در همایش آنلاین روابط تجاری ایران و تاجیکستان در اتاق بازرگانی تهران بررسی شد

ارزیابی همکاری‌های اقتصادی برای جهش در آسیای مرکزی

تاريخ 1400/05/09 ساعت 13:49

در وبینار بررسی روابط تجاری ایران و تاجیکستان که با همکاری اتاق بازرگانی تهران و پلتفرم نمایشگاه مجازی ایران برگزار شد، علاوه بر زمینه آشنایی فعالان اقتصادی دو کشور، فرصت‌های همکاری برای توسعه مناسبات اقتصادی و بازرگانی بخش‌خصوصی ایران و تاجیکستان مورد بررسی قرار گرفت.

همایش آنلاین بررسی روابط تجاری ایران و تاجیکستان با هدف آشنایی بازرگانان و فعالان اقتصادی دو کشور از فرصت‌های همکاری اقتصادی دو طرف، صبح سه‌شنبه 5 مرداد ماه برگزار شد. در این همایش که با همکاری مشترک اتاق بازرگانی تهران و پلتفرم نمایشگاه مجازی ایران برگزار شد، منشی و عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران، معاون امور بین‌الملل اتاق تهران، سفیر تاجیکستان در تهران، سفیر ایران در دوشنبه و رئیس اتاق صنایع و بازرگانی تاجیکستان به بیان دیدگاه‌های خود پیرامون ظرفیت‌های همکاری بخش‌خصوصی دو کشور پرداختند و سپس حاضران در این وبینار که بیش از 150 فعال اقتصادی در آن حضور داشتند، به طرح پرسش‌‌های مرتبط با تجارت میان دو کشور پرداخته و پاسخ‌های خود را از مقامات حاضر در این رویداد دریافت کردند.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، در آغاز این رویداد، معاون امور بین‌الملل اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اشتراکات فراوان زبانی، آیینی، فرهنگی و تاریخی ایران و جمهوری تاجیکستان، این کشور را به نوعی نزدیکترین و خویشاوندترین همسایه خواند و تاکید کرد که با وجود این میزان از اشتراکات، حجم روابط اقتصادی آن‌چنان که باید و شاید رشد نکرده است.

حسام‌الدین حلاج گفت: احیای پیوندهای دیرینه و تعمیق روابط مردم ایران و تاجیکستان در گرو شاخصه‌های مهمی چون پایدارسازی روابط اقتصادی، پرهیز از شکل‌گیری تنش‌ها و تلاش در جهت اعتمادسازی است. اکنون در آستانه سی‌اُمین سال برقراری روابط دیپلماتیک دو کشور، اتاق تهران بر آن شده است تا یک همایش مجازی برای افزایش شناخت فعالان اقتصادی از ظرفیت‌های مشترک و بررسی فرصت‌های همکاری ایران و تاجیکستان برگزار کند.

او ادامه داد: متاسفانه مجموع حجم تجارت دوجانبه دو کشور بدون درنظر گرفتن تجارت از طریق کشورهای ثالث، در حدود 25 میلیون دلار است و هدف این قبیل رویدادها استفاده حداکثری از این فرصت برای شبکه سازی فعالان اقتصادی و بازرگانان دو کشور است.

دسترسی تاجیکستان به آب‌های آزاد از طریق ایران

در این رویداد، سیده فاطمه مقیمی، عضو هیات رئیسه اتاق تهران، طی سخنانی، تاجیکستان را کشوری با ظرفیت تبدیل شدن به شریک بزرگ اقتصادی ایران در آسیای مرکزی توصیف کرد و با اشاره به نزدیکی فرهنگی و تاریخی دو کشور، گفت: تاجیکستان می‌تواند از طریق بنادر جنوبی ایران به آب‌های آزاد دسترسی داشته باشد و این در حالی است که مسیر دسترسی ایران به اروپا از طریق تاجیکستان نیز فرصتی ایده‌آل برای ارتقای اقتصاد و تجارت ایران فراهم می‌کند.

وی همچنین به تجارب فنی ایران در عرصه‌ صنایع نفت‌‌، گاز و نیرو اشاره کرد و افزود: ایران و تاجیکستان علاوه بر گسترش همکاری‌ها در زمینه اجرای پروژه‌های نفت و نیرو و سدسازی، در حوزه صنایع غذایی، فلزات و گردشگری نیز ظرفیت‌ بالایی برای همکاری دارند که در این رابطه، بخش‌خصوصی دو کشور را می‌توان به یکدیگر متصل کرد.

همکاری استراتژیک ایران و تاجیکستان

همچنین، محمدتقی صابری، سفیر ایران در دوشنبه، نیز در سخنانی از آمادگی این سفارت برای کمک به تجار و فعالان اقتصادی ایران در راستای ورود به بازار تاجیکستان خبر داد و با اشاره به تلاش بانک مرکزی دو کشور برای برقراری مکانیزمی در راستای تسهیل مبادلات بانکی، گفت: در این زمینه، از ظرفیت شعبه بانک تجارت در شهر دوشنبه می‌توان استفاده کرد و علاوه بر آن، پیشنهادهای دیگری از جمله به‌کارگیری نظام تهاتری و نیز استفاده از نظام پولی مشترک دو کشور، روی میز مذاکرات مسولان دو طرف وجود دارد.

