گزارش های فارسی:

فیلتر /

سر فصل گزارش ها:

 جستجوی پیشرفته

آخرین گزارش ها (���������� ��������������):

» فن‌تجارت؛ فرصتی برای تحول تجارت جهانی
در دنیای به هم پیوسته امروزی، تجارت به شریان حیات اقتصادهای جهانی تبدیل شده است. مبادله یکپارچه کالاها و خدمات در سراسر مرزها، نیروی محرکه رشد اقتصادی است که نوآوری و رفاه را تقویت می‌کند. در قلب این ..
1402/09/20
» مروری بر تجارت ایران و آسیای مرکزی
بر اساس داده‌ های مرکز تجارت بین‎ المللی (ITC) ، روند کاهشی تجارت کالایی ایران با منطقه آسیای مرکزی از سال 2018 تا 2020 در سال 2021 (پس از فروکش کردن همه‏گیری کووید-19)، متوقف شده و تجارت با این کشوره..
1402/09/19
» راهنمای گام به گام شروع کسب و کار
این کتابچه با هدف کمک به فعالان اقتصادی در ارائه چشم‌ انداز شفافی از مراحل شروع کسب‌ و کار تهیه شده و کلیه فرآیندهایی را که هر کسب‌و‌کاری لازم است برای شروع فعالیت اقتصادی خود طی کند، مورد بررسی قرار ..
1402/09/19
» نگاهی به مدل زنجیره ارزش مدرسه کسب‌ و‌ کار هاروارد
در ادبیات اقتصادی قرن بیستم، دارایی‌ های فیزیکی لازمه خلق ثروت بود اما امروزه کسب ثروت و ارزش بیشتر، مبتنی بر قدرت رقابت و توسعه است. کسب مزیت رقابتی نشان‌ دهنده قابلیت‌ های شرکت به‌ عنوان ترکیبی از م..
1402/09/18
» نگاهی به وضعیت بخش‏ های عمده اقتصاد ایران گزارش دوم: بخش صنعت
بخش صنعت به‏ عنوان موتور رشد اقتصادی و انباشت سرمایه، اهمیت بسیار زیادی در روند توسعه کشور دارد. رشد این بخش زمینه‏ ساز رشد و توسعه سایر بخش‏ ها از جمله کشاورزی، خدمات، حمل ‏و نقل و انرژی را فراهم می ..
1402/09/15
» چارچوب مفهومی برای اندازه گیری تاب آوری کسب‌ و‌ کارها
تاب آوری کسب ‏و کارها به‌ عنوان یکی از ویژگی‌ های حیاتی کسب‌ و‌ کارها طی دوره‌ هایی که شوک های غیر قابل انتظار رخ می‌ دهد، بسیار حائز اهمیت است. به‏ طور مثال شیوع همه گیری کرونا که همراه با یک شوک اقت..
1402/09/13
» نگاهی بر دلایل کاهش تراز تجاری کشور با تاکید بر صادرات غیرنفتی طی هفت ماهه نخست 1402
طی هفت ماهه نخست 1402، رشد 13 درصدی واردات کالا در کنار کاهش 1 درصدی ارزش صادرات، تراز تجاری منفی 8 میلیارد دلاری را رقم زده که نسبت به هفت ماهه نخست 1401، بیش از 4 میلیارد دلار تضعیف شده است. بدون اح..
1402/09/11
» زمانی برای ایجاد کسب‏ وکار های جدید
طبق آخرین نظرسنجی جهانی موسسه مک‌ کینزی، با وجود عدم اطمینان اقتصادی مداوم، سازمان‌ ها در حال ایجاد کسب‌ و کارهای جدید هستند. این نظرسنجی در مورد ایجاد کسب‌ و کارهای جدید نشان می‌ دهد که درصد زیادی از..
1402/09/08
» نگاهی به مساله ناترازی گاز (چالش‌ ها و پیشنهادات)
گسترش روزافزون شبکه توزیع گاز طبیعی در کشور و همچنین توسعه صنایع مختلف، باعث رشد و توسعه اقتصادی و افزایش رفاه اجتماعی شده است؛ اما افزایش مصرف گاز طبیعی در کشور بدون افزایش ظرفیت تولید این فرآورده با..
1402/09/07
» نگاهی بر چشم انداز اقتصاد جهان
بر اساس چشم‌انداز صندوق بین‌المللی پول ، بهبود جهانی پس از همه‌گیری کووید-19 و تهاجم روسیه به اوکراین کند و ناهموار شده‌ است و علی‌رغم بازگشایی کسب و کارها و برگشت اقتصاد به مسیر رشد و همچنین کاهش تور..
1402/09/06
» روند دلارزدایی در آمریکای لاتین
دلار آمریکا به عنوان ارز ذخیره جهان، مزایای اقتصادی و سیاسی مهمی را برای آمریکا به همراه دارد. با این حال، این موقعیت، موجب نارضایتی برخی از کشورها شده است که به دنبال کاهش وابستگی خود به دلار هستند. ..
1402/09/05
» نگاهی به مشکلات و چالش‌های صنعت لبنیات
برخـی از چالش‌ های صنعـت لبنیـات کشـور ناشـی از نواقـص زنجیـره ارزش ایـن صنعـت و مشکلات سـاختاری درون صنعـت اسـت. سـایر مشکلات ناشـی از سیاسـت‌گذاری‌ های سـطح بخشـی و کلان کشـور در حـوزه نـرخ ارز و قی..
1402/08/29
» نقش مس در اقتصاد کم‌کربن
در این اینفوگرافیک به نقش مس در اقتصاد کم‌کربن و فناوری‏‌های بادی، خورشیدی و همچنین وسیله‌های نقلیه الکتریکی پرداخته شده است...
1402/08/28
» شکست سازمان ها در مواجه با تحول دیجیتال و پیاده سازی آن (ارائه راهکارها)
هدف اصلی تحول دیجیتال، بهبود کارایی، کاهش هزینه‏ ها و ایجاد فرصت‏ های جدید برای رشد می‏ باشد. از این رو می ‏توان تحول دیجیتال را تحول در کسب ‏و کار در نظر گرفت. به عبارت دیگر هدف اصلی تحول دیجیتال، با..
1402/08/27
» بررسی الگوی مصرف ‌و درآمد خانوارهای استان تهران
شناخت الگوهای مصرف خانوارها از چندین جنبه دارای اهمیت است؛ مصرف مسقیماً بر رشد اقتصادی و رفاه خانوار اثر می‌گذارد و کاهش مصرف خانوارها می‌تواند پیامدهای اقتصادی و اجتماعی گسترده و غیرقابل جبرانی به هم..
1402/08/22
« قبلي [3] [2]