برای چهارمین هفته متوالی نفت رشد کرد

تقاضای سوخت همچنان رو به افزایش است

تاريخ 1400/03/29 ساعت 10:13

نفت با واکسیناسیون‌های گسترده که تقاضا را افزایش می‌دهد، امسال 50 درصد رشد کرد، درحالی‌که سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش در مورد بازگشت عرضه به بازار احتیاط می‌کنند.

به‌عنوان نشانه‌های بهبود تقاضای جهانی و نظم در عرضه در میان تولیدکنندگان اوپک و متحدانش، سرمایه‌گذاران تشویق شده‌اند و نفت هم برای چهارمین هفته متوالی رشد را تجربه کرد. بلومبرگ گزارشی از وضعیت بازار نفت در هفته گذشته منتشر کرد.

به گزارش گلدمن ساکس معاملات آتی نیویورک این هفته یک درصد رشد کرد. رشد شدید تقاضای ایالات متحده در حال انتقال به اروپا و بازار نوظهور است، جایی که هند هم نشانه‌هایی از پیشرفت دارد.

روز جمعه آمریتا سن از شرکت Energy Aspects در مصاحبه با تلویزیون بلومبرگ گفت: بازار نفت می‌تواند تابستان بسیار باورنکردنی را تجربه کند. اوایل این هفته هم مورگان استنلی پیش‌بینی‌های قیمت نفت خام خود را افزایش داده است. همچنین حمایت از قیمت با نظم تولیدکننده‌های اوپک پلاس در بازگشت عرضه به بازار همچنان ادامه دارد.

بارت ملک، رئیس استراتژی کالاهای TD Securities گفت: انتظار داریم تقاضا در نیمه دوم سال افزایش یابد. ما می‌بینیم که برنامه‌های واکسن به‌طورجدی در سراسر جهان اجرا می‌شود و با شروع فصل رانندگی و تابستان، بیشتر بخش‌های امریکا در حال بازگشایی است.

نفت با واکسیناسیون‌های گسترده که تقاضا را افزایش می‌دهد، امسال 50 درصد رشد کرد، درحالی‌که سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش در مورد بازگشت عرضه به بازار احتیاط می‌کنند. تولیدکنندگان نفت شیل در حوزه پرمین نفت هم تا حد زیادی تولید را متوقف کرده‌اند. ازآنجاکه کووید 19 باعث افت قیمت‌ها در سال گذشته شد، ایالات متحده حدود 1.9 میلیون بشکه نفت در روز کمتر پمپ کرد، البته این کاهش تولید بیشتر از تولید نیجریه و ونزوئلاست.

به گزارش گلدمن ساکس، تقاضای جهانی نفت احتمالاً اخیر 97 میلیون بشکه در روز رسیده است درحالی‌که چند هفته پیش 95 میلیون بشکه بود. میزان مصرف قبل از همه‌گیری حدود 100 میلیون بشکه بود.

 

*قیمت‌ها

وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل ماه ژوئیه با افزایش 60 سنت در هر بشکه در نیویورک به 71.64 دلار رسید.

برنت برای تسویه‌حساب در ماه اوت 34 سنت افزایش یافت تا هفته را با قیمت 73.51 دلاری به پایان برساند.

اعلامیه فدرال رزرو این هفته مبنی برای افزایش دو نرخ سود احتمالی تا سال 2030 به تقویت دلار کمک کرد. این موضوع می‌تواند جذابیت کالاهایی که با این نرخ ارز، ارزش‌گذاری می‌شوند را کاهش دهد.

سرمایه‌گذاران همچنین وضعیت ایران را بررسی می‌کنند. مذاکرات بین تهران و قدرت‌های جهانی برای احیای توافق هسته‌ای و به طور بالقوه امکان ازسرگیری جریان‌های رسمی نفت خام ایران به بازار را فراهم می‌کند.