صابری با اشاره به پیشینه روابط تجاری ایران و تاجیکستان در طول سه دهه گذشته، عنوان کرد که این روابط همواره با فراز و نشیب‌هایی همراه بوده و در سال‌هایی حجم تجارت میان دو کشور به ارقام نسبتا قابل توجهی در حدود بالغ بر 300 میلیون دلار رسیده است. او افزود: با توجه به اشتراکات میان دو کشور به ویژه در حوزه فرهنگی و زبانی، علاقه تجار و فعالان اقتصادی دو کشور برای همکاری با یکدیگر فرصت بسیار مغتنمی برای توسعه روابط اقتصادی است که نمونه آن را در جریان نمایشگاه اختصاصی کالاهای ایرانی که قبل از همه‌گیری کرونا در شهر دوشنبه برگزار شد، مشاهده کردیم.

سفیر ایران در تاجیکستان افزود: جمهوری اسلامی ایران فعالیت‌هایی را در طول 30 سال گذشته در جهت توسعه و تحقق اهداف سه‌گانه استراتژیک تاجیکستان در زمینه انرژی، دستیابی به امنیت قضایی و پایان دادن به بن‌بست ارتباطی مشارکت خوبی داشته است. حضور فعال شرکت‌های ایرانی در پروژه‌هایی مانند راغون قابل توجه است و امیدواریم با تکمیل این شش فاز، کشور تاجیکستان به عنوان یکی از صادرکنندگان برق در منطقه شناخته شود.

پیش‌بینی 150 نوع امتیاز برای سرمایه‌گذاران در تاجیکستان

در ادامه این همایش آنلاین، «زاهدی نظام‌الدین شمس‌الدین‌زاده»، سفیر جمهوری تاجیکستان در تهران نیز در این رویداد، از افت 85 درصدی تجارت دوجانبه ایران و تاجیکستان طی سال‌های اخیر خبر داد و برگزاری رویدادهای مجازی در کنار حضور فعالان اقتصادی در نمایشگاه‌های دو کشور و اعزام هیات‌های تجاری برای آشنایی بیشتر با ظرفیت‌های همکاری و شناخت شرکای تجاری را از جمله اقدامات مشترک برای بهبود سطح مناسبات اقتصادی دو کشور عنوان کرد.

وی همچنین به سند ملی رشد تاجیکستان تا سال 2030 میلادی اشاره کرد و افزود: در قالب این سند، همکاری‌های اقتصادی ایران و تاجیکستان قابل ارتقا است.

سفیر جمهوری تاجیکستان در تهران سپس به آمادگی دو کشور برای امضای چندین توافق‌نامه همکاری اشاره کرد و در همین رابطه، از امضای توافق همکاری میان بورس اوراق بهادار تهران و بورس آسیای مرکزی تاجیکستان خبر داد. او با اشاره به سابقه همکاری‌های دیرینه دو کشور گفت: تا امروز بین دو کشور 170 تفاهم‌نامه و انواع سندهای همکاری به امضا رسیده و زمینه‌های حقوقی همکاری دو جانبه در توسعه همکاری‌های تجاری، اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور نقشی مهم دارد.

او ادامه داد: یکی از مهم‌ترین سندهای همکاری بین دو کشور در حوزه سرمایه‌گذاری است که در طول سال‌های گذشته منجر به اجرای چند پروژه موفق از جمله احداث نیروگاه برقابی و تونل استقلال شده که امروزه از آنها به‌عنوان نمادهای همکاری دوجانبه ایران و تاجیکستان یاد می‌شود.

شمس‌الدین‌زاده در ادامه، از سیاست خارجی دولت تاجیکستان به عنوان سیاست درهای باز یاد کرد و افزود: ایران کشوری است که از اهمیت بالایی نزد سیاست‌گذاران تاجیک برخوردار است و برای ورود فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران از ایران به اقتصاد رو به ترقی تاجیکستان کاملا آماده هستیم. لازم است اطلاع دهم که در سه سال اخیر با هدف مطابق گردانیدن اقتصاد تاجیکستان با سازمان تجارت جهانی بیش از یکصد سند حقوقی تدوین شده و تاجیکستان برای کارآفرینان و تولیدکنندگان کالا بیش از 150 امتیاز گوناگون پیش‌بینی کرده است.

پس از این سخنان نمایندگان شرکت‌های ایرانی و تاجیک حاضر در این همایش با یکدیگر به مذاکره و گفت‌وگو برای توسعه روابط تجاری خود پرداختند. فهرست شرکت‌های تاجیک حاضر در این نشست را می‌توانید اینجا دریافت کنید.

 

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر