مشاوره امور بانکی

تعداد سوالات مطرح شده توسط کاربران 696 عددسلام، اگر بانک پاسارگاد به عنوان بانک عامل بدون انجام اعتبار سنجی به بهانه ماده 141 عملیات مربوط به تخصیص ارز را انجام ندهد و حاضر به بررسی مدارک اعتبار سنجی هم نباشد، چه باید کرد؟ از راهنمایی شما بسیار سپاسگزارم
پاسخ:
با سلام و احترام. انجام هرگونه خدمات اعتباری ریالی یا ارزی به اشخاص حقیقی یا حقوقی مشمول ماده ۱۴۱ ممنوع میباشد. بررسی صورت های مالی و تشخیص شمول ماده فوق بخشی از فرایند اعتبار سنجی است. لذا باید ابتدا با کاهش سرمایه و سپس مجددا با افزایش سرمایه از ماده 141 خارج گردید تا پرونده اعتباری قابل پیگیری باشد. همچنین بمنظور پیگیری بابت کارشکنی شعبه ؛ می توانید ابتدا به اداره کل بازرسی بانک عامل مراجعه کنید. اگر نتیجه نگرفتید نهایتا به اداره نظارت بر بانک های بانک مرکزی مراجعه فرمایید.  
 

با سلام . ما یک شرکت تولیدی هستیم که ماهیانه 300 هزار دلار صادرات داریم . در حال حاضر برای رفع تعهد از وادرات و فروش در سامانه ثنا استفاده میکنیم . با توجه به حجم کم واردات در برابر صادرات انجام شده رفع تعهد ما با تاخیر انجام میشود و مجبور هستیم در سامانه ثنا با اختلاف دلار 5 هزار تومانی با بازار آزاد به فروش برسانیم . در صورتی که با نرخ ارز ثنا قیمت محصول خود را به مشتریان اعلام کنیم بازار را از دست خواهیم داد و در صورتی که بخواهیم در ثنا رفع تعهد کنیم با ضرر زیادی خواهد بود . لطفا راهنمایی بفرمایید شرکت های تولیدی چه راهی پیش رو خواهد داشت ؟؟؟؟
پاسخ:
با سلام و احترام. رفع تعهد ارز حاصل از صادرات صرفا با نرخ های اعلامی در سامانه سنا امکان پذیر بوده و تفاوتی در تولیدی یا بازرگانی بودن شرکت ندارد.به میزان واردات انجام شده در برابر صادرات از تعهد صادراتی کسر و الباقی میبایست به نرخ اعلامی بانک مرکزی در سامانه سنا بازخرید شود.
 
 

با سلام در مورد فعالیت بازرگانی به شکل واسطه فروش محصولات شرکت های خارجی ،با توجه به عدم ارتباط بانکی چطور میتوان درآمد مربوطه را به داخل منتقل و به ریال تبدیل کرد ؟ و نیز آیا در اینصورت بایستی این گونه درآمد به سازمان امور مالیاتی اعلام گردد؟ ( قرارداد نمایندگی رسمی وجود ندارد.)
پاسخ:
با سلام و احترام.در آمد حاصل از فروش کالا به خارج از کشور که بصورت صادرات انجام می پذیرد لازمست معادل مبلغ اظهارنامه صادراتی به کشور برگشت شود. با توجه به تحریم بانک ها ؛ این عمل صرفا از طریق صرافی های مجاز قابل است و معادل ریالی وجه بر اساس نرخ سنا به حسابتان در بانک واریز می گردد. ثبت عملیات در دفاتر مالی شرکت الزامیست بنابر این از نظر مالیاتی قابل رسیدگی است. لیکن در صورت رفع تعهد ارزی ممکن است از معافیت مالیاتی بهره مند گردید. برای اطلاع بیشتر از موضوع مالیاتی می توانید با مشاور مالیاتی اتاق مشورت کنید.  
 

با سلام لطفا در مورد رفع تعهد ارزی صادرات راهنمایی بفرمایید ما قرار است همه مبلغ کالای صادراتی و یا بخشی از مبلغ کالای صادراتی خودمون را به صورت حواله دلار از طریق صرافی یا دریافت فیزیکی اسکناس دلار بگیریم، با توجه به اینکه این حواله و یا اسکناس فروخته میشود و با ریال آن کالایی که باید به خریدار تحویل بدهیم را میخریم و این پروسه قبل از اظهار گمرکی و دریافت کوتاژ صادراتی اتفاق میفته چطور باید رفع تعهد ارزی کنیم و در هنگام فروش حواله دلار و یا اسکناس دلار به صرافی مجاز اعلام کنیم که بابت صادرات است و باید در سامانه سنا ثبت شود تا بعد از ارسال کالا و دریافت کوتاژ با هم به اصطلاح یر به یر شود و این واقعا یک معضل بزرگ است برای ما، ممنون میشم در انتهای توضیحاتتون یک شماره تماس هم برای مشاوره در این مورد بفرمایید، چون توضیح خیلی چیزها به صورت مکتوب واقعا سخت است و شاید مفاهیم درست انتقال داده نشود
پاسخ:
با سلام و احترام. از زمان دریافت کوتاژ ودر خلال مهلت تعیین شده توسط بانک مرکزی (در حال حاضر ۴ ماه)
میبایست به صورت اسکناس و از طریق صرافی های مجاز نسبت به فروش ارز حاصل از صادرات به نرخ سنا اقدام شود.  
 

با سلام ایا این امکان وجود دارد در خصوص ماشین الات که جهت ساخت زمان بر هست قبل از تخصیص ارز نیمایی مبلغی به عنوان پیش پرداخت حواله گردد در این صورت ثبت سفارش به چه صورت انجام شودو مبلغ پیش پرداخت حواله ای چگونه به حساب شرکت بازگردد. با تشکر
پاسخ:
با سلام و احترام . خیر، انتقال وجه به صورت ارزی تحت هر عنوان جهت واردات صرفا بعد از تایید فیش تخصیص ارز امکان پذیر می باشد.  
 

سلام. راه های نقل و انتقالات بانکی برای صادرات به کشورهای عربی (عمان و قطر) چه هست؟ چطور میتوانم از ممنوعیت های صادراتی به این کشورها مطلع شدم؟
پاسخ:
با سلام و احترام . هر گونه صادرات به خارج از مرزهای کشور بواسطه ی ثبت سفارش صادراتی توسط صمت و اقدام از طریق بانک میسر می باشد.
از طریق وزارت صنعت ، معدن و تجارت میتوانید از ممنوعیت های صادراتی با کشورها مطلع شوید.  
 

با سلام ، امکان گشایش ال سی از بانکهای دبی را برای واردکنندگان ایرانی دارم ، آیا با توجه به وجود تحریمهای بانکی این خدمات در مورد نیاز واردکنندگان میباشد ؟
پاسخ:
سلام.
برای این کار لازمست با مدیران بخش های مختلف کمک بگیرید. بعنوان مثال معاونت بین الملل اتاق یا معاونت کسب و کار یا فدراسیون واردات ممکن بتوانند کمک کنند  
 

کارشناس گرامی با سلام . احتراماً خواهشمند است راهنمایی بفرمایید در خصوص تحلیل حرفه ای بازار ارز آزاد و نیمایی جهت خرید بهینه حوالجات وارداتی از چه کارگاه یا کتب آموزشی یا خدمات مشاوره ای میتوان بهرمند شد؟ لز بذل توجه شما سپاسگزارم
پاسخ:
با سلام و احترام. چنانچه بخواهید از طریق علمی بازار را رصد کنید لازمست دروس تحلیل تکنیکال را طی نمایید. در ضمن آشنایی به مسایل اقتصاد کلان از واجبات است. اینکوترمز و UCP600 را هم باید بدانید. برخی از این دوره ها در واحد آموزش اتاق بازرگانی تهران ( مرکز آیتک ) برگزار می گردد.  
 

باسلام ، در صورتیکه قبل از تخصیص ارز مجبور شویم به حساب فروشنده از طریق صرافی و با ارز آزاد حواله بزنیم _ بعد برای دریافت کد ساتا چه کاری باید انجام بدیم ؟ به صورت کلی واریز وجه قبل از تخصیص ارز ، مورد پذیرش سیستم بانکی هست ؟
پاسخ:
با سلام و احترام. در حال حاضر واردات به صورت برات بدون تعهد امکانپذیر نمی باشد.لذا برای دریافت کد ساتا از بانک عامل می باید نسبت به ارسال حواله پس از تخصیص ارز اقدام گردد. واریز وجه قبل از تخصیص ارز بستگی به روابط خریدار و فروشنده دارد و ممکن است به روشهای دیگر باز پرداخت گردد.  
 

سلام و وقت بخیر . سال 1399 محصولا کشاورزی صادر کردیم و به صورت ریالی مبلغ آن را دریافت کرده ایم البته ناگفته نماند کاملا زیان ده بود و مدارکش موجود است. لطفا راهنمایی فرمایید برای رفع تعهد ارزی با توجه به اینکه به صورت ریالی دریافت کرده ایم و مدارک آن موجود می بشاد چه اقدامی باید انجام دهیم؟
پاسخ:
با سلام و احترام . برای رفع تعهد ارزی میبایست ارز به سیستم پرداخت نمایید . این کار را با استفاده از صرافی های منتخب بانک مرکزی انجام دهید. سپس ارز مذکور با نرخ مصوب بانک مرکزی بازخرید شده و معادل ریالی آن به حساب شما واریز می گردد.  
 

ثبت پرسش جدیدارسال پیام