رشد قیمت دلار در روزهای گذشته چه تاثیری بر بازار سرمایه داشته است

بورس به اوج گیری ادامه می دهد؟

تاريخ 1400/05/10 ساعت 12:02

تحلیلگران می‌گویند یکی از دلایل اصلی رشد پرقدرت شاخص بورس و تزریق نقدینگی به بازار سهام، افزایش قیمت دلار بوده است.

بورس روزهای سبز و صعودی رو طی می کند و امروز (تا ساعت 12 ظهر) هم حدود 10 هزار واحد رشد داشته و شاخص کل از 136 هزار واحد عبور کرده است. به اعتقاد کارشناسان رشد بورس در روزهای گذشته با افزایش قیمت دلار و ورود آن به کانال 26 هزار واحد رقم خورده است. دیروز و یک روز بعد از آنکه قیمت دلار وارد کانال 26هزار تومان شد شاخص کل بورس تهران با رشدی پرقدرت که در طول چند‌ماه گذشته کم سابقه بود، 2.7درصد افزایش یافت. به اعتقاد بخشی از کارشناسان بازار سرمایه اخباری که از مذاکرات هسته‌ای وین مخابره می‌شود سهامداران را به این نتیجه رسانده که قیمت دلار با رشد مواجه خواهد شد و این موضوع اثرات مثبتی بر بازار سرمایه گذاشته است. برای پیش‌بینی آینده بازار سرمایه، باید به بررسی عوامل تأثیرگذار برآن بپردازیم. این عوامل ناشی از مناقشات سیاسی و اقتصادی در سطح جهانی و تأثیرات آن بر کشور و همچنین مسائل داخلی در حوزه سیاست و اقتصاد است. عواملی مانند برجام و مذاکرات هسته‌ای، نرخ ارز، نرخ تورم، نرخ بهره و قیمت‌های جهانی محصولات، می‌توانند بر چشم‌انداز و انتظارات سرمایه‌گذاران بیشترین تأثیر را بگذارند. ماه‌هاست که شاخص بورس با نوسان‌های مقطعی همراه است و با وجود یک رشد ملایم، صعود پرقدرتی را ثبت نکرده اما روز شنبه شاخص کل بورس تهران 35هزار واحد رشد را شاهد بود و امروز (ساعت 12) هم حدود 10 هزار واحد رشد را شاهد بوده است. روز شنبه همچنین سهامداران حقیقی 311میلیارد تومان نقدینگی تازه به بازار تزریق کردند که نسبت به مبادلات آخرین روز کاری هفته قبل رشد قابل توجهی نشان می‌داد.

تحلیلگران می‌گویند یکی از دلایل اصلی رشد پرقدرت شاخص بورس و تزریق نقدینگی به بازار سهام، افزایش قیمت دلار بوده است. بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که درصورت شکست مذاکرات هسته‌ای در وین قیمت دلار به‌سرعت رشد خواهد کرد. به‌ویژه آنکه حجم درآمدهای نفتی کاهش یافته و میزان در آمدهای ارزی دولت به‌شدت افت کرده و تداوم تحریم‌ها می‌تواند تنگنا‌های ارزی دولت را بیشتر کند و به افزایش قیمت دلار منجر شود. به اعتقاد تحلیلگران گذشته از اثر مستقیم رشد قیمت دلار بر شاخص بورس، افزایش قیمت دلار به‌صورت غیرمستقیم می‌تواند، به رشد تورم و رشد شاخص‌های بورس منجر شد، به‌ویژه آنکه سایر متغیر‌های اقتصادی ازجمله رشد نقدینگی و کسری بودجه هم در حال افزایش هستند و می‌توانند در ماه‌های آینده به رشد تورم منجر شوند. از نظر اقتصادی رشد تورم نیز یک محرک پرقدرت برای رشد شاخص‌های بورس هستند.

البته در این بین و با وجود رشد پرقدرت شاخص بورس در دو روز گذشته بخشی از کارشناسان بر این باورند که هنوز سایه ریسک‌های موجود به‌طور کامل از سر بازار سرمایه رفع نشده‌است. البته محمدعلی دهقان دهنوی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفته است:«ریشه اصلی تورم در رشد پایه پولی و رشد نقدینگی است و افزایش قیمت سهام تأثیری بر تورم ندارد. اتفاقا نظری هم وجود دارد که دقیقا برعکس نظریه آثار تورمی سهام است. مطابق با این نظر، وقتی بازار سرمایه رونق پیدا می‌کند، بخشی از نقدینگی وارد این بازار می‌شود و معاملات در دارایی‌هایی انجام می‌شود که در سبد خانوار نیستند بنابراین اثر ضدتورمی دارد. شاید اگر این اثر ضد‌تورمی و اثر اندک تورمی را حساب می‌کردیم، خالص اثر منفی می‌شد.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر