بازدید وزیر صمت از کارخانه‌های ایرانی در دمشق

اعلام آمادگی ایران برای احیای صنایع تعطیل شده در سوریه

تاريخ 1400/09/10 ساعت 12:34

وزیر صنعت،معدن و تجارت که به سوریه سفر کرده‌است، در ملاقات با مقامات اقتصادی این کشور، آمادگی ایران برای راه‌اندازی دوباره کارخانه‌های تعطیل شده ایران در سوریه را اعلام کرد. سید رضا فاطمی‌امین، همچنین آمادگی شرکت‌های ایرانی برای ایجاد صنایع مشترک در سوریه را مورد تاکید قرار داد.

بر اساس گزارش وب‌سایت خبری وزارت صمت، فاطمی‌امین پس از بازدید از تعدادی از کارخانه‌های شهرک صنعتی «عدرا» در حومه دمشق در جمع خبرنگاران، هدف از سفر خود به سوریه را توسعه روابط اقتصادی دو کشور و بررسی امکانات حمایتی برای پویایی مجدد صنعت سوریه به ویژه نساجی و بازیابی موقعیت این صنایع که طی دوران جنگ علیه تروریست‌ها در این کشور، از دست رفته است، بیان کرد.

وزیر صمت که همراه با یک هیات اقتصادی و صنعتی در سوریه به‌سر می‌برد، علاوه بر چندین ملاقات و دیدار رسمی با مقامات این کشور، دومین نمایشگاه محصولات ایرانی در سوریه و مرکز تجاری ایران در دمشق را نیز افتتاح کرد.

وی در مراسم افتتاح مرکز تجاری ایران در دمشق، در جمع خبرنگاران میزان حجم کنونی مبادلات تجاری بین سوریه و ایران را سه میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: برای افزایش سرمایه‌گذاری‌های مشترک و تبادل تجربیات رایزنی‌هایی بین دو طرف انجام شده تا با حمایت از سوریه در مرحله پس از بحران جنگ و بازگشت آرامش به این کشور، سقف مبادلات و معاملات تجاری بین ایران و سوریه افزایش یابد.

مرکز تجاری ایران در منطقه آزاد دمشق در حالی افتتاح شد که دومین نمایشگاه تخصصی ایران در سوریه روز سه‌شنبه گذشته در مرکز نمایشگاه‌های بین‌المللی دمشق آغاز به کار کرد و تا سوم دی‌ماه جاری با حضور ۱۶۴ شرکت تجاری و صنعتی ادامه خواهد داشت.

همچنین، رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت نیز از امضای چهار سند همکاری میان ایران و سوریه در سفر وزیر صمت به این کشور خبر داد. به گفته علیرضا پیمان‌پاک، طی ملاقات وزیر صمت با وزیر اقتصاد سوریه، صورتجلسه همکاری‌های تجاری ایران و سوریه به امضا رسید. وی همچنین یادآور شد که با امضای صورتجلسه همکاری دو کشور در زمینه های صنعتی، دو سند همکاری دیگر نیز در زمینه استاندارد نهایی و به امضای وزرای دو کشور رسید.

به گفته پیمان‌پاک، بازدید از پروژه خودروسازی مشترک بین ایران و سوریه، شرکت ایران خودرو و شرکت خودروسازی سوری به نام سیانکو و همچنین بازدید از کارخانه شیشه کاوه در شهرک صنعتی عدرا از دیگر برنامه‌های وزیر صمت در این سفر بود.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر