چهاردهمین جشنواره کارآفرینان برتر برگزار می شود

تاريخ 1400/04/02 ساعت 13:07

مدیرکل دفتر توسعه امور کارآفرینان و بهره‌وری نیروی کار با بیان اینکه چهاردهمین جشنواره کارآفرینان برتر برگزار می شود و از رتبه های برتر حمایت ویژه خواهد شد.

مهر

به گزارش خبرنگار مهر، رحیم سرهنگی امروز در نشست خبری چهاردمین جشنواره کارآفرینان برتر ملی، با اشاره به ظرفیت‌های بالای گردشگری در این برنامه گفت: گردشگری یکی از صنایع پررسته است که ظرفیت‌های آن در کشور ما نادیده گرفته شده است. افرادی که در زمینه گردشگری فعال هستند و در این صنعت نوآوری‌هایی ارائه داده‌اند، می‌توانند در این دوره از جشنواره کارآفرینان برتر شرکت کنند.

وی افزود: نوآوری و محیط زیست در این دوره از جشنواره اهمیت فراوانی دارد و طرح‌های ارائه شده با این دو معیار مورد سنجش قرار می‌گیرند و اگر طرحی به محیط زیست صدمات و آسیب وارد کند، از چرخه جشنواره و داوری حذف خواهد شد.

به گفته سرهنگی ثبت نام برای دوره چهاردهم این جشنواره از دیروز آغاز شده است و فرایند ثبت نام تا ۱۰ مرداد ماه سال جاری ادامه دارد و پس از داوری‌ها و بررسی‌های میدانی، احتمالاً جشنواره در پاییز برگزار شود.

مدیر کل دفتر توسعه کارآفرینی و بهره وری وزارت کار گفت: پس از اینکه کارآفرینان در سامانه نام‌نویسی کردند، تمامی طرح‌ها مورد غربالگری قرار می‌گیرد. ما با افرادی که طرح آن‌ها مورد پذیرش قرار گرفته شده، تماس خواهیم گرفت. تیم داوری متشکل از ۳ نفر است، که یک داور تخصصی برای رشته مورد نظر، یک نفر مسئول بررسی طرح و آخرین نفر یک داور به صورت تصادفی انتخاب می‌شود. اگر کارآفرینان حد نصاب امتیازات را کسب کنند به یک مرحله بالاتر وارد می‌شوند. در این مرحله، تیم داوری در بازدیدهای میدانی، کارگاه‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد. این تیم داوری متشکل از افراد خبره است که در حوزه خود مهارت دارند. نفرات برتر استانی در این مرحله انتخاب و معرفی می‌شوند.

سرهنگی درباره نفرات برتر ملی بیان داشت: کارگاه‌هایی که موفق شده‌اند به مقام‌های برتر استانی نائل شوند، وارد مرحله افراد برتر ملی می‌شوند. این کارگاه‌ها نیز در بازدیدهای دوره‌ای مورد ارزیابی قرار می‌گیرند تا کارآفرینان برتر ملی انتخاب و معرفی شوند. همچنین افراد برتر استانی، کانون کارآفرینان برتر هر استان را شکل می‌دهند که از میان خود یک دبیر و رئیس انتخاب می‌کنند تا در زمینه کارآفرینی در استان خود اقداماتی انجام دهند.

وی افزود: طی ۱۳ دوره برگزاری جشنواره، ۳۲۰۰ کارآفرین برتر معرفی کرده ایم که عضو این کانون‌ها هستند.

سرهنگی درباره مراحل ثبت‌نام داوران در این دوره از جشنواره گفت: داوران نیز با مراجعه به سامانه می‌توانند در این دوره از جشنواره ثبت‌نام و رزومه خود را ارسال کنند. سامانه هوشمند است و هر داور را در رشته تخصصی خود قرار می‌دهد.

مصوبه حمایت از کارآفرینان پیشرو در دستور کار دولت

مدیر کل دفتر توسعه کارآفرینی و بهره وری وزارت کار در ادامه به مصوبه حمایت از کارآفرینان پیشرو اشاره کرد و اظهار داشت: مصوبه‌ای را تحت عنوان حمایت از کارآفرینان پیشرو حدود ۲ سال پیش به دولت ارائه کردیم. بر اساس این مصوبه دولت از کسانی که در این جشنواره شناخته شوندو نوآوری آنها به ترقی صنعت کمک کند، در ۲۰ بند حمایت می‌کند.

وی با بیان اینکه این مصوبه در دولت است، افزود: تسهیل کردن ارتباط با کارآفرینان برتر خارجی، ارائه تسهیلات از صندوق توسعه ملی و تبصره ۱۸ بودجه، ضمانت‌نامه بین‌المللی، تکریم به عنوان استاد مدعو در دانشگاه‌های کشور و … از جمله این حمایت هاست.