كسب‌وكار سامان دادن به كسب‌وكار ديگران

ثروت ابري

تاريخ 1398/01/17 ساعت 10:34

ديويد دافيلد يكي از موسسان شركت ورك‌دي و بزرگ‌ترين سهام‌دار اين شركت است. ورك‌دي شركت تامين‌كننده اپليكيشن‌هاي رايانش ابري براي مديريت سرمايه مالي و انساني است. دافيلد با 11.4 ميليارد دلار در رتبه 113 فهرست بلومبرگ قرار دارد.

 

ديويد دافيلد سال 1940 در شهر كليولند ايالت اوهايو به دنيا آمد و 6 ماهه بود كه والدينش به نيوجرسي نقل مكان كردند. يكي از اولين خاطرات خردسالي‌‌اش تماشاي پدر مهندسش بود كه چطور توانست براي خودشان يك دستگاه تلويزيون بسازد. دافيلد هم مي‌خواست مثل پدرش مهندس شود و براي همين به دانشگاه كرنل رفت و با مدرك مهندسي الكترونيك و البته مدرك ام‌بي‌اي از دانشكده كسب‌وكار آن دانشگاه فارغ‌التحصيل شد. از گرفتن مدرك مهندسي‌اش چندان نگذشته بود كه توانست كاري در شركت معروف آي‌بي‌ام پيدا كند. در سايه نام اين برند بود كه مجال يافت به مهارت‌هاي كارآفرينانه‌اش پروبال بدهد و بر روي نوشتن يك سيستم كامپيوتري جديد كار كند. دافيلد هم مانند بسياري از كارآفريناني كه به يمن وجود شركت‌هاي بزرگ تجربه مي‌اندوزند و راهشان را پيدا مي‌كنند، تصميم گرفت شركت خودش را تاسيس كند. سال 1968 بود كه از آي‌بي‌ام خداحافظي كرد تا شركت اينفورميشن اسوسييشن را تاسيس كند. كار اين شركت توليد نرم‌افزارهاي امتحان براي دانشگاه‌ها بود. سال 1987 هم نوبت به تاسيس شركت پيپل سافت رسيد. تخصص اين شركت در تهيه سيستم‌هاي مديريت كاركنان بود و كارش آن‌قدر خوب پيش رفت كه در سال 2005 اوراكل بابت خريدش 10.3 ميليارد دلار هزينه كرد. در اواخر همان سال بود كه دافيلد به سراغ تاسيس يك شركت ديگر رفت كه باز هم در زمينه نرم‌افزارهاي مديريت كاركنان فعاليت داشت و اين‌گونه بود كه شركت ورك‌دي شكل گرفت.

«رایانش ابري (Cloud Computing)  مدل رایانشی بر پایه شبکه‌های كامپوتري و اینترنت است که الگویی تازه برای عرضه، مصرف و تحویل خدمات رایانشی (شامل زیرساخت، نرم‌افزار، بستر، و سایر منابع رایانشی) با به‌کارگیری شبکه ارائه می‌کند. با پیشرفت فناوری اطلاعات نیاز به انجام کارهای محاسباتی در همه جا و همه زمان به وجود آمده‌است. همچنین نیاز به این هست که افراد بتوانند کارهای محاسباتی سنگین خود را بدون داشتن سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای گران، از طریق خدماتی انجام دهند. رایانش ابری آخرین پاسخ فناوری به این نیازها بوده‌است. از آنجا که اکنون این فناوری دوران طفولیت خود را می‌گذراند، هنوز تعریف استاندارد علمی که مورد قبول عام باشد برای آن ارائه نشده‌است اما بیشتر صاحب‌نظران بر روی قسمت‌هایی از تعریف این پدیده هم‌رأی هستند. مؤسسه ملی فناوری و استانداردها (NIST) رایانش ابری را این‌گونه تعریف می‌کند: رایانش ابری مدلی است برای فراهم کردن دسترسی آسان بر اساس تقاضای کاربر از طریق شبکه به مجموعه‌ای از منابع رایانشی قابل تغییر و پیکربندی (مثل شبکه‌ها، سرورها، فضای ذخیره‌سازی، برنامه‌های کاربردی و سرویس‌ها) که این دسترسی بتواند با کمترین نیاز به مدیریت منابع یا نیاز به دخالت مستقیم فراهم‌کننده سرویس به سرعت فراهم یا آزاد (رها) شود. این مدل رایانش ابری از ۵ مشخصه (ویژگی) اصلی، ۳ مدل خدماتی و ۴ مدل گسترش تشکیل شده‌است.» اين تعريفي است خلاصه از رايانش ابري كه در ويكي‌پديا هم مي‌توانيد آن را پيدا كنيد.

رايانش ابري سنگ بناي شركت ورك‌دي است. به اين سنگ بنا البته انتقاداتي هم وارد شده است. به خصوص كساني مانند ریچارد استالمن، برنامه‌نويس سرشناس كامپيوتر كه طرفدار آزادي منابع و استفاده از نرم‌افزار در فضاي اينترنتي است. كساني مانند او عقيده دارند كه رایانش ابری فقط یک حیله ساده ‌است تا مردم مجبور شوند از سیستم‌های انحصاری استفاده کنند که هزینه آن بیشتر و بیشتر از قبل است. او به گاردین گفته است: «این احمقانه است، این چیزی بدتر از احمقانه است، این فقط بزرگ‌نمایی در بازاریابی است.»

پيوستن به جمع غول‌ها

پايه‌گذاري ورك‌دي در سال 2005 بود و يك سال بعد به صورت رسمي كارش را شروع كرد. سال 2008 دفتر مركزي ورك‌دي از شهر والنات كاليفرنيا به شهر پليسانتون همين ايالت نقل مكان كرد، همان جايي كه دافيلد قبل‌تر شركت پيپل‌ سافت را بنيان گذاشته بود. در همان سال دافيلد شركت كيپ كلير سافت‌ور را خريد و بعد هم قرارداد بزرگي با شركت فلكسترونيكس (سومين توليدكننده بزرگ قطعات الكترونيك در دنيا) امضا كرد و وظيفه خدمات‌رساني در حوزه تهيه نرم‌افزار براي مديريت امور انساني اين شركت را بر عهده گرفت. بعد رفته‌رفته نوبت به شركت‌هاي بزرگ ديگري رسيد تا با ورك‌دي بر سر ميز مذاكره و امضاي قرارداد بنشينند:‌ آويوا، تامسون رويترز، تايم وارنر و...

سال 2009 ورك‌دي اعلام كرد كه 75 ميليون دلار سرمايه به مجموعه خود افزوده است و در سال 2011 با افزوده شدن 85 ميليون دلار ديگر، سرمايه كلي اين شركت به 250 ميليون دلار رسيد. شركت‌هايي از جمله تي رو پرايس (شركت بين‌المللي مديريت دارايي و خدمات مشاوره مالي) و ژانوس (شركت سرمايه‌گذاري و تحقيق در حوزه اطلاعات) از جمله سرمايه‌گذاران تازه ورك‌دي بودند و البته سرشناس‌ترين سرمايه‌گذار شخصي، مديرعامل و موسس شركت آمازون يعني جف بزوس بود. سال 2012 با اين جذب سرمايه و گسترش بيشتر شركت، ورك‌دي 310 مشتري داشت و توانست خودش را از يك شركت متوسط وارد فهرست 500 شركت برتر نشريه فورچون كند.

پاييز سال 2012 ورك‌دي با علامت اختصاري WDAY بر تابلوي بورس نيويورك ظاهر شد و فروش عمومي سهامش را آغاز كرد. هر سهم اين شركت به قيمت 28 دلار عرضه شد و در عرض چند روز ارزش هر سهم به 48.69 دلار رسيد و توانست 22.75 ميليون سهام بفروشد و 637 ميليون دلار سرمايه به دارايي شركت بيفزايد. اين ميزان فروش سهام و جذب سرمايه براي خودش ركوردي بود. چند ماه قبل‌تر فيس‌بوك توانسته بود در عرضه عمومي سهامش عنوان بيشترين جذب سرمايه در عرضه عمومي سهام در حوزه تكنولوژي را از آن خود كند و بعد نوبت به ورك‌دي رسيد كه جايگاه بعدي را از آن خودش كند.

شركت ورك‌دي بر اساس اشتراك كسب‌وكارش را پيش مي‌برد يعني به جاي فروش حق استفاده از نرم‌افزارهايش، مشتريان بايد هزينه‌اي بابت حق اشتراك خود بپردازند و بر همان اساس از خدمات و سرويس‌هاي ارائه‌شده توسط اين شركت استفاده كنند. ورك‌دي فهرستي از حوزه‌هاي مختلف كسب‌وكار كه مي‌توانند از خدمات اين شركت استفاده كنند تهيه كرده است: ارتباطات، انرژي، رسانه و سرگرمي، خدمات مالي، بيمه، خرده‌فروشي، سازمان‌هاي دولتي، تكنولوژي و... تقريبا حوزه‌اي نيست كه نتواند از نرم‌افزارها و خدمات اين شركت استفاده كند. بر اساس هر حوزه، اين شركت نرم‌افزار و خدمات موجود خودش را معرفي و پيشنهاد مي‌كند.

در نيمه اول سال 2016 ورك‌دي به درآمد 1 ميليارد دلاري از طريق پرداخت حق اشتراك خدماتش رسيد. ورك‌دي هر 6 ماه يك بار نرم‌افزارش را به‌روز مي‌كند و تا آخر تابستان سال 2018 اين شركت به عدد 31 به‌روزرساني از نرم‌افزارش رسيده بود. شركت ورك‌دي حالا شركت بسيار صاحب‌نامي است، ميزان شهرت اين شركت را مي‌توان از ميزان شهرت مشتريانش بهتر فهميد، مشترياني مانند نت‌فليكس و ام‌جي‌ام كه از خدمات ورك‌دي استفاده مي‌كنند.


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر