نگاهی به زندگی سعید سعادت بنیان‌گذار آموزشگاه‌های مجتمع فنی در کشور

آموزش ماهی‌گیری به جای دادن ماهی

تاريخ 1398/01/26 ساعت 10:17

سعيد سعادت فعالیت آموزشی خود را از یک اتاق اجاره‌اي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌و بدون حمایت مالی دیگران شروع کرد و با نوآوری‌اي که در روش آموزش داشت و ورود به حوزه‌هاي ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌جدید و موضوعات متنوع که ریشه همه آن‌ها ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌در مهارت‌آموزی بود توانست جایگاه مهمی در بازار پیدا کند

ولی خلیلی/ آینده نگر

سعید سعادت، متولد 1332 شهرستان قم بنیان‌گذار مجتمع فنی تهران و مدرس دانشگاه است که از سن 18 سالگی شروع به کار کرد. او در کودکی آرزو داشت استاد دانشگاه شود و در نهایت علاوه بر استادی دانشگاه به یکی از کارآفرینان موفق و برتر حوزه آموزش در کشور بدل شده است. از دوره دبستانِ سعید بود که خانواده سعادت به تهران مهاجرت کردند. او در خانواده‏ای مذهبی و فرهنگی پرورش یافت. پدرش دانش‌آموخته حوزه علمیه بود و به تدریس اشتغال داشت. مادرش نیز خانه‌‏دار بود و حساسیت زیادی در تربیت هشت فرزندش داشت. سعید سعادت گفته است با وجود جمعیت زیاد خانواده، او همه موفقیت‏هایش را به دلیل آرامشی می‏داند که در خانواده‌اش حاکم بوده است. او در مصاحبه‌اي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گفته: «احترام خاصی بین پدر و مادر وجود داشت و این احترام متقابل در بین همه اعضای خانواده نیز شکل گرفته بود و این تعامل محیط آرامی را برای رشد ما فرزندان آن خانه به وجود آورده بود.»

همچنین پدر سعید سعادت اهمیت بسیار زیادی برای تحصیل فرزندانش قايل بود و تلاش مي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کرد تا آن‌ها ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌را به تحصیل تشویق کند و در آن‌ها ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌انگیزه و شور برای درس خواندن به وجود بیاورد. سعید سعادت در گفت‌وگویی در این‌باره به بیان خاطره‌اي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پرداخته است: «من فرزند پنجم خانواده بودم. هوش بسیار خوبی داشتم و سعی می‏کردم از این توانایی در جهت مثبتی استفاده کنم. علاقه خاصی به درس خواندن داشتم و در تمام دوران تحصیل جزو شاگردان ممتاز مدرسه بودم. پدر علاوه بر ایجاد شرایط مساعد تحصیلی، با فعالیت‏های فرهنگی‏اش همواره شور و اشتیاق زیادی را برای ادامه تحصیل در ما ایجاد می‏کرد. در آن زمان به‌تازگی به تهران مهاجرت کرده بودیم و به همین دلیل وضع مالی مناسبی نداشتیم. پدر برای تشویق و ایجاد انگیزه بیشتر جهت رشد تحصیلی ما قرار گذاشته بود تا به ازای هر بیستی که می‏گیریم، ده شاهی به ما بدهد. او یک روز از من خواست تا نمراتم را نشانش بدهم. با دیدن تعدد نمرات بیستی که گرفته بودم خیلی خوشحال شد، آفرینی گفت و یک ده شاهی از جیب جلیقه‏اش بیرون آورد و گفت: «این ده شاهی برکتش به اندازه همه بیست‌هاست». با ذوق ده شاهی را گرفتم و نگاه کردم. احساس خوبی داشتم؛ مثل دریافت اولین حقوق. این پول حاصل تلاش من در درس بود و به همان اندازه‏ای که پدر می‏گفت برای من ارزش داشت.»

سعادت در دوران دبیرستان به دلیل علاقه بسیار زیادی که به دروس ریاضی داشت معمولا به دانش‌آموزانی که در این درس ضعیف بودند کمک مي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کرد و به آن‌ها درس یاد مي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌داد و اتفاقا همین جا هم بود که متوجه استعدادش در آموزش شد تا جایی که در بین دانش‌آموزانی که به آن‌ها ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌درس مي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌داد هم‌کلاسی‌اي داشت که 9 درسش از جمله ریاضی را تجدید شده بود و سعادت با برنامه‌ریزی و کمک‌هایی که به او کرد با نمرات خوبی آن دانش‌آموز قبول شد؛ اتفاقی که باعث تعجب خانواده، دوستان و حتی مسئولان مدرسه شد. خود او درباره سال‌هاي ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تحصیل در نوجوانی در گفت‌وگویی توضیح داده است: «و من با حساسیت و تلاش، سال‏های تحصیلی را پشت سر می‏گذاشتم و همواره شاگرد اول بودم. کم‏کم هدفم برای آینده مشخص‏تر می‏شد؛ رفتن به دانشگاه و نشستن بر کرسی استادی. در این دوران مدتی توجهم به گویندگی جلب شده بود، تمام تلاشم را می‏کردم تا در جشن‏ها و مناسبت‌های مدرسه مجری و سخنران خوبی باشم و بارها مورد تشویق مدیران مدرسه‏ام قرار گرفتم. با اینکه دوره کوتاهی بود ولی برای من تجربه مفیدی در پی داشت که بعدها در امر تدریس بسیار موثر واقع شد. وارد دبیرستان شده بودم و دنیای اطرافم کمی بزرگ‏تر شده بود. از آنجایی‌که دوست داشتم بازار کار را تجربه کنم، با اصرار زیاد از پدر خواستم تا اجازه دهد در سه ماه تابستان نزد یکی از نزدیکان در بازار کار کنم. آشنایی با بازار می‏توانست برای من تجربه خوبی باشد، برای همین تمام مدت تابستان را به‌سختی کار ‏کردم به‏طوری‏که وقتی تابستان به پایان رسید صاحب‌کارم حاضر نبود مرا از دست بدهد. حتی چندبار به خانه‏مان آمد و با اصرار از پدرم خواست تا سر کار برگردم یا لااقل در روزهای بیکاری کمک‌کارش باشم ولی پدر نپذیرفت. خاطرات این سه ماه و شیرینی گرفتن اسکناس پنج‌تومانی که حاصل سه ماه کار و تلاشم بود، هنوز در خاطرم مانده است.»

با پایان دبیرستان سعید سعادت خود را برای ورود به دانشگاه آماده کرد. او کتاب‏ها و جزوه‌هایش را کنج اتاق چیده بود و ساعت‏های متوالی با شوق در میان آنها مشغول مطالعه بودم. علاقه زیادی به مهندسی متالورژی داشت و برای رسیدن به این هدف همه تلاشش را ‌کرد و همین شد که در نهایت هم قبول شد و هم‌زمان با تحصیل تدریس را هم جدی‌تر شروع کرد. «در دوره دانشگاه بیشتر متقاضیان، داوطلبان کنکور و به خصوص در زمینه فعالیت کاری من داوطلبان کنکور برق و مکانیک بودند، از طرف دیگر علاوه بر تدریس به کار تالیف و ترجمه کتاب هم مشغول شده بودم و در سال‌هاي ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آخر دانشگاه اولین کتاب حساب دیفرانسیل و انتگرال را برای داوطلبان کنکور تالیف کردم. به این ترتیب مي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان گفت که از آن زمان تا به حال بیش از ۳۰ سال در زمینه آموزش به فعالیت مشغولم.»

 کلاس کنکور

اما اولین تجربه جدی او در این زمینه به راه‌اندازی کلاس‌هاي ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنکور به سال 1354 برای آزمون فوق دیپلم به کارشناسی بازمي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گردد. او از سال 54 تا 57 به آموزش داوطلبان آزمون فوق ‏دیپلم به لیسانس در رشته عمران و مکانیک پرداخت. البته این مرکز را به صوت شریکی با یکی از دوستانش راه‌اندازی کرد. «شراکت برای تاسیس آموزشگاه را با یکی از دوستان دوران دانشگاهی که در رشته برق، الکترونیک درس مي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواند شروع کردم و بخش عمده‌اي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌از سرمایه اولیه را خودمان با پول‌هایی که از تدریس به دست مي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آوردیم فراهم کردیم. در ابتدای فعالیت و شروع کارمان در موسسه، هردوي ما حدود ۱۰ تا ۱۲ ساعت در روز تدریس مي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کردیم. اشتراک عقیده و روحیات مشترکی که داشتیم باعث مي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شد خیلی زودتر به خواسته‌هایمان برسیم و تا جایی که به خاطر مي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آورم هرگز اتفاقی نیفتاده است که باعث کمرنگ شدن این ارتباط دوستانه شود. این ارتباط تا امروز نیز ادامه پیدا کرده است. با همراهی یکدیگر زمینه‌اي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌فراهم شد تا در مدت‌زمان کوتاهی به دلیل افزایش تعداد متقاضیان و داوطلبان از مدرسین دیگر استفاده کنیم و کار و فعالیت خودمان را توسعه دهیم. با عوض شدن مدل کار و توسعه فعالیت‌ها ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ایده‌هاي ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌جدیدتری به ذهنمان مي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسید که استفاده از این ایده‌ها ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نیز به توسعه کار کمک مي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کرد. خودمان هم گاهی باورمان نمی‌شد که به این سرعت موفق شویم، ولی به هر حال توجه به کیفیت آموزش و نیاز داوطلبان و سعی و تلاش بی‌وقفه باعث مي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شد که در کار موفق‌تر باشیم.»

سعيد سعادت فعالیت آموزشی خود را از یک اتاق اجاره‌اي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌و بدون حمایت مالی دیگران شروع کرد و با نوآوری‌اي که در روش آموزش داشت و ورود به حوزه‌هاي ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌جدید و موضوعات متنوع که ریشه همه آن‌ها ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌در مهارت‌آموزی بود توانست جایگاه مهمی در بازار پیدا کند و در بین برندهای آموزشی کشور به یکی از مهم‌ترین‌ها ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بدل شود که ادامه‌دهنده راه دیگران نبود و تقلید نکرد بلکه خود راه و روش جدیدی را برای آموزش انواع مهارت‌ها ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ایجاد کرد و همین برگ برنده‌اي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شد برای او تا کارش را توسعه دهد و تعداد شعب مجتمع فنی را چندین و چند برابر کند.

 سعادت معتقد است «زندگی کردن در آینده»، « عشق و علاقه فراوان به سازماندهی و کنترل» و «همواره دنبال فرصت‌ها ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بودن» رازهای موفقیت او محسوب مي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند و مي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گوید هرگز فرصت خالی در زندگی نداشته و از دنبال کردن اخبار سیاسی- اجتماعی همیشه در جهت توسعه فعالیت‌هاي ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌حرفه‌اي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خود بهره مي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌برده و همیشه در حال یادگرفتن و یاد دادن است. خود او درباره دلایل رونق گرفتن کارش و گسترش شعب مجتمع فنی گفته است: «نو بودن موضوع و توجه ما به روش‌هاي ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌استاندارد آموزش در این زمینه و در نظر گرفتن نیاز متقاضیان آموزش در این زمینه باعث شد که در برنامه‌ریزی‌ها ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌و جهت‌گیری‌هایمان توجه بیشتری به مشتریان و نیاز آنها بکنیم. از طرف دیگر برقراری ارتباط موثر با نهادهای آموزشی مطرح کشور و حسن شهرت در پاسخ‌گویی به نیاز‌هاي ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آموزشی آنها باعث مي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شد که به عنوان یکی از پیشرو‌هاي ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آموزش در این زمینه مطرح باشیم. توجه به استاندارد‌هاي ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آموزشی و دوره‌هاي ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بین‌المللی رسمی آموزش کامپیوتر و فناوری اطلاعات و ارتباطات و فعالیت در این زمینه نیز از عوامل موفقیت در این زمینه بود.» او همچنین در مصاحبه‌اي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گفته است: «برای رسیدن به موفقیت خیلی تلاش کردیم و در طولانی‌مدت به آن رسیدیم، چون سرمایه‌گذاری و فعالیت در زمینه مسائل آموزشی و فرهنگی در درازمدت به جواب مي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسد. درک این موضوع باعث مي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود تا در برنامه‌ریزی و توسعه کار صبر و شکیبایی به خرج دهیم و انتظار معجزه نداشته باشیم. شناخت درست هدف و برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری صحیح از عواملی است که باعث مي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود مشکلات و فراز و نشیب‌هاي ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مسیر کار کمتر و یا از میان برداشته شود.»

سعادت با داشتن تعداد زیادی کتاب و مقاله در حوزه کامپيوتر و فناوری اطلاعات و انتشار چندین عنوان کتاب در زمینه الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک و پژوهش ناشر نمونه در این حوزه محسوب مي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. سعادت بعد از انقلاب اقدام به تأسیس آموزشگاهی در زمینه برق، الکترونیک و الکترومکانیک كرد و سپس با ورود کامپیوتر به ایران به تدریس دوره‌هاي ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مختلف کامپیوتر پرداخت. او همچنین نخستین روزنامه تخصصی در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور را با نام روزنامه «فن‌آوران اطلاعات تهران» منتشر کرد و همچنین به منظور توسعه ICT درکشور ماهنامه «وب» را به چاپ رساند.

 آموزش با سعادت

سعید سعادت در سال67 و در روزهای پایانی جنگ اولین مجوز آموزش کامپیوتر را از سازمان فنی و حرفه‌اي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دریافت و مجتمع فنی تهران را افتتاح کرد. هدف او از آموزش رشته‌هاي ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌فنی، ایجاد مهارت در داوطلب‌ها ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌به منظور توسعه اشتغال و ایجاد فرصت‌هاي ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شغلی بود. او نخستین کسی بود که تمرکز اصلی را روی آموزش و توسعه فناوری ارتباطات و اطلاعات در کشور گذاشت. مجتمع فنی به دلیل اینکه در طول سال‌هاي ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذشته بسیاری از افراد را برای بازار کار آماده کرده و مهارت‌آموزی را در راس همه آموزش‌ها ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌قرار داده است نقش مهمی در توانمندسازی افراد به خصوص جوانان داشته است. در «مجتمع فنی تهران» رشته‌هايي ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌همچون گرافیک، معماری، علوم کامپیوتر، مدیریت بازرگانی، مدیریت جهان‌گردی، مهندسی برق الکترونیک، ICDL، تجارت الکترونیکی، انیمیشن، گرافیک، طراحی لباس، اتوماسیون اداری و... آموزش داده مي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و افراد با کسب این مهارت‌ها مي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند در کاریابی موفق‌تر عمل کنند.

«مجتمع فنی تهران» یکی از بزرگ‏ترین و برترین مجموعه‏های مهارت‏آموزی در ایران است. این مجموعه با اهداف ایجاد شرایط اشتغال برای جوانان و تمرکز بر علوم مختلف به‌خصوص کامپیوتر، جایگاه خاصی در میان کار‏آموزان به‏دست آورده است. مجتمعی که در ابتدا از اتاقک کوچکی در خیابان وزرا آغاز به کار کرد و گام‏به‏گام با استفاده از خلاقیت، پشتکار و نیروی جوانی به نقطه‏ای رسید که امروز حتی در کشورهای بنامی چون کانادا، آمریکا و استرالیا شناخته شده و وجهه‏ای بین‏المللی یافته است.

توصیه سعید سعادت به عنوان یکی از کارآفرینان برتر کشور به خصوص در حوزه آموزش به جوانان این است که عجله نکنند و تلاش مستمر داشته باشند. «جوانان باید به خدا توکل داشته باشند و در کارهایشان عجول نکنند. نمی‌توان یک‌شبه ره صدساله را رفت. سعی کنند در کارهایشان به نیازهای مردم اهمیت بدهند، چون که رضایت مردم باعث رضایت خداوند و خشنودی خداوند علاوه بر اجر معنوی باعث رونق گرفتن کار‌ها ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌و هموار شدن راه‌ها مي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.»


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر