عدم‌قطعیت‌های بسیار در ۱۴۰۰

علیرضا کلاهی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با بیان این که مهمترین چالش بخش خصوصی در سال جدید «عدم‌قطعیت» است، تاکید کرد که در شرایط نااطمینانی، خلق ارزش رخ نداده و فقط سوداگری تشدید می‌شود.
تاریخ انتشار: 1400/01/05
 
 


دستیابی به اصول حیاتی موفقیت در نوروز ۱۴۰۰

عباس آرگون، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، برای تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ مطالعه کتاب «۲۵ اصل حیاتی موفقیت» نوشته «جک کانفیلد» را پیشنهاد کرد. به گفته وی، در این کتاب چگونگی هدف‌گذاری در زندگی مورد بازخوانی قرار گرفته و این کتاب به دنبال از بین بردن محدودیت‌ها است. این ویدئو را می‌توانید در صفحه رسمی اینستاگرام اتاق تهران نیز مشاهده کنید.
تاریخ انتشار: 1400/01/05
 
 


جدال بنگاه‌های تولیدی با غول تورم در ۱۴۰۰

سجاد غرقی، فعال معدنی و عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، تورم را چالش اصلی بنگاه‌ها و فعالان بخش خصوصی در سال ۱۴۰۰ دانست که به طور خاص بنگاه‌هایی را که محصول صادراتی ندارند، تحت تاثیر قرار می‌دهد. او هم‌چنین می‌گوید انطباق فعالان اقتصادی با تغییر رویکردهای اقتصاد سیاسی دولت در سال جدید دیگر چالش پیش روی بخش خصوصی کشور است.
تاریخ انتشار: 1400/01/03
 
 


بحران 1400 و آزمون تحول در کسب‌و‌کارها

شهاب جوانمردی، نایب‌رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران، در سال 1400 ابهام‌های ناشی از تغییرات فضای سیاسی و اقتصادی کشور، برای کسب‌و‌کارها بسیار جدی‌ است. در سال جدید، انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌روست و سمت‌و‌سوی دولت آینده و نگاه آن به بخش‌خصوصی و اقتصاد، بر ابهامات کسب‌و‌کارها افزوده است.
تاریخ انتشار: 1400/01/03
 
 


پیشنهاد مطالعه: پوست در بازی

حسن فروزان‌فرد، رئیس کمیسیون حمایت قضایی و مبارزه با فساد اتاق تهران، مطالعه کتاب «پوست در بازی» برای نوروز 1400 را پیشنهاد کرد. به گفته وی، این کتاب به مسئله عدم تقارن در تعاملات و پذیرش ریسک‌ها و دستاوردهایی که برای توسعه جامعه به وجود می‌آورد، می‌پردازد. توصیه نسیم نیکولاس طالب نویسنده کتاب «پوست در بازی»، این است که برای دستیابی به توسعه و عدالت، لازم است که همه بازیگران اصلی در این عرصه، پایشان در وسط میدان باشد و ریسک حضور در بازی و تصمیم‌گیری‌ها را بپذیرند و در شکست‌ها و موفقیت‌ها سهیم باشند.
تاریخ انتشار: 1399/12/27
 
 


پنج راهکار تحول دیجیتالی

اول با موسیقی شروع شد، بعد چاپ و نشر، خرده‌فروشی‌ها، کشاورزی، بانکداری، بیمه، بهداشت و درمان، حمل‌ونقل، معدنکاری، مخابرات و ... همه کسب‌وکارها با فناوری‌های دیجیتالی متحول شدند. تمام صنایع با ورود آشکارِ دیجیتال و مدل‌های کسب‌وکار جدید در حال دگرگونی هستند. شتاب دیجیتال باید مهم‌ترین اولویت بسیاری از مدیرعامل‌ها باشد. رهبران عصر دیجیتال، ناگزیر باید متفاوت از رهبران سنتی کسب‌وکارها باشند. این یک انتخاب نیست، یک ضرورت است. این ویدئوی کوتاه را که توسط مرکز نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران با همکاری روابط عمومی اتاقريال زیرنویس و دوبله شده است، ببینید و در مورد راهکارهای تحول دیجیتالی بیشتر بدانید.
تاریخ انتشار: 1399/12/26
 
 


پنجمین مراسم اهدای جایزه کارآفرینی امین‌الضرب توسط اتاق تهران

پنجمین دوره اهدای نشان و تندیس کارآفرینی امین‌الضرب، ویژه 137 سالگی اتاق بازرگانی تهران، روز سه‌شنبه 12 اسفند ماه 99 در تالار وحدت تهران برگزار شد و در آن 9 چهره کارآفرین، پیشکسوت و فعال اقتصادی و پژوهشگر اقتصادی معرفی شدند و با اهدای لوح، نشان و تندیس امین‌الضرب مورد تقدیر قرار گرفتند. http://www.tccim.ir/story/?nid=67369
تاریخ انتشار: 1399/12/20
 
 


فرصت‌سوزی‌ها در صنعت ماینینگ کشور

علیرضا کلاهی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، در سخنانی که در نشست اسفندماه هیات نمایندگان اتاق تهران ایراد شد، به فرصت‌سوزی در صنعت رمزارزها پرداخت و یادآور شد که ایران می‌توانست از ظرفیت رمزارزها علاوه بر عبور از تحریم‌های مالی و بانکی، برای ارزآوری استفاده کند. کلاهی توضیح داد که برای بخش عمده‌ای از تولید برق کشور متقاضی وجود ندارد و نیروگاه‌ها مجبور می‌شوند برای مقاطعی از سال، از مدار تولید خارج شوند. حال آنکه از این ظرفیت بلااستفاده می‌توان برای بهره‌مندی صنعت استخراج رمزارزها در داخل استفاده کرد..
تاریخ انتشار: 1399/12/19
 
 


بزرگان چنین ‌می‌کنند؟

فرزین فردیس، نایب‌رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران در نطق پیش از دستور خود در بیست‌ویکمین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران، با اشاره به بی‌توجهی سیاستگذاران به تبعات برخی تصمیم‌گیری‌ها به مصوبه‌ مجلس در بودجه ۱۴۰۰ مبنی بر افزایش حق‌السهم دولت از اپراتورهای ارائه‌دهنده خدمات مخابراتی به میزان ۱۰ درصد و پرداخت آن به سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر (ساترا)‌ برای تولید محتوا و شرکت مخابرات برای مقابله با اینترنت ماهواره‌ای انتقاد کرد و آن را موجب از بین رفتن نیمی از سود اپراتورها، کاهش سرمایه‌گذاری آنها در زیرساخت‌ها و تبعاتی چون کاهش اشتغال دانست.
تاریخ انتشار: 1399/12/19
 
 


تحول دیجیتالی و اثرگذاری بر کسب‌وکارها

در حال حاضر چهار ابَر روند در تحول دیجیتالی وجود دارد: ابر (Cloud)، کلان‌داده (Big Data)، موبایل و فناوری‌های اجتماعی. تحول دیجیتالی چیز جدیدی نیست اما از سال گذشته واقعا دنیای کسب‌وکار را به خود جلب کرد. گفته می‌شود در سال 2016 دوسوم مدیرعامل‌ها تحول دیجیتالی را محور راهبرد شرکت خود قرار داده‌اند. این ویدئوی کوتاه را که توسط مرکز نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران زیرنویس و آماده شده است را ببینید و در مورد تحول دیجیتالی بیشتر بدانید.
تاریخ انتشار: 1399/12/02
 
 


مراسم معرفی و تقدیر از صادرکنندگان نمونه استان چهارم اسفند برگزار می‌شود

محمد لاهوتی، رئیس دبیرخانه کارگروه انتخاب صادرکننده نمونه استان تهران اعلام کرد که با پایان یافتن بررسی پرونده‌ها و تایید نهایی کارگروه، 14 صادرکننده نمونه و شایسته تقدیر استان تهران، در مراسمی که به صورت حضوری (بسیار محدود) و مجازی برگزار می‌شود، روز دوشنبه چهارم اسفند ماه معرفی می‌شوند.
تاریخ انتشار: 1399/11/29
 
 


حمایت از رشد و توسعه وظیفه بانک مرکزی نیست

فرهاد نیلی، اقتصاددان و متخصص نظام‌ پولی و بانکی، ابراز امیدواری کرد که با اصلاح طرح قانون بانکداری که هم‌اکنون در مجلس در دست بررسی است، بانک مرکزی بتواند در قالب استاندارد خود، مسئولیت رفع تورم مزمن و سلامت بانک‌ها را عهده‌دار شود.
تاریخ انتشار: 1399/11/18
 
 


ظرفیت هوش مصنوعی

توسعه هوش مصنوعی تغییرات شگرفی در کسب‌وکارها، سبک زندگی و رفاه انسان‌ها شکل داده است. ماشین‌ها با بهره بردن از هوش مصنوعی آنچه را که انسان انجام داده، به پیش برنده و به ساحت‌هایی رسانده‌اند که برای کسی قابل پیش‌بینی نبود. هوش مصنوعی به طور ویژه در درمان بیماری‌ها، رفع معلولیت‌ها و محدودیت‌ها به‌طور غیرقابل مقایسه‌ای نسبت به گذشته پیشرفت کرده است. اکنون می‌توانیم با بهره‌گیری از ظرفیت‌های نامتناهی هوش مصنوعی نحوۀ انجام کارها و سازماندهی کسب‌وکارها را تغییر دهیم؛ به واسطۀ هوش مصنوعی توانمندی انسان در کشف دارو‌ها و واکسن‌ها بسیار بیشتر شده است. هوش مصنوعی نیرویی عظیم است که منافع زیادی برای فرد و جامعه دارد و ما می‌توانیم امیدوار باشیم که در زمانه پرشور فناوری، هم‌چنان بیشتر و بهتر از هوش مصنوعی برای بهبود کیفیت زندگی بشر استفاده کنیم.
تاریخ انتشار: 1399/11/16
 
 


مزیت نسبی ایران در صادرات حوزه فناوری اطلاعات

محمدرضا طلایی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، در حاشیه همایش اقتصادی ایران و اوراسیا به مزیت نسبی شرکت‌‌های ایرانی در بخش فناوری اطلاعات و تولید محتوای دیجیتال اشاره کرد و اینکه افزایش نرخ ارز، پتانسیل ارزآوری توسط این بخش را ارتقا ‌می‌بخشد. او همچنین‌ گفت که دولت با راه‌اندازی گمرک خدمات، تسهیلاتی را برای صادرکنندگان حوزه‌‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات فراهم آورده است.
تاریخ انتشار: 1399/11/16
 
 


بهره‌گیری از تجربیات کشور‌‌های پیشران در حوزه معدن

محمدرضا بهرامن، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در حاشیه همایش دیپلماسی اقتصادی ایران و اوراسیا به این نکته اشاره کرد که قزاقستان و روسیه از جمله کشورهای پیشران در حوزه معدن هستند و ایران ‌می‌تواند از‌ تجربیات آنها بهره بگیرد. او در عین حال، آموزش در حوزه معدن را یکی از زمینه‌‌های همکاری برشمرد و گفت که افزایش این همکاری زمانی اهمیت مضاعف ‌می‌یابد که بدانیم با توسعه صنعتی در جهان نیاز به محصولات معدنی افزایش ‌می‌یابد.
تاریخ انتشار: 1399/11/16
 
 


رتبه‌بندی شرکت‌‌ها برای ورود به بازار اوراسیا

علیرضا کلاهی صمدی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در حاشیه همایش دیپلماسی اقتصادی ایران و اوراسیا با اشاره به اینکه در زمان گشوده شدن بازارهای جدید در مقابل ایران، معمولا شرکت‌‌های زیرپله‌ای و تجار کم‌توان در این بازارها حضور یافته و به دلیل ضعف برند ملی، آسیب‌‌های عملکرد این شرکت‌‌ها دامن همه ایرانی‌‌ها را ‌می‌گیرد، این پیشنهاد را مطرح کرد که از طریق رتبه‌بندی شرکت‌‌ها با کمک تشکل‌‌ها، از بروز وقایعی که به اعتبار همه فعالان اقتصادی ایرانی آسیب ‌می‌رساند، جلوگیری به عمل آید.
تاریخ انتشار: 1399/11/16
 
 


ضرورت تغییر نگرش نهادهای دولتی به تجارت

علی‌محمد چوپانی، رئیس اتاق گرگان در ‌گفت‌وگو با استودیو اتاق تهران از ضرورت‌ تغییر نگرش دستگاه‌‌های دولتی اعم از وزارت امور خارجه و وزارت صنعت معدن و تجارت به تجارت به ویژه تجارت با اوراسیا سخن گفت و ابراز امیدواری کرد که با توجه به پیش‌بینی‌‌ها از تحولات سیاسی پیش رو، ایران بتواند اثر مثبتی را در منطقه اوراسیا بر جای بگذارد.
تاریخ انتشار: 1399/11/16
 
 


