English  
امروز سه شنبه 28 دي 1400
صفحه اصلي  |  اهداف  |  تاریخچه  |  تماس با ما  |  وب سایت اتاق تهران

آگهي


تاریخچه:

 

اتاقهای بازرگانی در سراسر دنیا یکی از مهم ترین سازمان ها در توسعه امور تجارت بین الملل محسوب می شوند. اتاقهای بازرگانی ایران نیز از این امر مستثنی نبوده و نقش موثری در این زمینه دارند اما متاسفانه از زمان افتتاح اولین اتاق بازرگانی کشور در تبریز در سال 1302  که بیش از 83 سال از آن می گذرد تا به امروز با نگاهی به تاریخچه  تاسیس اتاقهای بازرگانی و انتخابات هیات نماندگان درسراسرکشور در می یابیم که نقش زنان در فعالیت های بازرگانی در جامعه بسیار کم رنگ است.

اموراقتصادی و تجاری مردانه تلقی شده و خانواده ها زنان را از درگیر شدن در فعالیت های بازرگانی  منع کرده وآنان را بیشتر به انجام امور خانواده تشویق نموده اند اما در این میان نیز کم نبودند زنانی که سنت ها را شکسته وبه عرصه تجارت و کسب و کار روی آوردند.

اگرچه تاکنون اطلاعات دقیقی در ارتباط با فعالیت های بازرگانی زنان در ایران جمع آوری نشده است اما از مرحوم مهین افشار نوه ملک تجار به عنوان اولین زن بازرگان که در سال 1326 موفق به دریافت کارت بازرگانی شد نام برده می شود.

خانم افشار با فروش بخشی از جهیزیه اش توانست سرمایه ای فراهم آورده و به عنوان نخستین زن بازرگان در کشور به تجارت بپردازد.

او کار را با سرمایه ای حدود 40 هزار تومان شروع کرد. ابتدا نمایندگی شرکت هایی مانند "یورماستر اندون و یوخ" دانمارک و کارخانه های آرو ،سارازن، ساژ و اوهاندو برآلمان را به عهده داشت.

کالاهای وارداتی او عبارت بودند از موتورهای دیزل ، ژنراتور برق و ماشین های بزرگ و کوچک جوشکاری،توسعه کارش  سبب شد که در پنج بندر بزرگ دنیا مانند: آمستردام ، نوتردام ،لندن، نیویورک و آنتورب کارگزاری حمل و نقل دایر کرد.

مهین افشار مدتی نیز منشی گروه " زنان ملیون " بود و علاوه بر کار تجارت در دکوراسیون نیز مهارت داشت و عتیقه دار بزرگی بوده است.

او فارغ التحصیل مدرسه ژانداراک بود و در 28 سالگی با مهندس افشار کارمند پتروشیمی ازدواج کرد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی اگرچه منعی برای حضور زنان در اتاقهای بازرگانی وجود نداشت اما به دلیل شرایط خاص آن دوره بانوان بازرگان حضور فعالی در اتاقهای بازرگانی نداشتند،اما این روند همگام با آغاز توسعه و گسترش حضور زنان در محافل علمی و دانشگاهی چهره ای دیگر به خود گرفت و زنان بازرگان ما نیز توانستند با مشارکت در تاسیس اتاقهای بازرگانی مشترک موفق به ورود به هیات رئیسه تعدادی از اتاقهای بازرگانی مشترک با دیگرکشورها شوند.

این روند به همین صورت ادامه داشت تا آن که در پنجمین انتخابات اتاقهای بازرگانی که در هفتم اسفند 1381 در سراسر کشور برگزار شد، زنان بازرگان موفق به ورود به هیات نمایندگان اتاقهای تهران، ساری و اهواز شدند.

موفقیت دو زن بازرگان برای ورود به هیات نمایندگان اتاق تهران از بخش های صنعت و بازرگانی باعث تشویق و دلگرمی دیگر زنان بازرگان شد.

  

به طوری که تعداد زنان دارنده کارت بازرگانی در سال جاری نسبت به سال 1381 افزایش یافته است.

هم اکنون تعداد بانوان دارنده کارت های حقیقی و حقوقی در اتاق تهران در حدود 2500 نفرهستند که بیشترین فعالیت زنان دارنده کارت بازرگانی در اتاق تهران از شرکت های حمل و نقل ،مواد غذایی، تجهیزات پزشکی و دارویی ،نساجی و مواد غدایی هستند.

 میزان صادارت انجام شده توسط زنان عضو این اتاق در سال گذشته در حدود35میلیون دلار بوده است که این آمار بدون در نظر گرفتن واردات انجام شده از سوی شرکت های تحت مدیرت زنان است.

درحال حاضر بانوان کارآفرین و بازرگان بیشتر در بخش های تاسیس شرکت های صادرات و واردات ، ترخیص کالا، نمایندگی شرکت های خارجی ، مزون ، آرایشگاه ، دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی ،حمل و نقل، امور کشاورزی، تاسیس مدارس و آموزشگاههای خصوصی موسسه های هنری و فیلمبرداری ، انتشارات، دفاتر روانشناسی،  کلینیک های زیبایی و پزشکی، شرکت های رایانه ای و تبلیغاتی فعال هستند، در صورتی که امروزه توانمندی های زنان در جامعه ما با دهه های گذشته تفاوت های بسیاری کرده است.

نگاهی به وضعیت کنونی نشان گر آن است که با گسترش آموزش های عمومی و افزایش 60 درصدی آمار دختران ورودی به دانشگاهها در کشور تاثیر زیادی در پیشرفت های اجتماعی زنان ایرانی در عرصه های داخلی و بین المللی داشته است به طوری که زنان ایرانی توانسته اند به موفقیت های بزرگی در عرصه های اجتماعی همانند: کارگردانی  فیلم روزنامه نگاری ، پزشکی، نویسندگی و هنری دست یابند،اما به نظر می رسد برای رسیدن به  درجات بالا در بخش های کارآفرینی و بازرگانی فاصله زیادی دارند که می توان برخی دلایل آن را در موارد ذیل خلاصه کرد:

1)- فعال نبودن نقش بانوان ایرانی در اقتصاد خانواده تا دو دهه گذشته

2)-توجه بیشتر سازمان های دولتی به امور اجتماعی ، آموزشی ، خانوادگی و تربیتی زنان

3)-0نبود دوره های آموزشی مناسب برای تقویت برنامه های بازرگانی و اقتصادی بانوان

4)- حمایت نشدن بانوان ایرانی برای حضور گسترده درامر تجارت در داخل و خارج از کشور توسط دولتمردان و سیاستگذران

5)- سیاسی کاری در ارتباط با حضور و نقش بانوان در جامعه

6)- تبعیض های جنسیتی در محیط های کاری و ترجیج کارفرمایان به استخدام فارغ التحصیلان مرد

 

خدمات شورا
عضویت امور بانوان
گروههای کاری
آموزش و پژوهش
سازمانهای مرتبط
بخش های خبری اتاق
» اخبار داخلی
» اخبار خارجی
» مقاله
زنان کارآفرین
[آرشیو]

اخبار با فرمت

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران می باشد