بهره برداری از مطالب ذيل با ذكر منبع بلامانع است

موقعیت ایران در طبقه‏ بندی جهانی درآمد

تاريخ 1399/08/21

با پیشرفت و یا پسرفت اقتصادها و بهبود و یا تنزل سطح رفاه جوامع، آستانه طبقه ‏بندی کشورهای جهان در گروه ‏های درآمدی گوناگون، هم تغییر می‏ کند. وفق طبقه ‏بندی سال 2020 بانک جهانی، در فهرست جدید این بانک، تعداد 29 کشور در گروه کم درآمد، 50 کشور در گروه با سطح درآمدی متوسط- پایین، 56 کشور در گروه متوسط- بالا و 83 کشور در گروه با سطح درآمدی بالا قرار دارند. کشور ایران هم برای 14‏امین سال متوالی همچنان در گروه اقتصادهای با درآمد متوسط بالا قرار دارد و ضمن عدم بهبود وضعیت طی سال‏های اخیر، مشابه برخی از اقتصادهای در حال توسعه در تله این گروه درآمدی گرفتار شده است.
بررسی ‏ها نشان می ‏دهد که روند تغییر درآمد سرانه ایران با نوساناتی طی سال‏های گذشته همراه بوده و طی سال‏های اخیر روند بهبودی نداشته است. مقایسه وضعیت ایران با اقتصادهایی با جمعیت مشابه، کشور ترکیه در گروه اقتصادهای با درآمد متوسط بالا و اقتصاد آلمان در گروه اقتصادهای با درآمد بالا، نشان می ‏دهد که در سال 2019 سرانه درآمد ملی ناخالص ایران بر اساس برابری قدرت خرید معادل 14560 دلار بوده در حالی که ارقام مربوط به کشور ترکیه و آلمان به ترتیب 1.9 و 4 برابر ایران است.
چهار کشور منطقه خاورمیانه و همسایه ایران شامل قطر، امارات‏ متحده ‏عربی، عربستان‏ سعودی و کویت، وضعیت به مراتب بهتری نسبت به ایران از حیث سرانه درامد ملی دارند.
دریافت فایل کامل گزارش
تعداد دانلود دریافت فایل (19) خواندن صفحه (93)

متوسط زمان لازم برای مطالعه گزارش: 12.7 دقیقه
کلیدواژه: #درآمد #طبقه بندی جهانی درآمد #ایران #معاونت بررسی های اقتصادی