موج جدید کرونا، آینده تقاضای نفت را دوباره تیره‌وتار کرد

نفت ثابت باقی ماند

تاريخ 1400/04/21 ساعت 11:24

حرکت صعودی قیمت نفت هفته گذشته بعد از لغو شدن و به نتیجه نرسیدن نشست اوپک پلاس در مورد سطح تولید، متوقف شد.

نفت پس از سود دوروزه در میان خوش‌بینی به افزایش تقاضای سوخت، علی‌رغم تجدید حیات کووید 19 در بسیاری از مناطق، ثابت باقی ماند. بلومبرگ گزارشی از وضعیت بازار نفت در روز دوشنبه منتشر کرد.

معاملات آتی نیویورک پس از پیشروی بیش از 2 درصدی در روز جمعه، امروز نزدیک به 75 دلار در هر بشکه معامله شد. تولید واکسن و فعالیت‌های اقتصادی در سایر اقتصادهای بزرگ به‌ویژه ایالات متحده، باعث افزایش مصرف سوخت شده است. اما گسترش نوع بسیار آلوده ویروس دلتا و عدم اطمینان نسبت به عرضه اتحاد اوپک پلاس، چشم‌انداز بازار را تیره‌وتار کرده است.

همچنین در این میان نشانه‌هایی از کند شدن روند بازگشت چین دیده می‌شود. انتظار می‌رفت که این اقتصاد از اوج اولیه‌اش پایین بیاید، اما این افت زودتر از حد انتظار رخ‌داده است.

حرکت صعودی قیمت نفت هفته گذشته بعد از لغو شدن و به نتیجه نرسیدن نشست اوپک پلاس در مورد سطح تولید، متوقف شد.

نفت خام اولین ضرر هفتگی خود از ماه می تاکنون را به نمایش گذاشت. این در حالی بود که آخر هفته، با رشد قیمت مواجه شده بود. اما افزایش نگرانی‌ها درباره بن‌بست اتحاد اوپک پلاس و امکان بروز جنگ قیمتی تازه، بازار را ملتهب کرده است.

دانیل هاینز، استراتژیست ارشد کالاها در گروه بانکی استرالیا و نیوزلند گفت: داده‌ها همچنان به رشد شدید تقاضا اشاره دارد اما سرمایه‌گذاران همچنین نگران تأثیر بالقوه افزایش موارد جدید ویروس کرونا هستند.

 

*قیمت‌ها

قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در ماه اوت پس از رشد 3.3 درصدی در روز کاری قبل، ساعت 6 صبح به‌وقت لندن 74.53 دلار در هر بشکه معامله شد. معاملات آتی هفته گذشته 0.8 درصد افت کرده بود.

برنت برای تسویه‌حساب ماه سپتامبر پس از افزودن 1.9 درصدی در روز جمعه، امروز در بورس اروپا 0.1 درصد کاهش به 75.49 دلار رسید.

آژانس بین‌المللی انرژی گزارش ماهانه خود را روز سه‌شنبه منتشر می‌کند و اوپک هم این گزارش را پنجشنبه منتشر خواهد کرد. روند صعودی بازار با عدم قطعیت اوپک پلاس اندکی کاهش‌یافته است.

ویروس کرونا همچنان نگرانی ثابت بازار ها باقی مانده است. ایالات متحده بیشترین موارد را از اواسط ماه می گزارش کرده است، چراکه دلتا در مناطق کمتر واکسینه شده، وجود دارد.

مقامات فرانسوی درباره موج جدید هشدار داده‌اند، درحالی‌که بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس به مردم هشدار می‌دهد که هنگام آماده‌شدن برای برداشتن تمام محدودیت‌ها باقی‌مانده هوشیار باشند. در آسیا، اندونزی در معرض شیوع بزرگ ویروس قرار دارند و تعداد موارد هم در تایلند و مالزی رو به افزایش است.