مشاوره بیمه تامین اجتماعی

تعداد سوالات مطرح شده توسط کاربران 1048 عدد



با سلام ما یک شرکت پیمانکاری هستیم که برای قراردادهامون مفاصا حساب دریافت میکنیم الان اقدام کردیم و برای ما روی کل مبلاغ حتی خرید که معاف بوده ضریب زدن و مشمول کردن و حدود 2 میلیارد تومان بدهی ثبت شده برای ما با چندین مشاور هم صحبت کردیم و میگن نباید ضریب بزنن ولی شعبه میگه طبق بخشنامه تنقیح 1399 مشمول هست الان ما چه راهی داریم؟
پاسخ:
باسلام
1) وفق مواد (43) و (44) قانون تأمین اجتماعی به صورت حساب اعتراض تا در هیأت های تشخیص مطالبات بدوی و تجدیدنظر تأمین اجتماعی موضوع رسیدگی شود.
2) آرای مذکور ظرف 3 ماه از تاریخ اباغ قابل اعتراض در دیوان عدالت اداری نیز می باشند.
3) با تعیین وقت قبلی از طریق تلفن های 02188714472 و 02188714473 به واحد بیمه و تأمین اجتماعی (معاونت کسب و کار) اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران مراجعه (به همراه مدارک مربوطه)^ تا مشاوره لازم را دریافت نمائید.  
 

با سلام شرکت ما قصد ورود به حوزه بازرگانی و واردات کالا از چین را دارد. با توجه به بررسی پرسش ها و مشاوره های شما بنظر میرسد سازمان تامین اجتماعی قراردادهای خرید و فروش را نیز طبق ماده 38 خود مشمول پرداخت بیمه قراردادهای پیمانکاری می نماید. لطفا راهنمایی بفرمایید از هزینه های واردات (خرید کالا و حواله ارز، حمل و نقل تا گمرک، هزینه های برگ سبز، حمل و نقل داخلی) کدام یک مشمول حق بیمه تامین اجتماعی می باشد؟
پاسخ:
با سلام لطفا در این خصوص مراتب را از اداره کل مقررات صادرات و واردات صمت استعلام نمایید.  
 

با سلام. سال گذشته که اینجانب جهت اخذ کارت بازرگانی ( حقیقی) به سامانه جامع تجارت مراجعه کردم و کارت بازرگانی دریافت کردم، اخذ کد کارگاهی بیمه برای متقاضیان حقیقی که هیچ کارمندی در استخدام خود نداشتند، الزامی نبود. اما امسال که جهت تمدید حقیقی به همان سایت مراجعه کردم، دریافت کد کارگاه بیمه برای این متقاضیان (حتی متقاضیان حقیقی که هیچ کارمندی در استخدام خود ندارند) اجباری شده و فیلد ستاره قرمز دارد. لطفا بفرمایید آیا این اجبار متقاضیان حقیقی (که هیچ کس را در استخدام خود ندارند) مبنای قانونی دارد؟ اگر دارد بنا بر چه بندی از چه قانونی این اجبار از امسال ایجاد شده است؟ اگر ندارد، آیا برای ابطال آن باید به دیوان عدالت اداری شکایت برد و آیا اتاق تهران قادر به طرح و حل موضوع با مقامات صمت هست؟ سپاس
پاسخ:
باسلام
به موجب ماده (1) آیین نامه، طرز تنظیم صورت مزد و حقوق موضوع ماده (39) قانون تأمین اجتماعی: کارفرمایان کارگاه هایی که مشمول قانون تأمین اجتماعی قرار می گیرند باید حداکثر ظرف مدت 15 روز در واحدهای اجرایی سازمان تأمین اجتماعی تشکیل پرونده بدهند.
در سنوات گذشته به منظور تسهیل در شروع کسب و کار و غیره، اتاق تهران برای تمدید کارت بازرگانی اشخاص حقوقی استعلام از تأمین اجتماعی را در دستور کار خود قرار داده بود و برای متقاضیان کارت بازرگانی حقیقی از سازمان مذکور استعلام نمی نمود که مجبور به تشکیل پرونده شدند.  
 

سلام من کارت بازرگانی حقیقی دارم برای تمدیدش میخواستم اقدام کنم کد کارگاه تامین اجتماعی میخواد بیمه نبودم بخاطر همون مظر کارشناسی اپمد که شناسه ملی در سایت تامین اجتماعی ثبت نشده به پروفایل سایت نسبت به ثبت اقدام کنین منم قرارداد مشاغل امضا کردم تو سایت تامین اجتماعی و حق بیمه ۱ ماهمو واریز کردم شماره بیمه هم داد سایت منم بجای کدکارگاه باز کدملیمو ثبت کردم و ارسال کردم مشکل حل میشه؟
پاسخ:
باسلام
برای عقد قرارداد حرف و مشاغل آزاد، در سیستم تأمین اجتماعی به خود جنابعالی به عنوان کارفرمای حقیقی شماره بیمه تخصیص داده شده که با کد کارگاه متفاوت است. از طرفی زمانی که سامانه در اختیار اتاق تهران بود، برای اخذ کارت بازرگانی حقیقی نیازی به دریافت کد کارگاهی (برای اشخاص حقیقی) نداشت. مع الوصف چنانچه سازمان توسعه تجارت تشکیل پرونده (حتی برای اشخاص حقیقی) در تأمین اجتماعی را لازم می داند، باید به شعبه ای که در محدوده دفتر محل فعالیت می باشد مراجعه کرده و تشکیل پرونده و کد پرونده مطالباتی اخذ نمایید.  
 

با سلام و احترام بنده سابقه حدود 10 سال بیمه نیروهای مسلح دارم و الان هم یک ساله بیمه تأمین اجتماعی دارم، میخواستم بپرسم شرایط تبدیل بیمه نیروهای مسلح به تأمین اجتماعی به چه صورت هستش؟ و اینکه درسته که گفته میشه مبلغ زیادی باید پرداخت کنم؟
پاسخ:
باسلام
1) به استناد مصوبه سال 1365 مجلس شورای اسلامی امکان انتقال سوابق پرداخت حق بیمه از صندوق نیروهای مسلح (لشگری) به صندوق تأمین اجتماعی وجود دارد.
2) مابه التفاوت نرخ حق بیمه باید توسط متقاضی (بیمه شده) پرداخت گردد و مبلغ آن به میزان سابقه و حقوق و دستمزد زمان بیمه پردازی که تقاضای شما به منظور انتقال سابقه ثبت دبیرخانه شعبه محل پرداخت حق بیمه می باشد و یا آخرین حقوقی که از نیروهای مسلح دریافت نموده اید، بستگی دارد و هر کدام بیشتر باشد ملاک محاسبه قرار می گیرد.  
 

سلام من شخصیت حقوقی کارت بازرگانی فعالان مدیرعامل و پسرم رییس هیت مدیره و بیمه رد نمیکنیم البته شرکت دارای کد کارگاهی غیر فعال میباشد الان ما چه کار باید انجام بدیم زیرا در فرم تمدید تامین اجتماعی جز قرمز هاست .
پاسخ:
باسلام
به هنگام تمدید کارت بازرگانی استعلام از سازمان تأمین اجتماعی مبنی بر عدم بدهی قطعی در سازمان مذکور ضروری است و این استعلام از طریق سامانه فی مابین توسعه تجارت و تأمین اجتماعی انجام می پذیرد. قرمز شدن فرم تمدید به معنای این است که شرکت دارای بدهی است و ربطی به عدم بیمه پردازی مدیرعامل و یا اعضای هیأت مدیره ندارد، چرا که به استناد تبصره (5) الحاقی به ماده (4) قانون تأمین اجتماعی بیمه مدیرعامل و اعضای هیأت مدیره اختیاری است. لذا به شعبه مربوطه مراجعه نمایید و علت قرمز بودن را جویا شوید. چنانچه شعبه مربوطه اصرار به این داشت که شما باید دارای پرسنل بیمه پرداز باشید تا قرمز نشود، این موضوع خلاف قوانین و مقررات است.  
 

بنده بصورت فری لنسری در منزل کار میکنم . آیا میتوانم بیمه مشاغل آزاد با حداکثر حقوق را برای خودم رد کنم ؟
پاسخ:
باسلام
1) شرط سنی برای انعقاد قرارداد بیمه حرف و مشاغل آزاد 50 سال است. چنانچه سابقه بیمه پردازی داشته باشید، میزان سابقه به سن مذکور اضافه می گردد.
2) چنانچه اصلاً سابقه ای نداشته باشید و یا زیر 10 سال سابقه داشته باشید و حائز شرایط بند (1) باشید، می توانید حداکثر حقوق را مبنای بیمه پردازی انتخاب نمائید. یا به عبارتی شما می توانید دستمزد و ملاک کسر حق بیمه را بین حداقل و حداکثر انتخاب نمائید.
3) چنانچه سابقه بیمه پردازی شما بیش از 10 سال باشد، متوسط دستمزد یک سال آخر بیمه پردازی ملاک عمل قرار می گیرد. در هر صورت دستمزد نباید کمتر از حداقل سال مربوطه باشد.  
 

با سلام؛ از طریق پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار اقدام به تاسیس شرکت با مسئولیت محدود کرده ایم و الان در مرحله در انتظار صدور آگهی روزنامه رسمی هستیم. طبق روال ظاهرا الزامی، برای دریافت کدکارگاهی در باجه تامین اجتماعی نیز اقدام کرده ایم. موردی که داشتیم اینه که نشانی اعلامی، مسکونی هست. طبق برنامه ریزی های ما شروع کار شرکت و کارکنان از حدود 2 ماه دیگر در محل دیگری خواهد بود که از اون زمان در اونجا مستقر می شویم. همان موقع نیز برای اعلام رسمی درخواست تغییر آدرس اقدام خواهیم کرد. سئوالی که داشتیم اینه که با توجه به طی کردن روال دریافت کدکارگاهی در پنجره آیا ممکنه که بازرس بیمه الان مراجعه کنه؟ اگر اینطور هستش آیا می توان صدور کدکارگاهی را به تعویق انداخت و پس از استقرار در محل جدید برای دریافت اون اقدام کرد؟
پاسخ:
با سلام
نشانی شرکت چنانچه مسکونی لیکن چیدمان آن اداری و امکان بازرسی وجود داشته باشد، مشکلی ایجاد نمی کند. اما در صورت استفاده مسکونی از محل ثبت شرکت، به دلیل اینکه امکان بازرسی وجود ندارد، تأمین اجتماعی تشکیل پرونده را موکول به زمانی می نماید که تغییر آدرس دهید و در آدرس جدید، محل موقعیت اداری داشته باشد.  
 

سلام و عرض ادب آیا امکان ثبت شرکت برای کسی که در شرکت دیگری فعالیت دارد و بیمه برایش رد می شود وجود دارد و این دو تداخلی با هم طبق قانون ندارد ممنونم
پاسخ:
با سلام
بلی، امکان ثبت شرکت برای کسی که در شرکت دیگری فعالیت دارد و لیست بیمه برایش ارسال می شود، وجود دارد. لیکن فردی که عضو هیأت مدیره و یا مدیرعامل شرکت و حتی بازرس شرکت است، مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری نمی شود.  
 

حین روند درخواست تمدید کارت بازرگانی ، از سمت کارشناس مربوطه ، پیام عدم همخوانی کد کارگاه و کد شعبه اعلام شد. با توجه به مراجعه به سازمان تامین اجتماعی ، این مورد توسط کارشناس بیمه بررسی گردید و اعلام کردند چنین ایرادی وجود ندارد. لطفا جهت ادامه روند تمدید کارت بازرگانی راهنمایی لازم را اعلام بفرمایید. با تشکر
پاسخ:
باسلام
نظر به اینکه سوال مطرح شده دارای ابهام می باشد، جهت ارائه توضیحات تکمیلی با شماره تلفن 88714472 الی 73 تماس حاصل فرمایید.  
 

ثبت پرسش جدید



ارسال پیام