مشاوره

تعداد سوالات مطرح شده توسط کاربران 13384 عددسلام روز بخیر. ممنون میشوم راهنمایی فرمائید با توجه به اینکه مدت مدیریت اینجانب در شرکت باوند شیمی به اتمام رسیده و مدیرعامل جدید نیز انتخاب گردیده است چگونه میتوانم نسبت به کنسل کردن کارت بازرگانی که به نام خودم میباشد اقدام نمایم.
پاسخ:
سلام. از سامانه جامع تجارت جهت تعلیق کردن کارت بازرگانی اقدام نمایید.  
 

لیست گروه کالایی اولویت ۱۰رومیخواستم
پاسخ:
با سلام؛ طبق تماس صورت گرفته با دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت (خانم هوشمندی به شماره 22664071)، در حال حاضر تنها دو گروه کالایی 2 (فصول 20 تا 27) و گروه 4 (کالاهای ممنوعه) وجود دارد و آخرین فهرست گروه کالایی اولویت 10 مربوط به سال 1394 می شود. در حال حاضر، می توانید با نصب اپلیکیشن سامانه تجارت، به اطلاعات به روز مرتبط با هر کد تعرفه، دسترسی پیدا کنید.  
 

شماره تماس تعدادی از تجار خیارشور عراقی و آذربایجان رو میخواستم، چطور میتونم بدست بیارم ؟ با تشکر
پاسخ:
با سلام؛ برای کسب اطلاعات در این زمینه پیشنهاد می شود از منابع زیر استفاده کنید:
- اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق به آدرس https://ir-iqcc.com/
- اتاق مشترک بازرگانی ایران و آذربایجان به آدرس http://www.ir-az.com/
- شرکت های مدیریت صادرات مورد تایید سازمان توسعه تجارت ایران که در زمینه کشورهای عراق و آذربایجان فعالیت می کنند. مشخصات تماس این شرکت ها در آدرس https://tccim.ir/?addr=xug348 قابل دسترسی است.
- رایزنان بازرگانی ایران در کشورهای عراق و آذریابجان که مشخصات تماس آنها در آدرس https://tccim.ir/?addr=1yzu4 قابل مشاهده است.  
 

با سلام و عرض ادب می خواستم از خدممتون بپرسم برای اینکه نقش بازرگان حقوقی این شرکت در سامانه جامع تجارت قبل از صدور کارت بازرگانی جدید که به دلیل تغییر مدیر عامل غیر فعال شده با توجه به اینکه شرکت تولیدی بوده و با خودروساز قرارداد دارد و تولید کننده کاتالیست خودرو می باشد و هم اکنون کلیه فعالیتهای بازرگانی خارجی آن متوقف شده آیا راهی وجود دارد یا خیر . لازم به ذکر است برای ما که حدود 300 کارگر و کارمند هستیم توقف خط تولید مساوی است با جریمه های بسیار سنگین از طرف خودروساز به علت دیر کرد در اجرای تعهدات. شرکت پرتوفرازان آویژه کیمیا از مجموعه شرکتهای هلدینگ رایزکو
پاسخ:
سلام. پرونده شما در مرحله امضای نهایی است و در اسرع وقت انجام می گردد.  
 

با عرض سلام و احترام راجع به گواهی مبدأ سوال داشتم: 1- جهت کالای وارداتی (پمپ آب با تعرفه 84137090) آیا اتاق بازرگانی گواهی مبدأ صادر می کند؟ 2- اگر این گواهی صادر می شود، آیا جهت رفع تعهد ارزی قابل ارائه به بانک مربوطه می باشد؟ 3- اگر این گواهی صادر می شود، مراحل اخذ آن چگونه است؟ این سوالات رو به این خاطر پرسیدم، چون پروسه گرفتن گواهی مبدأ توسط فروشنده ی خارجی ما خیلی زمان بر هست (حدود 2 ماه) و مهلت رفع تعهد ارزی هم خیلی کم هستش، گفتم شاید امکان این باشه که از داخل ایران، گواهی مبدأ رو دریافت کنیم. با تشکر فراوان
پاسخ:
با سلام و احترام. شاید متوجه سوال اولتان نشده باشم ولی صدور گواهی مبدا وظیفه کشور صادرکننده است . بنابر این اتاق بازرگانی تهران نمی تواند برای واردات کالای مد نظر ( پمپ آب) گواهی مبدا صادر کند. 2- خیر. گواهی مبدا نمیتواند موجب رفع تعهد گردد. جهت رفع تعهد صادراتی برگشت ارز ملاک است و برای رفع تعهد ارزی وارداتی خروج کالا از سامانه گمرک ملاک می باشد. برای صدور گواهی مبدا لازمست به واحد عضویت و صدور کارت واقع در خ وزرا مقابل کوچه 21 مراجعه نمایید. ضمنا میتوانید بصورت تلفنی با کارشناس مربوطه صحبت نمایید. شماره تلفن 1866 را بگیرید تا به کارشناس مرتبط گردید.  
 

سلام وقت شما بخیر بنده حدود 5 سال در یک شرکت بازرگانی کار کردم و قرارداد کاری زمانبدی متفاوتی داشت به این صورت که بعضی مواقع 1 ماهه یا 3 ماهه و برخی هم 6 ماه بود و التبه از اسفند 96 تا آذر 1401 که مشغول بودم هیچ گپی هم نداشتیم(چه کاری چه قراردادی) سنوات هر سال هم در پایان همون سال پرداخت شد و به این صورت نبود که در پایان قرارداد سنوات بدهند(ممکن بود در یک سال 3 قرارداد امضا کرده باشیم ولی سنوات به شکل سالانه محاسبه و در پایان سال پرداخت گردید) میخاستم بدونم الان برای تسویه ، مابه تفاوت سنوات سالهای قبل با امسال باید پرداخت کنند و یا الزام نداره؟؟به عبارتی ایا سنوات های پرداختی در پایان سال قطعی بوده یا علی الحساب؟؟؟(شرکت زیر نظر قانون کار و بیمه تامین اجتماعی بوده)
پاسخ:
باسلام ، درصورتیکه در پایان قرارداد موقت سنوات خدمت دریافت وتسویه صورت گرفته باشد تسویه حساب مذکور قطعی است ، اخرین رای دیوان عدالت اداری موضوع علی الحساب شدن سنوات را در قراردادهای موقت منتفی دانسته مگر اینکه به عنوان مثال : کارگری قرارداد پنج ساله داشته باشد چنانچه پایان هرسال سنوات پرداخت گردد این پرداختی علی الحساب محسوب میگردد.  
 

با سلام شرکت اروپائی در زمینۀ فاینانس و بازرگانی بین المللی براساس بلاک چین ، برای توسعه شعبه های خارجی خود ، درنظر دارد تعداد محدودی: Int. Franchise فرانچایز رسمی با امتیازات ویژه در کشورهای اروپائی واگذار نماید: در حال حاضر؛ فرصتی پیش آمده تا مدیران ایرانی بتوانند در این سیستم مالی ، ارتباط غیررسمی اما موثری با اروپا ایجاد نموده و از پنانسیلهای موجود بهره مند شوند ؛ یکی از مزایای این سیستم ، امکان داشتن دفترکار مجازی با کمترین هزینه و همچنین تجارت خارج از سوئیفت می باشد . چه پیشنهادی برای اطلاع رسانی مؤثر به تجار و تولیدکنندگان ایرانی دارید ؟ شماره واتساب : 0935137646 با امتنان
پاسخ:
با سلام؛ در این زمینه پیشنهاد می شود برای کسب راهنمایی با مرکز سرمایه گذاری اتاق بازرگانی تهران به آدرس https://cic.tccim.ir/persian/index و شماره تماس ۸۸۱۰۷۸۷۵-۰۲۱-۰۹۸ ارتباط برقرار نمایید.  
 

با سلام اگر شرکتی که برای اولین بار واردات انجام میدهد وبا قرارداد بیش از 500 هزار یور کالا وارد کند ایا میتواند در سال بعد دو برابر این رقم را کالا وارد کند( با قرارداد ویا بی قرارداد )
پاسخ:
شرایط سقف واردات در تبصره 3 بند 2 ماده 10 ایین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات وواردات بر اساس رتبه بندی اعتباری است وبرای سال اول 500000 دلار است وشرایط ان توسط وزارت سمت تعیین میشود .میتوانید از اداره ثبت سفارش استعلام نمایید  
 

روزبخیر ، در مورد تمدید کارت بازرگانی پیش از اتمام تاریخ انقضا سوال کرده بودیم، فرمودید دو ماه قبل از اتمام تاریخ انقضا کارت بازرگانی، امکان تمدید وجود دارد ، از کدام سامانه برای تمدید باید اقدام کرد، چون در سایت جامع تجارت گزینه ای برای تمدید پیش از اتمام تاریخ کارت بازرگانی پیدا نکردیم. با احترام
پاسخ:
سلام. در سامانه جامع تجارت از قسمت پایه حقوقی/ بارگزاری صلاحیتها ، اقدام به تمدید کارت بازرگانی نمایید.  
 

من مربی کسب و کار و توسعه فردی هستم، به راه اندازی چند کسب و کار مختلف در زمینه تولید حلزون، زالوی طبی، میوه خشک و ... تا الان کمک کرده ام و تعدادی از موارد مذکور دارای محصول قابل توجه برای صادرات هستند و قصد دارم ظرفیت واردات کشورهای اوراسیا را بررسی کنم و برای اینها اقدام به مذاکره کنم و برای صادرات این محصولات اقدام نمایم. با توجه به اینکه تاکنون تجربه ای در زمینه صادرات نداشته ام، لطفاً راهنمایی کنید که اطلاعات مورد نیاز را از چه منابعی می توانم دریافت نمایم و کارم را از کجا شروع کنم.
پاسخ:
با سلام؛ با توجه به اینکه سوال شما کلی طرح شده است، منابع زیر برای بررسی بازار کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا پیشنهاد می شود:

- برای شناسایی نیازهای وارداتی کشورهای عضو این اتحادیه بر حسب گروه کالایی، می توانید به گزارش تهیه شده در این اتاق با عنوان «روابط تجاری ایران و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا» به آدرس https://www.tccim.ir/downloadfile?file=fl_1869.pdf&source=ec مراجعه کرده و در بخش مربوط به «تامین نیاز وارداتی کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا توسط ایران»، نیازهای وارداتی این کشورها را بر حسب گروه های کالایی عمده مشاهده نمایید.

- چنانچه به نیاز به دریافت جزئیات بیشتری در خصوص واردات بازارهای عضو اتحادیه اوراسیا دارید، می توانید از سایت مرکز تجارت بین المللی به آدرس https://www.trademap.org/Index.aspx?AspxAutoDetectCookieSupport=1 نیز بهره برداری نمایید. در این وب سایت، با درج نام یا کد تعرفه محصول مورد نظر خود و انتخاب کشور هدف، می تواند آمارهای واردات یا صادرات را مشاهده کنید.

- سازمان توسعه تجارت ایران نیز گزارش هایی را در زمینه کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا تهیه کرده که با مراجعه به آدرس https://tpo.ir/cgroups/%D8%A7%D9%88%D8%B1%D8%A7%D8%B3%DB%8C%D8%A7 می توانید از آنها بهره برداری کنید.

- علاوه بر موارد فوق، چنانچه به نیاز دریافت خدمات در زمینه تحقیقات بازار دارید، می توانید از خدمات شرکت های مدیریت صادرات مورد تایید سازمان توسعه تجارت ایران که مشخصات تماس آنها در آدرس https://tccim.ir/?addr=pe8g24 قابل دسترسی است، استفاده کنید.

- در صورتی که کد تعرفه محصول مورد نظر خود را مشخص کرده باشید، با درج آن در این قسمت، آمارهای واردات و صادرات نیز در اختیار شما قرار خواهد گرفت.  
 

ثبت پرسش جدیدارسال پیام