بهره برداری از مطالب ذيل با ذكر منبع بلامانع است

چشم‌انداز اقتصاد جهان از منظر OECD دسامبر 2020

تاريخ 1399/09/12

در اول دسامبر 2020 طی نشستی آنلاین، گزارش جدید سازمان همکاری و توسعه اقتصادی OECD، برای چشم‌انداز اقتصاد جهان طی سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱، ارایه شد. بر اساس این گزارش انتظار می‌رود به علت رکود گسترده ناشی از همه‌گیری کووید۱۹، رشد واقعی اقتصادی جهان در فصل چهارم ۲۰۲۰ برابر منفی ۳ درصد و برای کل این سال به منفی ۴.۲ درصد برسد. در سال ۲۰۲۱ رشد اقتصادی جهان مثبت و معادل ۴.۲ درصد پیش بینی شده است(جدول 1). با وجود انتظار رشد مثبت اقتصادی برای سال 2021، رشد اقتصادی جهان از روند قبلی خود فاصله گرفته و به سطح پایین‏تری از تولید تنزل خواهد کرد.
به دلیل رکود بخش تجارت، رشد واقعی تجارت جهان در سال ۲۰۲۰ به منفی ۱۰.۳ درصد خواهد رسید که انتظار می‌رود بخشی و نه همه این افت در سال ۲۰۲۱ و با رشد مثبت ۳.۹ درصدی، جبران شود.
در این گزارش سه راهکار برای رونق‌بخشی به اقتصاد جهان؛ شامل تقویت خدمات سلامت عمومی (تسریع در توسعه واکسن و همکاری بهتر کشورها برای توزیع آن به منظور تقویت سطح اطمینان عموم و کاهش عدم قطعیت‌ها)، پشتیبانی از آسیب‌پذیرها (تقویت شبکه‌های بیمه اجتماعی و ارتقاء سطح مهارت جوانان) و پشتیبانی از کسب‌وکارها (تسهیل تامین مالی با الزام عدم افزایش ریسک رشد بدهی‏ ها)، توصیه شده است.

دریافت فایل کامل گزارش
خواندن صفحه (524)
متوسط زمان لازم برای مطالعه گزارش: 5.9 دقیقه
کلیدواژه: #چشم انداز #OECD #رشد اقتصادی #تورم #بیکاری #معاونت بررسی های اقتصادی