گزارش تحلیل‌گران اقتصادی از تحولات تجارت خارجی شبه قاره

هند بازار صادراتی موز در خلیج‌فارس را از فیلیپین ربود

تاريخ 1400/03/26 ساعت 13:37

آمارها نشان می‌دهد که هند، به سرمایه‌گذاری ویژه‌ای برای تصاحب بازار صادراتی برخی محصولات کشاورزی از جمله موز در منطقه خلیج‌فارس روی آورده و با کوچ فیلیپین به بازار چین، تقاضا برای واردات موز از هند فزونی یافته‌است.

 

بخش اقتصادی سفارت ایران در دهلی‌نو، در تحلیلی که برگرفته از جراید و نظریه کارشناسان اقتصادی هند است، به روند رو به رشد صادرات موز از این کشور و آثار حذف یارانه از صادرات شکر در هند، پرداخته‌است.

در این گزارش، به افزایش صادرات موز از هند به بازارهای جهانی طی سال جاری میلادی اشاره شده و نشریات و روزنامه‌های این کشور با ارائه آمار رشد 40 درصدی صادرات این محصول در مقایسه با سال قبل، اینگونه تحلیل کرده‌اند که تقاضای روز افزون برای خرید موز تولید شده در هند از غرب آسیا تا شما آفریقا، رکورد جدید را در صادرات میوه و محصولات کشاورزی این کشور رقم زده‌است.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، ارزش صادرات موز هند طی سال جاری میلادی در مقایسه با صادرات مانگو، بیش از دو و نیم برابر رشد را نشان می‌دهد و بنا بر داده‌های آماری از این کشور، در سال مالی کنونی، ارزش صادرات موز هند به بیش از 10 میلیارد روپیه، معادل 136 میلیون دلار، رسیده است حال آنکه طی همین مدت، صادرات میگو با 4 میلیارد روپیه (54 میلیون دلار) و صادرات انگور با 4/2 میلیارد روپیه (36 میلیون دلار)  به ترتیب در رده‌های دوم و سوم محصولات صادراتی هند جای دارد.

سالانه 30 میلیون تن موز در هند تولید می‌شود که این کشور را به عنوان بزرگترین تولیدکننده موز در جهان قرار داده است که سهم 28 درصدی از تولید جهانی را در اختیار دارد. همچنین پس از هند کشورهای فیلیپین، اوگاندا، اکوادور، برزیل، اندونزی، تانزانیا، آنگولا و مکزیک، بزرگترین کشورهای صادرکننده موز در جهان هستند. این در حالی است که مقاصد صادراتی موز هند در غرب آسیا و آفریقا به ترتیب کشورهای امارات متحده عربی، عمان، عربستان، ایران، کویت، قطر و آفریقای جنوبی است.

یکی از دلایل اقبال کشورهای غرب آسیا، به‌ویژه منطقه خلیج فارس به واردات موز از هند خروج فیلیپین از این بازار و حضور گسترده این کشور در بازار صادراتی چین، مطرح شده‌است.

عواقب حذف یارانه از صادرات شکر هند

همچنین در گزارش دیگری، به تصمیم دولت هند مبنی بر حذف یارانه از صادرات شكر اشاره شده که جراید و رسانه‌های این کشور، با انتشار تحلیل‌های اقتصادی نسبت به آن واکنش نشان داده‌اند.

بر این اساس، کارشناسان اقتصادی در هند بر این باورند که اقدام دولت این کشور به تضعیف بازار تجارت شکر هند دامن خواهد زد و قطع یارانه از صادرات این فرآورده خوراکی منجر به آن شده تا بازار شکر افت ناگهانی را تجربه کند.

بر اساس گزارش جراید هند، این تصمیم باعث آن شد که ارزش سهام 15 کارخانه بزرگ تولید شکر در هند، به‌طور متوسط 8/2 درصد در بازار سرمایه این کشور افت کند.

تحلیل‌گران انتظار دارند که بعد از وقفه‌ای کوتاه، قیمت شکر در بازار جهانی بار دیگر افزوده شود چرا که هزینه‌های جانبی همچنان رو به افزایش است و در این رابطه استدلال می‌کنند که در بازه زمانی اکتبر 2020 تا آوریل 2027 قیمت جهانی شکر سفید ناگهان 18 درصد افزایش و نرخ برابری روپیه 5/1 درصد کاهش یافته و ضعیف‌تر شود.

تجار و بازرگانان شکر هند نیز معتقدند اگر قیمت‌های جهانی شکر در چند ماه آینده افزایش نیابد، صادرات شکر هند بدون پرداخت یارانه دوام نخواهد داشت. هند در سال مالی 2021 – 2020 در حدود 31 میلیون تن شکر تولید کرده است و در همین دوره قیمت شکر سفید هند در بازارهای جهانی برای هر تن بین 415 تا 420 دلار به‌صورت FOB معامله شده است و اگر به نرخی بین 435 دلار تا 440 دلار نرسد، دولت مجبور است برای حمایت از این محصول مهم صادراتی هند یارانه پرداخت کند.