پیشنهاد سرمایه‌گذاری مشترک در زمینه معدن

سجاد غرقی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، در حاشیه همایش دیپلماسی اقتصادی ایران و اوراسیا‌ به اطلاعات ناکافی فعالان اقتصادی ایرانی از ظرفیت‌‌های تولید و تجاری کشور‌‌های‌ عضو اتحادیه اوراسیا اشاره و عنوان کرد که این کشورها از نظر برخورداری از ذخایر معدنی غنی بوده و از تکنولوژی بالایی در زمینه اکتشاف برخوردار هستند. عقیده او این است که ایران و اوراسیا ‌می‌توانند از طریق سرمایه‌گذاری مشترک، علاوه بر‌ تامین نیاز داخلی، ظرفیت‌‌های صادراتی نیز ایجاد کنند.
تاریخ انتشار: 1399/11/16
 
 


ضرورت به‌روزرسانی ساختارهای تجاری کشور

داود میرزاخانی، دستیار وزیر نیرو در اتحادیه اقتصادی اوراسیا، در ‌گفت‌وگو با روابط عمومی اتاق تهران، به این نکته اشاره کرد که طی ماه‌‌های گذشته، صادرات ایران به کشورهای عضو این اتحادیه حدود 250 میلیون دلار افزایش یافته و صادرات این کشور‌‌ها با ایران دچار کاهش شده است. او در بخش دیگری از سخنانش با دوربین استودیو اتاق تهران، بر ضرورت به‌روزرسانی ساختار‌‌های تجاری کشور تاکید کرد.
تاریخ انتشار: 1399/11/16
 
 


فعالان صنعت غذا ‌می‌توانند تراز منفی را مثبت کنند

احمدرضا فرشچیان، رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تهران در حاشیه همایش ایران و اوراسیا به به تراز منفی ایران در مبادله با کشورهای این منطقه اشاره و عنوان کرد که فعالان اقتصادی به ویژه در صنایع غذایی با پیشرفت‌‌هایی که در این صنعت ایجاد کرده‌اند ‌می‌توانند این تراز منفی را به سمت‌ مثبت شدن سوق دهند.
تاریخ انتشار: 1399/11/15
 
 


غفلت از بازارهای صادراتی منطقه

محمدرضا نجفی‌منش، رئیس کمیسیون «بهبود محیط کسب وکار و رفع موانع تولید» اتاق بازرگانی تهران در حاشیه همایش دیپلماسی اقتصادی ایران و اوراسیا با اشاره به اینکه ایران در سال‌های گذشته به فرصت‌های صادراتی کشورهای اطراف خود به طور شایسته توجه نشان نداده است، می‌گوید که بازار ایران اشباع شده و برای ادامه تولید باید به بازارهای صادراتی اندیشید. او پیشنهاد کرد که شرکت‌های کوچک و متوسط با راه‌اندازی شرکت‌های مدیریت صادرات، نسبت به ورود به بازار اوراسیا اقدام کنند.
تاریخ انتشار: 1399/11/15
 
 


رویدادی مهم در یکصد سال اخیر

کامبیز میرکریمی، نایب‌رئیس اتاق ایران و روسیه، اجرایی شدن موافقت‌نامه تجارت ترجیحی ایران و کشور‌های عضو اتحادیه اوراسیا را به عنوان یکی از مهترین رویدادهای یکصد سال اخیر در حوزه تجارت خارجی کشور توصیف می‌کند و می‌گوید که تقویت زیرساخت‌هایی چون، کریدور شمال- جنوب، سرمایه‌گذاری در جاده‌های منتهی به کشور‌های حوزه اوراسیا، توسعه خط‌آهن مرتبط و تقویت خطوط کشتیرانی دریای خزر می‌تواند در تحقق اهداف این موافقت‌نامه موثر واقع شود.
تاریخ انتشار: 1399/11/15
 
 


اولویت صادرات محصولات هیدروکربوری به اوراسیا

رضا پدیدار، رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران که ریاست پانل انرژی همایش دیپلماسی اقتصادی ایران و اوراسیا را برعهده داشت در حاشیه این همایش به این نکته اشاره کرد که ایران می‌تواند ظرفیت تولید محصولات هیدروکربوری خود را از70 میلیون تن به 100 میلیون تن برساند و صادرات این محصولات به منطقه اوراسیا را به عنوان یکی از اولویت‌های صادراتی خود قرار دهد. او همچنین بهره‌گیری از مکانیزم تهاتر و ایجاد خط اعتباری میان ایران و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا را به عنوان راهکارهایی برای تسهیل مبادلات برشمرد.
تاریخ انتشار: 1399/11/15
 
 


راهکارهایی برای توسعه مراودات ایران و اوراسیا

فریال مستوفی، رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران در گفت‌وگو با روابط عمومی اتاق تهران به این نکته اشاره کرد که موانع موجود در مسیر نقل و انتقالات پولی، بیش از همه شرکت‌های کوچک و متوسط را که عمدتاً عضو اتاق هستند، دچار مشکل کرده و اتاق تهران در پی آن است که راه‌حلی برای رفع این مساله بیاید. او استفاده از رمزارزها، تهاتر و ایجاد صندوق مشترک میان ایران و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا را برای توسعه مراودات پیشنهاد کرد.
تاریخ انتشار: 1399/11/15
 
 


راه هموار صادرات به ارمنستان

هرویک یاریجانیان، رئیس اتاق مشترک ایران- ارمنستان در حاشیه همایش دیپلماسی اقتصادی ایران و اوراسیا به این نکته اشاره کرد که روابط ایران و ارمنستان در بهترین شرایط خود قرار دارد و انتظار این است که حجم مبادلات تجاری دو کشور از 400 میلیون دلار به یک میلیارد دلار برسد. او هم‌چنین گفت که به دلیل ممنوعیت ورود کالاهای ترکیه‌ای به ارمنستان، راه برای ورود کالاهای ایرانی به این کشور گشوده شده است.
تاریخ انتشار: 1399/11/15
 
 


خدمات بانکی و ارزی به صادرکنندگان

افشین خانی، رئیس اداره کل ارز بانک صادرات در حاشیه همایش دیپلماسی اقتصادی ایران و اوراسیا در گفت‌و‌گو با روابط عمومی‌اتاق تهران به این نکته اشاره کرد که شعبه بانک صادرات در تاشکند پایتخت ازبکستان می‌تواند امکاناتی را برای نقل و انتقال وجوه فعالان اقتصادی در اختیار آنان قرار دهد.
تاریخ انتشار: 1399/11/15
 
 


تمایل مردم قرقیزستان به کالاهای ایرانی

آواز بیک عبدالرزاق‌اف، سفیر قرقیزستان در ایران، زمانی که در حاشیه همایش ایران و اوراسیا، در مقابل دوربین استودیوی اتاق تهران قرار گرفت از علاقمندی مردم قرقیزستان به کالاهای ایرانی سخن گفت. او در این گفت‌وگو با اشاره به اینکه با همه‌گیری کرونا، حجم تجارت ایران و قرقیرستان به نصف کاهش یافته است، ابراز امیدواری کرد که با آغاز واکسیناسیون در منطقه، مراودات دو کشور به حالت قبل بازگردد.
تاریخ انتشار: 1399/11/15
 
 


ضرورت تسهیل در رویه‌های گمرکی

مهدی میراشرفی، رئیس‌کل گمرک در گفت‌وگو با روابط عمومی اتاق تهران به این نکته اشاره کرد که ایجاد دروازه مشترک گمرکی میان ایران و اتحادیه اوراسیا، شناسایی و معرفی فعالان اقتصادی مجاز، تبادل الکترونیکی اظهارنامه‌های وارداتی و صادراتی کشورهای طرف پیمان و هوشمندسازی فرایند‌های گمرکی می‌تواند به تسهیل و اجرای بهتر موافقت‌نامه ترجیحی ایران و اتحادیه اوراسیا کمک کند و البته این کشور‌ها، گام‌هایی برای برقراری این امکانات برداشته‌اند.
تاریخ انتشار: 1399/11/15
 
 


پیش به سوی تجارت آزاد

حمید زادبوم، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران می‌گوید که اتحادیه اوراسیا مجوز مذاکرات برای برقراری تجارت آزاد با ایران را در دسامبر 2020 دریافت کرده و هیات وزیران ایران نیز اخیرا مجوز آغاز این مذاکرات را به سازمان توسعه تجارت اعطا کرده است. او پیش‌بینی کرد که در دو سال آینده متن توافقنامه تجارت آزاد میان ایران و اتحادیه اوراسیا، نهایی شود و پس از آن این توافق اجرایی شود و تعرفه حدود 80 درصد کالاهای مورد مبادله به سمت صفر شدن حرکت کند.
تاریخ انتشار: 1399/11/15
 
 


فرصت کشت فراسرزمینی

حسن فروزان‌فرد، رئیس کمیسیون «حمایت قضایی و مبارزه با فساد» اتاق بازرگانی تهران در حاشیه همایش دیپلماسی اقتصادی ایران و اوراسیا این نکته را مورد اشاره قرار داد که تجارت ترجیحی ایران و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، بیشتر معطوف به مبادله محصولات کشاورزی و نهاده‌هاست اما ایران می‌تواند برای تامین محصولات کشاورزی خود با هزینه کمتر، کشت فراسرزمینی در این کشور‌ها را مورد توجه قرار دهد.
تاریخ انتشار: 1399/11/11
 
 


عصر هوش مصنوعی

ما به سمت عصر تسلط هوش مصنوعی در حرکتیم، زمانی که کسب‌وکارها برای افزایش بهره‌وری و کارایی و انجام کارهایی که تاکنون بی‌سابقه بوده است، از هوش مصنوعی سود می‌برند و ارزش‌های جدید خلق می‌کنند. در این میان علوم اعصاب رفتاری یا شیوه تعامل انسان و ماشین از اهمیت زیادی برخوردار است و بیش از همه دچار تحول خواهد شد. ما با پیدایش انواعی از فناوری مواجه هستیم که اگرچه هنوز نمی‌توان گفت احساسات انسانی دارند اما در نهایت توانایی نتیجه‌گیری مشابه انسان عاطفی دارند.
تاریخ انتشار: 1399/11/05
 
 


در ستایش تحول

آیا می‌خواهید بدانید فناوری چه تحولاتی در کسب‌وکار ایجاد کرده است؟ آیا علاقه دارید با چند مصداق عینی از تحولات دیجیتال در کسب‌وکارها، به اوج رساندن یا ورشکست کردن آنها آشنا شوید؟ دنیا در حال تحول به سمت دیجیتال است؛ در 1930 دانش دنیا هر 30 سال دو برابر می‌شد اما این نرخ در 2010، به هر 11 ساعت کاهش یافت. در سال 2003، شرکت بلاکباستر بزرگ‌ترین فروشگاه کرایه‌ فیلم در آمریکا با هزاران مرکز فروش بود و نتفلیکس به تازگی یک میلیون مشترک جذب کرده بود. در سال 2010، بلاکباستر ورشکست شد اما نتفلیکس به‌عنوان یک بنگاه پیشرو در بازار فیلم بیش از 20 میلیون مشترک داشت. تحول دیجیتال درباره‌ تأثیر واقعیت دیجیتال رو کسب‌وکار دنیای واقعی است. دیجیتالی کردن، بازارهای جدیدی را ایجاد می‌کند؛ بازارهایی که نیاز به درک نوینی از ارتباطات کسب‌وکار دیجیتال دارند.
تاریخ انتشار: 1399/10/30
 
 


دنیای آینده کسب و کار

چرا باید با بیشترین سرعت به سمت تحول دیجیتال حرکت کنید؟ فناوری اطلاعات از گذشته تاکنون، پیشرفت زیادی کرده اما آن سیستم‌ها امروز قدیمی به نظر می‌رسند. حالا زمان تحول دیجیتالی در دنیای کسب‌وکار فرا رسیده است. در عصر اینترنت، زنجیره‌ ارزش‌ به‌کلی تغییر کرده و تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان به طور مستقیم با هم در ارتباط هستند. حالا عصر مدل‌های جدید کسب‌وکار است. در دنیای دیجیتال، فناوری اطلاعات فقط یک ابزار نیست بلکه بخش مرکزی و حیاتی برای رشد هر شرکتی است. اکنون هر شرکتی باید آماده باشد که با بیشترین سرعت به سمت تحول دیجیتال حرکت کند.
تاریخ انتشار: 1399/10/22
 
 


انقلاب صنعتی چهارم

همه با اولین انقلاب صنعتی در اواخر قرن 18 و اختراع ماشین بخار آشنا هستند؛ اما انقلاب صنعتی فقط یکبار رخ نداد. صنعت تاکنون سه انقلاب بزرگ را تجربه کرده است و اکنون در آستانه انقلاب چهارم صنعتی قرار داریم؛ انقلابی که نتیجه ظهور فناوری‌های نوین است که راه‌حل‌هایی تازه و مدرن برای سخت‌ترین چالش‌ها و مشکلات ارائه می‌کند و احتمالا رشد بی‌سابقه‌ای را در تولید کالا رقم می‌زند. آیا آماده ورود به دوران انقلاب صنعتی چهارم هستید؟
تاریخ انتشار: 1399/10/13
 
