مشاوره

تعداد سوالات مطرح شده توسط کاربران 13537 عددسلام و عرض ادب سئوال های زیر از خدمتتون داشتم ممنون میشم پاسخ بدین 1)در رابطه با کسی که میوه خشک میخواد صادر کنه باید چه استاندارد هایی اخذ کنه؟ 2) با توجه به اینکه ما درسال 1402 هستیم از جانب شما سایتی وجود دارد که بشه آمارو ارقام صادرات کشورمون در سال 1401 به بقیه کشورها به جزئیات دیده بشه؟ 3)محصولاتی که برای صادرات میوه خشک جزو ممنوعات هستن از کجا میتونم روئیت کنم؟ 4) میشه بگین الان میوه های خشکی که ما بیشتر صادر کردیم چی بوده؟
پاسخ:
با سلام؛ در پاسخ سوال اول شما : صادرات و واردات انواع میوه خشک و تازه تحت تعرفه‏ های گوناگون در فصل ۸ کتاب مقررات صادرات و واردات طبقه‏ بندی می شود. در سال ۱۴۰۱، به میزان 3.1 میلیون تن از محصولات فصل مزبور به ارزش 1.9 میلیارد دلار صادر شده است. مجوزها و استانداردهای مربوطه متناسب با نوع محصول مشخص می‏ شود. لذا می بایست محصول مورد نظر خود را مشخص کنید، سپس می توانید با مراجعه به بخش راهنمای کالا و خدمات تجاری سازمان توسعه تجارت ایران به ادرس https://tccim.ir/?addr=wwph47 استانداردهای داخلی و بین المللی رایج درخصوص کالای مورد نظر خود را مشاهده فرمایید. به طور کلی صادرات انواع خشکبار مانند کشمش و برگه زردآلو، برای صادرات نیاز به اخذ یک یا چند استاندارد اجباری دارند. ضمناً، این گروه از محصولات جز کالاهای کشاورزی محسوب می‏ شوند، لذا حتی با وجود داشتن مشخصات فنی مورد توافق بین خریدار و فروشنده هم، مشمول مقررات دریافت استاندارد اجباری از سوی سازمان ملی استاندارد می‏ شوند. همچنین گواهی‌های امنیت غذا نیز برای خشکبار صادراتی باید تهیه شود. رایج‌ترین گواهی‌ها عبارت‌اند از: BRC/FSSC22000/ IFS. لازم به ذکر است درصورتی‌که خشکبار ارگانیک باشد حتماً باید گواهی IFOAM را برای محصولات اخذ کرد. پشنهاد می ‏شود برای دریافت آخرین اطلاعات درخصوص صادرات محصول مورد نظر خود به بخشنامه ‏های صادر شده گمرک در این زمینه به آدرس https://tccim.ir/?addr=txhx28 مراجعه نمایید و یا با دفتر ارتباطات وزارت جهاد کشاوری به شماره 64581-021 و اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران به آدرس اینترنتی: http://www.irandriedfruits.ir/ ارتباط برقرار نمایید.

در پاسخ به سوال دوم، شما می توانید برای دسترسی به آمار صادرات و وادرات محصولات مورد نظر خود طی سال ‏های مختلف به تفکیک کد تعرفه، وزن، ارزش ریالی و ارزش دلاری، به قسمت آمار سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران به آدرس https://tccim.ir/?addr=0a5q43 مراجعه کنید.

در پاسخ به سوال سوم شما: برای کسب اطلاع در خصوص قوانین و مقررات مربوط به صادرات محصولات مورد نظر خود می توانید با دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت به شماره های 22664072-22664071 و سازمان توسعه تجارت به شماره 02121919 تماس حاصل فرمایید. همچنین، در خصوص قوانین و مقررات مربوط به کشور هدف (مقصد صادراتی) می توانید با اتاق های مشترک بازرگانی ایران و کشور هدف مورد نظر خود تماس حاصل نمایید.
در پاسخ به سوال چهارم شما: پسته با پوست تازه یا خشک با سهم 14 درصد و خرمای مضافتی تازه یا خشک کرده با سهم ۱۰ درصد از ارزش کل صادرات فصل ۸، عمده ترین میوه های خشک صاداتی این فصل بوده اند.
 
 

ثبت پرسش جدیدارسال پیام