بهره برداری از مطالب ذيل با ذكر منبع بلامانع است

تجارت ایران و چین

تاريخ 1401/06/21

اقتصاد چین بعد از امریکا، بزرگترین اقتصاد جهان با تولید ناخالص داخلی نزدیک به 18 تریلیون دلار است. همچنین این کشور با واردات 2675 میلیارددلار و صادرات 3362 میلیارد دلار در سال 2021 به ترتیب رتبه دوم در واردات و رتبه نخست در صادرات کالایی را در بین کشورهای جهان به خود اختصاص داده است.
در میان شرکای تجاری ایران، کشور چین رتبه نخست در صادرات کالای بدون نفت خام و رتبه دوم در واردات را طی 5 ماهه ابتدایی سال 1401 داراست، لذا با توجه به جایگاه اقتصادی چین در جهان و در بین طرف‏های تجاری ایران، ارزیابی ماهیت تبادلات تجاری ایران با این کشور مهم است.
بررسی داده ‏های مرتبط با تجارت کالایی ایران با چین طی 5 ماهه نخست سال جاری و بر اساس آمار گمرک ایران حاکی از وجود کسری تجاری 1.2 میلیارددلاری است ضمن اینکه از لحاظ تنوع کالاهای مبادلاتی، شکاف قابل توجهی میان واردات ایران از چین در مقابل صادرات ایران به این مقصد مهم وجود دارد.
در این مطلب به بررسی تحولات تجارت کالایی ایران و چین طی پنج ماهه اول سال 1401 در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با توجه به ترکیب کالاها و با نگاهی به وضعیت تبادلات تجاری چین با جهان طی مدت مشابه پرداخته شده است.
دریافت فایل کامل گزارش
خواندن صفحه (673)
متوسط زمان لازم برای مطالعه گزارش: 15 دقیقه
کلیدواژه: #تجارت #چین #ایران #واردات #صادرات #مریم_خزاعی #معاونت بررسی های اقتصادی
نویسنده: مریم خزاعی