 


تحول سازمانی

در تحول فردی و سازمانی عوال موثری دخالت دارند که سهم اثرگذاری هر کدام متفاوت است. اگر روی عواملی که سهم اثرگذاری آنها اندک است تمرکز و از عوامل حیاتی در ایجاد تحول غفلت کنیم، با وجود صرف زمان و هزینه، به نتیجه دلخواه نزدیک هم نمی‌شویم. مساله اول در تحول فردی و سازمانی، شناخت عوامل مختلف و میزان تاثیر آنها در رسیدن به هدف است. اگر تلاش کرده‌اید به هدف نرسیده‌اید، لازم است یکبار دیگر به عوامل و میزان اثرگذاری آنها دقت کنید.
تاریخ انتشار: 1399/10/07
 
 


تحول دیجیتالی، مسابقه فناوری

تحول دیجیتالی، یک ضرورت راهبردی نوین و امری الزامی برای کسب‌وکارها در مسابقه‌ فناوری دیجیتالی است. از این رو تمام کسب‌وکار‌ها در حال به‌سازی دیجیتالی هستند. اکثر شرکت‌ها متوجه شده‌اند که فناوری دیجیتال از این جهت بسیار مهم است که باعث خلق مزیت رقابتی می‌شود. رهبران کسب‌وکار‌ها در تلاشند تا تحول دیجیتالی را به فرصتی برای کسب‌وکارشان تبدیل کنند اما همه شرکت‌ها در این امر موفق نیستند؟ چرا؟
تاریخ انتشار: 1399/09/30
 
 


صف‌شکنی دیجیتالی

براساس یک مطالعه ۷۰ درصد مدیران اعتقاد دارند که تا سه سال آینده صف‌شکنی دیجیتالی اثری عظیم بر کسب‌وکارشان خواهد گذاشت. این پیش‌بینی وجود دارد که طی این سه سال از هر ۱۰ شرکت فعال در حوزه تولید، خرده‌فروشی و خدمات مالی ۶ شرکت باقی می‌مانند. این ویدئوی کوتاه را که توسط مرکز نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران با همکاری روابط عمومی زیرنویس و دوبله شده است، ببینید.
تاریخ انتشار: 1399/09/26
 
 


پرسش و پاسخ لایحه بودجه 1400

در نشست هجدهم هیات نمایندگان اتاق تهران در آذر 1399به بررسی کلیات لایحه بودجه سال 1400 کشور پرداخته شد در این بخش می‌توانید بیننده پرسش و پاسخ‌هایی که در این خصوص مطرح شد باشید.
تاریخ انتشار: 1399/09/26
 
 


آسیب‌ها و تبعات لایحه بودجه 1400

علی مروی، اقتصاددان، در هجدهمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بررسی کلیات لایحه بودجه سال 1400 که توسط دولت تدوین و به مجلس ارائه شده است، از تبعات و پیامدهای احتمالی این لایحه در صورت تصویب، بر اقتصاد کشور گفت.
تاریخ انتشار: 1399/09/26
 
 


تحلیل و بررسی کلیات بودجه سال 1400

ابراهیم بهادرانی، مشاور عالی رئیس اتاق بازرگانی تهران، در نشست هجدهم هیات نمایندگان اتاق تهران در آذر 1399به بررسی کلیات لایحه بودجه سال 1400 کشور و نقاط ضعفی که در این سند پنهان مانده، پرداخت و راهکارها و پیشنهادهایی برای اصلاح این لایحه و ایجاد تناسب میان هزینه‌ها و درآمدهای دولت برای اداره کشور طی سال آینده مطرح کرد.
تاریخ انتشار: 1399/09/25
 
 


نوآوری‌های تحمیلی و نقش اتاق‌های بازرگانی

فرزین فردیس، نایب‌رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران در نشست هجدهم هیات نمایندگان این اتاق در آذر ماه 99 در سخنانی به مساله «نوآوری‌های تحمیلی» و نقش اتاق‌های بازرگانی در هدایت این نوآوری‌ها می‌پردازد. فردیس در این سخنرانی به نقش و جایگاه کلیدی عوامل انسانی و ذی‌نفعان غیربازاری در توسعه نوآوری‌ها اشاره کرد و مهم‌ترین این ذی‌نفعان را اتاق‌های بازرگانی در جهان عنوان کرد. این نهاد در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته نقش کلیدی در هدایت و تببین نوآوری‌ها پیدا کرده و سیاست‌گذاری‌ها در در این حوزه را به دست گرفته‌است.
تاریخ انتشار: 1399/09/19
 
 


وابستگی شاخص ادراک فساد و رشد اقتصادی

حسین سلاح‌ورزی، نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران، در ششمین همایش مبارزه با فساد که از سوی اتاق تهران برگزار شد، توضیح داد که برابر بررسی‌های صورت گرفته بین شاخص ادراک فساد و سرمایه‌گذاری و رشد افتصادی رابطه برقرار است و هر چه فساد بیشتر شود، رشد اقتصادی تحت تاثیر قرار گرفته و کمتر می‌شود. به گفته سلاح‌ورزی در کشوری مانند ایران، سه پله بهبود در شاخص ادراک فساد، به میزان 5 درصد تولید ناخالص داخلی را افزایش ‌می‌دهد. در واقع به سادگی و با کمترین هزینه از طریق کاهش مقررات دست و پاگیر که باعث کاهش احساس فساد ‌می‌شود، رشد اقتصادی قابل توجهی حاصل خواهد شد.
تاریخ انتشار: 1399/09/19
 
 


چهار مولفه فسادزا در اقتصاد ایران

مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران، در ششمین همایش مبارزه با فساد، برخورد با معلوم به‌جای علت را دلیل عدم موفقیت در مبارزه با فساد و رونمایی مدام از پرونده‌های مختلف رانت‌خواری و فساد اقتصادی دانست. او با بیان این که بخش خصوصی نخستین قربانی فساد است بر در اولویت قرار گرفتن مبارزه با فساد تاکید کرد و دولت بزرگ را از عمده دلایل شکل‌گیری فساد در اقتصاد ایران خواند.
تاریخ انتشار: 1399/09/19
 
 


شرح ماده 12 کنوانسیون مبارزه با فساد

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران شش سال است که همزمان با روز جهانی مبارزه با فساد در دوازدهم دسامبر، اقدام به برگزاری همایش مبارزه با فساد برپایه مفاد و محتوای کنوانسیون جهانی مبارزه با فساد (مریدا) می‌کند، که نهادی مصوب و پذیرفته شده در جمهوری اسلامی ایران است. ماده 12 این کنوانسیون ماموریت‌های بخش خصوصی در مبارزه با فساد را تشریح کرده است. اما این ماموریت‌ها کدامند؟
تاریخ انتشار: 1399/09/18
 
 


ارز چندنرخی، عامل اصلی ماتریس فساد در ایران

بهمن عشقی، دبیرکل اتاق بازرگانی تهران، در ششمین همایش مبارزه با فساد توسط اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، ناکارآمدی دولت، لایه‌بندی متناقض در رفتارهای اجتماعی و اقتصادی و نیز معضل اقتصادی که معیشت مردم را تحت تاثیر قرار داده را سه چالش اساسی جامعه امروز ایران عنوان کرد و رسانه‌های آزاد و همچنین سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی را دو رکن اساسی برای مبارزه با فساد در کشور دانست. او چندنرخی بودن ارز را بارزترین وقوع فساد اقتصادی کلان و فساد ارادی توصیف و عنوان کرد که اتاق بازرگانی همواره تلاش کرده است تا این معضل را به دولت و حاکمیت گوشزد کند که چندنرخی بودن ارز تا چه اندازه می‌تواند زمینه‌های فساد در کشور را گسترش دهد.
تاریخ انتشار: 1399/09/18
 
 


محتوای کنوانسیون مبارزه با فساد

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران شش سال است که همزمان با روز جهانی مبارزه با فساد در دوازدهم دسامبر، اقدام به برگزاری همایش مبارزه با فساد برپایه مفاد و محتوای کنوانسیون جهانی مبارزه با فساد می‌کند، که نهادی مصوب و پذیرفته شده در جمهوری اسلامی ایران است. اما رهاورد این کنوانسیون جهانی چیست و چه رهیافت‌هایی برای مبارزه فراگیر با فساد ارائه می‌دهد؟
تاریخ انتشار: 1399/09/18
 
 


معرفی کنوانسیون مبارزه با فساد

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران شش سال است که همزمان با روز جهانی مبارزه با فساد در دوازدهم دسامبر، اقدام به برگزاری همایش مبارزه با فساد برپایه مفاد و محتوای کنوانسیون جهانی مبارزه با فساد می‌کند، که نهادی مصوب و پذیرفته شده در جمهوری اسلامی ایران است. اما این کنوانسیون جهانی چیست و ایران چگونه به عضویت آن درآمد؟
تاریخ انتشار: 1399/08/24
 
 


تداوم بهسازی و توسعه در بیمارستان بازرگانان

از دی ماه سال ۱۳۹۵ اداره این بیمارستان پس از ۳۸ سال به اتاق بازرگانی تهران بازگشت تا به واسطه آن پارلمان بخش خصوصی پایتخت توفیق خود در پرداختن به مسئولیت اجتماعی به منصه ظهور برساند. این بیمارستان طی مدت کوتاهی که توسط اتاق تهران مدیریت شده، توانسته است گواهینامه درجه یک اعتباربخشی ملی را دریافت کند. اتاق بازرگانی تهران در تلاش است که با پیشبرد برنامه‌های بازسازی، بهسازی و تجهیز و توسعه، این بیمارستان را به یکی از مجهزترین مراکز درمانی تهران تبدیل کند.(تاریخ تهیه: آبان 1399)
تاریخ انتشار: 1399/07/15
 
 


فناوری‌هایی که آینده صنعت و اقتصاد را متحول می‌کنند

در وبینار «معرفی تغییرات نمایی اقتصاد فناوری» که در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، علیرضا کلاهی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران عنوان کرد که میلیاردها دلار سرمایه و بهترین مغزهای دنیا در حال استفاده و بهبود فناوری‌ها هستند تا زندگی بشر را عوض کنند. با ورود نسل جدید این سرعت افزایش پیدا خواهد کرد. در عین حال مدل کسب و کار تغییر و ایده بعدی از هر جای دنیا می‌تواند ظهور کند.
تاریخ انتشار: 1399/06/26
 
 


آینده اقتصاد جهان در عصر تلفیق فناوری‌ها

علیرضا کلاهی در شانزدهمین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران مطرح کرد که عصر ارتباطات به پایان رسیده و عصر تلفیق فناوری‌ها که هوش مصنوعی، چاپ سه‌بعدی، تولید بافت‌های زنده، حسگرها، واقعیت افزوده و بلاکچین بخشی از آن است، آغاز شده‌، رشد فناوری‌های نمایی با سرعت قابل ملاحظه‌ای در حال افزایش است و با توجه به رشد روزافزون انرژی‌های تجدیدپذیر، کاهش تقاضا و افت پایدار بهای نفت متصور است که در این رابطه ایران به عنوان کشور نفت‌خیز و متکی به اقتصاد نفتی، با چالش‌های جدی طی سال‌های آینده مواجه خواهد شد.
تاریخ انتشار: 1399/06/16
 
 


تقویت حداکثری بخش خصوصی

عزت الله اکبری تالارپشتی، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی که در مراسم امضای تفاهمنامه تولید اتوبوس و مینی بوس میان اعضای انجمن خودرو سازان تجاری حضور یافته بود، در این ویدئو به این نکته اشاره می کند که سیاست کمیسیون متبوع او، تقویت حداکثری بخش خصوصی و استفاده از تمام ظرفیت آنهاست.
تاریخ انتشار: 1399/06/15
 
 


ظرفیت تولید سالانه 10 هزار خودرو سنگین

حسین جعفری، رئیس انجمن سازندگان خودرهای سنگین و نیمه سنگین تهران در این ویدئو به فلسفه شکل گیری کنسرسیوم تولیدکنندگان اتوبوس و مینی بوس اشاره می کند و می گوی که اعضای این کنسرسیوم سالانه حدود 10 هزار خودرو تولید می کنند که این خودرو ها می تواند در اختیار دولت، شهرداری ها و اتحادیه های اتوبوسرانی شهری قرار گیرد.
تاریخ انتشار: 1399/06/06
 
 


اختتامیه سومین دوره جشنواره فرهنگی امین‌الضرب اتاق بازرگانی تهران

برگزیدگان سومین دوره جشنواره فرهنگی امین‌الضرب در مراسم اختتامیه این جشنواره معرفی و ازآنان با اهدای لوح و تندیس تقدیر شد.
تاریخ انتشار: 1399/06/05
 
 


تبعات حمایت گلخانه ای از تولید

مهراد عباد، نایب رئیس کمیسیون «حمایت قضایی و مبارزه با فساد» اتاق تهران در این ویدئو می گوید که حمایت صرف و بی چون و چرا از تولید داخلی، سبب ایجاد انحصار، کاهش کیفیت مواد اولیه تولید و البته کاهش کیفیت تولید داخل می شود.
تاریخ انتشار: 1399/06/05
 
 


مشکلات واردکنندگان در تامین ارز

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در این برنامه ویدئویی از تغییر مکرر روش های انتقال ارز انتقاد می کند و می گوید که به تازگی استفاده از ارز صادراتی توسط واردکنندگان ممنوع شده و آسیب این تصمیم آن است که صادرکنندگان را به واردکننده تبدیل می کند.
تاریخ انتشار: 1399/06/05
 
 


مشکلات واردکنندگان در ثبت سفارش و واردات مواد اولیه

مهراد عباد، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در این ویدئو با اشاره به مشکلات واردکنندگان در مرحله ثبت سفارش« تعیین سقف و سابقه» و« لیست های ممنوعه وارداتی» را از مشکلات این بخش عنوان کرد و گفت که دولت می تواند از طریق مشورت با انجمن های تخصصی، تصمیماتی با پشتوانه کارشناسی اتخاذ کند.
تاریخ انتشار: 1399/06/05
 
 


چالش های صنعت حمل و نقل

عضو هیات رئیسه اتاق تهران در مقابل دوربین استودیوی اتاق تهران به چالش های صنعت حمل و نقل از جمله فرسودگی آنها اشاره می کند و می گوید که متوسط عمر ناوگان جاده ای ایران 19 سال است و به واسطه عدم تطابق با استانداردهای روز دنیا به نسبت ناوگان سایر کشورها، مصرف سوخت بالایی دارند.
تاریخ انتشار: 1399/06/05
 
 


مشکلات صنعت حمل و نقل بین المللی در همه گیری کرونا

سیده فاطمه مقیمی، عضو هیات رئیسه اتاق تهران در این ویدئو به این نکته اشاره می کند که در ماه های اسفند و فروردین، کامیون ها و واگن های ایرانی حامل کالا، در مرزهای عراق، افغانستان و گرجستان به بهانه جلوگیری از شیوع بیماری و عدم استاندارد بودن متوقف شدند و به همین سبب مشکلات بسیاری برای صادرکنندگان ایجاد شد.
تاریخ انتشار: 1399/06/03
 
 


روز حمایت از صنایع کوچک – ضرورت استفاده حداکثری از ظرفیت تولید

محمدرضا مرتضوی، رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران در این ویدئو با اشاره به این که صنایع کوچک، زیرساخت صنعت ایران را شکل می‌دهند ، ‌می‌گوید که حوزه صنعت، نیازمند سازمان‌های فکری برای انتظام‌بخشی به مسایل مالی و استفاده حداکثری از ظرفیت تولید است.
تاریخ انتشار: 1399/06/03
 
 


روز تشکل ها و مشارکت اجتماعی- نقش تشکل ها در احیای سرمایه اجتماعی بخش خصوصی

محمدرضا مرتضوی، رئیس کانون صنایع غذایی ایران طی سخنانی به این نکته اشاره می کند که در اپیدمی کرونا که اوج غافل گیری دولت ها به وقوع پیوست، بخش خصوصی ایران مانع کمبود مواد غذایی و ملزومات بهداشتی مردم شد.
تاریخ انتشار: 1399/06/03
 
 


روز تشکل ها و مشارکت اجتماعی – جایگاه تشکل ها از منظر قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران در این ویدئو، با طرح این پرسش که آیا سازمان بخش خصوصی توانایی لازم را برای اجرای قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار و ارتقای جایگاه بخش خصوصی در مراجع تصمیم گیری ایجاد کرده است، پاسخ می دهد که اتاق ها نتوانسته اند از ابزارهای موجود در تشکل ها برای استفاده حداکثری از قانون مستمر فضای کسب و کار بهره بگیرند.
تاریخ انتشار: 1399/06/03
 
 


روز تشکل ها و مشارکت اجتماعی- اقدامات اتاق در حمایت از تشکل ها

محمدرضا مرتضوی، رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران در این ویدئو به این نکته اشاره می کند که در گذشته، نقش تشکل ها در سازمان اتاق چندان پر رنگ نبوده اما به واسطه یک تغییر نگرش، شخص گرایی در اتاق تهران به جمع گرایی تغییر یافت و وزنه تشکل ها در صحنه بازی اتاق تهران سنگین تر شد.
تاریخ انتشار: 1399/06/02
 
 


قسمت یازدهم مالیات در چند دقیقه- کمتر بودن نرخ in voice صادراتی از نرخ دفتر تعیین ارزش گمرکی

پیمان دارابیان مدیر امور خدمات مالیاتی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در این ویدئو به موضوع «کمتر بودن نرخ in voice صادراتی از نرخ دفتر تعیین ارزش گمرکی» می پردازد و توصیه او این است که صادرکنندگان در صورت بروز چنین شرایطی از صادرات این کالا اجتناب کرده و در گام نخست نسبت به واقعی سازی ارزش کالای خود اقدام کنند. «آگاهی از تکالیف مالیاتی، سنگر قانونی فعالان اقتصادی بخش خصوصی است.»
تاریخ انتشار: 1399/06/02
 
 


قسمت دهم مالیات در چند دقیقه- سه در هزار درآمد مشمول مالیات و چهار در هزار درآمد پس از کسر مالیات

مدیر امورخدمات مالیاتی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در ادامه سلسله گزارش های ویدئویی خود به موضوع سه در هزار درآمد مشمول مالیات و چهار در هزار درآمد پس از کسر مالیات پرداخته است. او می‌گوید که تمام این موارد به موجب قانون وصول می شود و امکان عدم دریافت یا تخفیف آن از سوی اتاق تهران وجود ندارد. «آگاهی از تکالیف مالیاتی، سنگر قانونی فعالان اقتصادی بخش خصوصی است.»
تاریخ انتشار: 1399/06/02
 
 


قسمت نهم مالیات در چند دقیقه- مستاجر حقوقی و مالیات اجاره

پیمان دارابیان، مدیر امورخدمات مالیاتی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در این ویدئو، درباره مستاجر حقوقی و مالیات اجاره توضیح می دهد. «آگاهی از تکالیف مالیاتی، سنگر قانونی فعالان اقتصادی بخش خصوصی است.»
تاریخ انتشار: 1399/06/02
 
 


قسمت هشتم مالیات در چند دقیقه - مرحله نخست اعتراض به برگه تشخیص مالیاتی

مدیر امورخدمات مالیاتی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در ادامه سلسله گزارش های ویدئویی خود درباره مرحله نخست اعتراض به برگه تشخیص مالیاتی توضیح می دهد. به گفته او، فعالان اقتصادی به محض ابلاغ برگه تشخیص به استناد به ماده 238 قانون مالیات های مستقیم، می توانند مراتب اعتراض خود را به اداره امور مالیاتی تسلیم کنند. «آگاهی از تکالیف مالیاتی، سنگر قانونی فعالان اقتصادی بخش خصوصی است.»
تاریخ انتشار: 1399/05/27
 
 


قسمت هفتم مالیات در چند دقیقه - معافیت مالیاتی

پیمان دارابیان مدیر امور خدمات مالیاتی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در این ویدئو در مورد معافیت مالیاتی سخن می گوید. او در این ویدئو به فعالان اقتصادی توصیه می کند که همواره مشاوران مالیاتی آگاه را در کنار خود داشته باشند. «آگاهی از تکالیف مالیاتی، سنگر قانونی فعالان اقتصادی بخش خصوصی است.»
تاریخ انتشار: 1399/05/27
 
 


قسمت ششم مالیات در چند دقیقه - دفاعیه مالیاتی

در این ویدئو، مدیر امورخدمات مالیاتی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران توضیحاتی در باب نحوه اعتراض به برگه تشخیص مالیاتی ارائه می کند. نامه ای که برای اشاره به مغایرت های موجود میان گزارش رسیدگی و قوانین و مقررات مالیاتی تنظیم می شود.«آگاهی از تکالیف مالیاتی، سنگر قانونی فعالان اقتصادی بخش خصوصی است.»
تاریخ انتشار: 1399/05/27
 
 


قسمت پنجم مالیات در چند دقیقه - بخشودگی جرایم مالیاتی

پیمان دارابیان مدیر امور خدمات مالیاتی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در این ویدئو در مورد بخشنامه بخشودگی جرایم مالیاتی در سال 1399 توضیح می‌دهد. بر اساس این بخشنامه فعالان اقتصادی می توانند به میزان صد درصد از بخشودگی برخوردار شوند. «آگاهی از تکالیف مالیاتی، سنگر قانونی فعالان اقتصادی بخش خصوصی است.»
تاریخ انتشار: 1399/04/23
 
 


شفافیت در فضای کسب‌و‌کار بخش‌خصوصی

محمدرضا نجفی منش رئیس کمیسیون بهبود محیط کسب و کار و رفع موانع تولید اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران
حسن فروزان فرد رئیس کمیسیون حمایت قضایی و مبارزه با فساد اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران
تاریخ انتشار: 1399/04/23
 
 


چالش‌های صنعت دام و طیور

احمدرضا فرشچیان رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران
تاریخ انتشار: 1399/04/23
 
 


گردشگری تجربه محور

مجید حسینی نژاد رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران
تاریخ انتشار: 1399/04/09
 
 


تداوم بهسازی و توسعه در بیمارستان بازرگانان

از دی ماه سال ۱۳۹۵ اداره این بیمارستان پس از ۳۸ سال به اتاق بازرگانی تهران بازگشت تا به واسطه آن پارلمان بخش خصوصی پایتخت توفیق خود در پرداختن به مسئولیت اجتماعی به منصه ظهور برساند. این بیمارستان طی مدت کوتاهی که توسط اتاق تهران مدیریت شده، توانسته است گواهینامه درجه یک اعتباربخشی ملی را دریافت کند. اتاق بازرگانی تهران در تلاش است که با پیشبرد برنامه‌های بازسازی، بهسازی و تجهیز و توسعه، این بیمارستان را به یکی از مجهزترین مراکز درمانی تهران تبدیل کند.( تاریخ تهیه کلیپ: خرداد ماه 1399)
تاریخ انتشار: 1399/04/07
 
 


قسمت چهارم مالیات در چند دقیقه -تسلیم اظهارنامه مالیاتی در دوره کرونا

در این ویدئو مدیر امور خدمات مالیاتی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در مورد تسلیم اظهارنامه و پرداخت مالیات در دوران کرونا و تسهیلاتی که توسط ستاد مقابله با کرونا و سازمان امور مالیاتی اتخاذ شده است، توضیح می‌دهد. «آگاهی از تکالیف مالیاتی، سنگر قانونی فعالان اقتصادی بخش خصوصی است.»
تاریخ انتشار: 1399/04/07
 
 


قسمت سوم مالیات در چند دقیقه -مالیات اجاره در رهن کامل

در این ویدئو مدیر امور خدمات مالیاتی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در مورد مالیات اجاره املاک در قراردادهای رهن کامل توضیح می‌دهد و ابهامات فعالان اقتصادی را برطرف می‌کند. «آگاهی از تکالیف مالیاتی، سنگر قانونی فعالان اقتصادی بخش خصوصی است.»
تاریخ انتشار: 1399/04/07
 
 


قسمت دوم مالیات در چند دقیقه -هیات‌های حل اختلاف

در این ویدئو مدیر امور خدمات مالیاتی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران اعلام می‌کند که اگر اعضای اتاق در مورد نحوه رسیدگی به پرونده‌های مالیاتی در هیات‌های حل اختلاف شائبه یا اعتراض یا شائبه دارند، می‌توانند با سامانه 1866 اتاق تهران مطرح کنند. «آگاهی از تکالیف مالیاتی، سنگر قانونی فعالان اقتصادی بخش خصوصی است.»
تاریخ انتشار: 1399/04/07
 
 


قسمت اول مالیات در چند دقیقه -معرفی خدمات مشاوره مالیاتی

در این ویدئو پیمان دارابیان، مدیر امور خدمات مالیاتی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با معرفی خدمات این واحد، راه‌های ارتباط برای دریافت مشاوره مالیات را به اعضای اتاق تهران و فعالان اقتصادی اعلام می‌کند. «آگاهی از تکالیف مالیاتی، سنگر قانونی فعالان اقتصادی بخش خصوصی است.»
تاریخ انتشار: 1399/04/07
 
 


مزایای ورود به بازار سرمایه برای شرکت‌های بخش خصوصی

حسن فروزان‌فرد رئیس کمیسیون «حمایت قضایی و مبارزه با فساد» اتاق تهران معتقد است در شرایط کنونی‌ ورود‌ هر چه بیشتر‌ بنگاه‌های بخش خصوصی به بازار سرمایه نه تنها به شفافیت عمومی فضای کسب و کار منتهی ‌می‌شود که ارزش سرمایه‌ای که در اختیار این شرکت‌ها قرار دارد نیز افزایش یافته و منجر به توسعه بیشتر این بنگاه‌ها ‌می‌شود.